Robot Kol İçin Motor Önerisi
  • Merhaba arkadaşlar,

Robot kol projesi için servo motor önerilerine ihtiyacım var. Öncelikle robot kol ile ağır bir yük kaldırmayacağım fakat çalışırken zorluk çekmesini istemiyorum. Robot kol malzemeleri alüminyum malzemesinden yapılmış yani ağırlığını kaldırması gerekiyor. Bu arada Kinect üzerinden el ile kontrol yapacağım ayrıca C# arayüzünde de PC kontrolü falan da olacak. Aklımdaki soruları kısaca yazmak istiyorum.

1) Dijital ve Analog servo motorların + ve - yönleri nelerdir. Hangisini kullanmam daha yararlı olur?
    2) Kesinikle metal dişli servo mu kullanmalıyım?
    3) 6 adet servoyu direkt olarak arduino ile çalıştırabilir miyim yoksa harici bir motor sürücüsü mü kullanmam gerek?

Teşekkürler.
  • 1- analog servo 50Hz sinyale ihtiyaç duyarken dijital 300 hz gibi bir sinyale ihtiyaç duyar. bu dijital servoya daha çabuk tepki verme ve daha yüksek tork artısı sağlar. fakat benim elimin altında hep analog servo vardı ve dijital hiç kullanmadım :)

2- kesinlikle diye bir şey yok. yapacağın robotta eklemlere düşen ağırlığı bulursan, servo tork seçimini d eona göre yapabilirsin. plastik dişliler de ağırlık kaldırmayacağın için işini görecektir. ama sağlamlık ön planda ise metal dişli tabi ki tercihin olmalıdır.

3- arduino ile 6 servo çalıştırabilirsin fakat bunların beslemesini mutlaka ayrı bir kaynaktan yapmalısın.
  • Cevap için teşekkür ederim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.