0-5 volt ile 0-30v arası kontrol
  • Arkadaşlar min giriş voltajım 0 volt max giriş voltajım 5 volt. Çıkış voltajımda lineer olarak 0v ile 30v olması gerekiyor. Kısacası 0-5v ile 0-30v kontrol etmek istiyorum yardımlarınız ve fikirlerinizi bekliyorum.
  • Hiç Arduino kullanmadım ama şöyle olur. Arduino ile 5V'luk röleyi çektirin. Bu rölenin kontağından güç kaynağından gelen 24 VDC geçirip 24 VDC bobinli röleyi çektirirsiniz. Onun kontaklarından da [11-14] artık ne çalıştırmak isterseniz..
  • ilginiz için tesekkurler ama sorumu yanlış anladınız sanırım. soyle acıklayayım giriş voltajım 0-5 v aralıgında değişken, çıkıs voltajımda bu voltaja lineer olarak 0-30v aralığında değişken olmalı. Örnek vereyim girişden 2v verdiğimde çıkısdan 12v, yada girişden 3,5v volt verdiğimde çıkışdan 21v almalıyım. 0ile 5 volt aralığıyla 0ile 30 volt aralığını kontrol etmeliyim
  • Merhaba sana yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle şunları bilmem gerekiyor. 0-5 değişsen voltajı nereden sağlayacaksın ?

Ve elinde 30 voltluk çıkış veren bir güç kaynağın mevcutmu ?
  • 0-5 volt değişkeni analog olarak arduinodan vereceğim, elimde 30v güç kaynağım mevcut
  • şöyle bir devre işini görür diye düşünüyorum. arduino pwm çıkışı default 500 hz, bu frekansa bir sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

http://digitaldiy.io/digital-diy.net/Handy Tips/Resources/P-Channel FET.gif
  • sizin 12v olarak belirttiğiniz girişe ben 30v vercem dogru mu düşünüyorum ?
  • Aynen arkadaşında göndermiş olduğu çizim gibi. 12 volt yerine 30 voltu bağlayacaksın. Arduino içerisinden de PWM kullanacaksın.
  • linkteki devre 30 voltu geçirir doğru ama 30 voltun volta göre oranını sağlablilir mi ?
  • oranı pwm oranı ile ayarlayacaksınız biraz deneme yapmanız lazım. pwm i %50 ayarlarsanız 5v transiztor girişinde 2.5 gibi bir şey okumanız lazım. transistır cıkışındada beslemeye ve yuk dırencıne gore %50 yakın bir değer olması lazım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.