Servo Motor Sürücüsü ve Güç Kaynağı
 • Merhaba arkadaşlar, robot kol için 6 adet servo motoru sürmem gerek. Motorlara henüz karar vermedim fakat yeterli güçte 6 servo için ortalama 5-8A arası bir max. yükteki akım değerleri söz konusu. Eğer en güçlü motoru kullanmaya karar verirsem bu değer 6 servo motor için yaklaşık 18A'e kadar çıkmakta. Aşağıda proje için düşündüğüm yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Öncelikle 6 adet servo motoru direkt olarak arduino ile sürmem söz konusu olamaz mecbur bir sürücü kartı kullanmam gerek. Fakat, servo motorlarda genellikle 4.8V ve 6V için farklı değerler söz konusu (hız, akım v.b.) bu nedenle giriş gerilimi ile oynayabilmeliyim. Bu nedenle ayarlı bir gerilim regülatörü kullanmak mantık olacaktır sanırım. Güç kaynağı olarak ise Metal Kasa Adaptörlerden kullanmayı düşünüyorum. Yani motorlara karar veremediğim için akımda değerleri hakkında yorum yapamıyorum fakat gerilim değerleri kafamı karıştırıyor. Her ihtimale karşı bulduğum 10A'lik regülatör Step Up tipte bir regülatör (10A'lik). Eğer 5V 20A'lik SMPS güç kaynağı kullanırsam Step Up regülatör ile 6V'a çıkabilir miyim? Bir sıkıntı çıkar mı sizce? Yoksa kolay yoldan, güç kaynağını daha büyük mü almalıyım?

  Bir diğer sorum ise benim yapacağım bu gerilim değişimleri için sürücü kartı bir darboğaz yapar mı? Yani gerilim ve akım değerleri sürücü kartını etkiler mi yoksa sadece PWM ile mi ilgilenir?

  Uzun bir yazı oldu. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)
 • Son sorunuz: sadece PWM ile ilgilenir :)

  Diğeri;

  Bence step up ile uğraşmaktansa OMRON'un metal kasalı fiyatı uygun güç kaynaklarından alın kafanız rahat olsun. Çok ucuz olsun plastik olsun derseniz MW bakın derim. İş görür.
 • Öncelikle cevap için teşekkür ediyorum. Kaynak olarak bende başından beri metal kasalı (smps) güö kaynağı kullanmayı düşünüyordum. Sürücü ile ilgili bir soru sormak istiyorum,

  Herhangi bir projede servo motor sürücüsü kullanmanın mantığı tam olarak nedir? Sonuçta beslemeleri dışarıdan verince geriye sadece sinyal ucu kalıyor onuda arduino'dan direkt olarak alıyoruz zaten. Eğer pwm uçları yeterli değilse sürücüde bu sorunu çözmüyor sonuçta.
 • servolar pwm ile sürülüyor besleme kısmını harici vereceksin motorlara(gnd ler ortak olmalı), arduinoya da motorları yöneteceğin kondu yazacaksın bitecek gidecek.
 • Bu sürücüler akım ve gerilim düzenlenmesi için kullanılır. Yani normal bir basit adaptör ile motorunuzun ihtiyacı olan akımı sağlayabilirler. Bir çok tipi vardır ama hepsinin amacı aslında birbiri ile aynı gözüksede ufak tefek farklılıları vardır. Mesela 12V ile 3V luk bir motor beslemek gibi vs. Sizinde bildiğiniz gibi en temel problem akım'dır.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.