Arduino Güç Tüketimini Azaltma yöntemleri
  • Merhabalar, başlıkta da belirttiğim gibi Arduino'nun çektiği gücü azaltmam gerekiyor, şöyle ki 15dk'da 1 kez veri almam yeterli ve veri almam yaklaşık 40 sn sürüyor, kalan 14dk 20sn boyunca sistemin tamamen uyumasını istiyorum, araştırdığım kadarıyla Uno için uygulamalar var, belirtilmiş zaten Atmega328 için geçerlidir gibi, ama ben Mega2560 kullanıyorum (Uno yetersiz geldiği için ona geçmem mümkün değil), Mega için güç tüketimini azaltacak fikriniz var mı yada bu konuyla ilgili tecrübeniz varsa aktarabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
  • MErhaba
    öncelikle şunu belirteyim ki arduinoda sleep modu hiç kullanmadım.

Neredeyse her işlemci Sleep modu diyebir moda sahiptir. İşlemci sleep moda girdiğinde çoğu periphali devredışı bırakır.
    Bakman gereken şu arduinoda İnterrupt ile sleep moddan uyanma diye bir özellik var mı?
    Bunu öğrenirsen tam istediğin gibi kod yazabilirsin. Yani 14 .20 dakika uyur sonra uaynır veriyi alır işler sonra tekrar uyur.
  • güç tüketimi sadece işlemci ile alakalı bir şey değil genel devre tasarımından başlar, arduio uno da ki tasarımda enerji tüketim tasarrufu göz önüne alınmamıştır. power girişindeki 12v-5v dönüştürücü regulator başlı başına tuketim canavarı mesela. işlemcinin uyutulduktan sonra tekrar uyandırılması için iki yöntem var biri dışarıdan gelecek bir uyarıda işlemcinin uyandırılması ve diğeri bir timer kurulup süre sonunda işlemcinin uyanıp işlemleri yapması ve tekrar uyuması olarak özetletlenebilir yada her iki yöntemin de birlikte kullanılması şeklinde olur. işlemcideki uyuma modları da bir kaç seviye olabilir, işlemci içindeki kullanılmayan fonksiyonların kapatılması ve kullanılmayan giriş çıkışları çıkış olarak set edilmesi veya toprağa veya pozitif gerilime bağlanmasıda gerekebilir bunlar pinin durumuna göre tasarıma göre değişen durumlar. elekronik tasarımlarınız da çok akılcı olmak zorunda basit bir diyort bile bazen başlı başına akım çeken zararlı bir elemana dönüşür yada tuş takımının kendisi kullandığı bir çok io pini ve dirençlerle yapılan pullup ile zaten akım canavarıdır. tasarım bilginizi geliştirmek gerekiyor bu tip çalışmalarda. hatta hiç bir şey yapmayıp daha düşük frekanslarda çalışma bile enerji tuketimine faydası olur. 16mhz de çekilen akımla 2 mhz de çekilen güç bir olmaz.
  • Cevaplarınız için teşekkür ederim,
    Timer kullanmayı düşündüm fakat bu sefer bir de cmos atmam gerekecek bu durumda da epey enerji sarf edecek ve bunun net hesabını yapamadım,
    Diğer bahsettikleriniz ilgimi çekti düşünmediğim şeyler açıkçası, Mega kullanıyorum şu anda ve dışardan şarj edilebilir pille beslemem gerekiyor, sorumun amacı da pilin daha uzun süre dayanmasını sağlamak, anlattıklarınızla ilgili bir link,döküman varsa paylaşmanız mümkün mü?
    Tekrar teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.