Prototipi hayata geçirmek
 • Merhaba,

  Arduino bilindiği gibi protoip hazırlama platformu. Peki hazırladığımız prototipleri kullanmak istersek ne yapmalıyız?
  Örnek olarak çiçek sulama, kapı kilidi, dijital termometre gibi küçük işleri yapacak protoipleri hazırladık.

  Tabi bu uygulamalar için Arduino kartını kullanmak maliyetli olur :)

  Bu aşamadan sonra ne yapmamız gerekiyor.

  Teşekkürler
 • Merhaba,
  Yazdığınız program 7kb'dan azsa Atmega8 kullanabilirsiniz. Ebay üzerinden tanesini yaklaşık 1$'a temin edebilirsiniz. Şurada anlattığım şekilde bootloader yükleyip breadboard üzerindeki devreyi delikli karta kurarak kullanabilirsiniz. http://arduinoturkiye.com/atmega8e-arduino-uno-kullanarak-arduino-ng-bootloaderi-yukleme/ Atmega dışındaki elemanların toplam maliyeti de 1$'ı geçmez.

  Yine ebay aracılığıyla Arduino Uno bootloader'ı yüklü Atmega328 temin edebilirsiniz yaklaşık 3-4$'a. Tabi bunları yurt içinden de temin edebilirsiniz fakat fiyat biraz daha farklı olacaktır :)

  İyi çalışmalar.
 • @beingobserver Arduino'lu ve Arduino'suz prototip geliştirmeyi karşılaştırdığım 2 yazı yazmıştım. Konuyla alakalı okumak isteyebilirsin:

  http://ahmetalpat.com/arduino-proje-gelistirmek-1/
  http://ahmetalpat.com/arduino-proje-gelistirmek-2/

  Burada da devre tasarımı nasıl yapılır yazısı var:
  http://ahmetalpat.com/devre-tasarimi-nasil-yapilir/

  Burada da "Nasıl Arduino Uzmanı Olunur?" yazısı var:
  http://arduinoturkiye.com/arduino-baslangic-uzmanlik-tavsiyeler/
 • cevaplar için teşekkür ederim, çok aydınlatıcı oldu.
 • Selamlar

  Saçma bir soru olabilir belki ama sormadan edemicem bu Arduino UNO üzerinde ki Atmega328 MCU'sunu çıkarıp başka taksak ve programlasak yani bu Arduino UNO kartını programlama kartı gibi kullansak olur mu?
 • bence olur.. sonuçta linklerde board üzerinde toplayacağımız yeni mikro işlemciyede arduino ile yazılım yapılabiliyormuş.. tabi bende amatörüm, bilen arkadaşlar cevaplarsa daha iyi olur :) forumda biraz hareket olsun diye yazayım dedim..
 • Merhaba,
  Satın aldığınız bootloadersız Atmega mikroişlemciye yukarıda verdiğim linkteki yöntemle bootloader yükledikten sonra yine aynı anlatımdaki breadboard üzerindeki devreyi bir delikli karta kurarak kendi Arduino'nuzu oluşturabilirsiniz.

  Bootloader yüklediğiniz Atmega mikroişlemciyi Arduino Uno'ya da takıp programlayabilirsiniz, fakat programdan uygun Board'u seçmeniz gerekiyor. Atmega8, Atmega88, Atmega48, Atmega168 ve Atmega328 kullanabilirsiniz Arduino Uno kartında.
 • Uno'yu programlayıcı olarak kullanmak ilk başta kolay gibi görünse de mcu'yu sök tak bacakları zarar görüyor. bunun yerine bir tane FTDI alıp öyle programlamak daha hızlı oluyor.
 • Cevaplar için çok teşekkürler

  Sonuç olarak mümkün ama bootloader yüklemek gerekiyor. Ondan sonra ister Arduino üzerine takarak veya anlatımda ki gibi breadboard üzerinde kurup veya FTDI alıp programlanabilir.
 • Evet, bootloader yükledikten sonra her türlü kullanabilirsiniz. FTDI kablolar biraz pahalı. Onun yerine reset pini bulunan PL2303 USB to TTL converter kullanabilirsiniz. Orjinal Nokia CA-42 ve DKU-5 kablolarda da PL2303 bulunuyor fakat ucuz Çin mallarında farklı chipset kullanılabiliyor ve bu da sorun oluşturuyor.

  http://www.xappsoftware.com/wordpress/2012/04/16/how-to-upload-sketches-to-arduino-uno-chip-using-pl2303-usb-to-rs-232-converter/ Şurada anlatılmış fakat buradaki kullanılan modülde reset pini yok, doğrudan entegreye lehimliyor, reset pini olan bir model işinizi çok kolaylaştıracaktır.
 • Merhaba, Elimde bu converter (mt608-2) var, Win7 bunu tanıdı ve üreticisini FTDI olarak gördü, COM7 olarak bağladı. http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/mkV2SzDex39oIcPcnUS_y7A.jpg
  Acaba bunu kendi yapacağım board'a sketch yüklemek için kullanabilir miyim? Konuyla ilgili bir de bu yazıyı buldum: http://www.uchobby.com/index.php/2009/10/04/diy-usb-to-serial-cable-for-3/
 • Biraz araştırdıktan sonra bu dönüştürücünün rs232 sinyal seviyesinde çalıştığını anladım. Bize gereken ise TTL sinyalleri olduğundan araya bir RS232-TTL dönüştürücü devresi koymam gerekecek. Birkaç tranzistor ve dirençler, kondansatörler ile yapılan basit bir devre buldum. Bir ara deneyeceğim.
 • Bugün vakit bulup dediğim devreyi breadboard'da denedim, http://img28.imageshack.us/img28/2663/rs232ttlatmega168board.jpg
  Fotoğrafta üstteki küçük breadboard'da atmega168'li devre çalışıyor. Alttaki büyük board'da ise RS232 sinyal seviyesini TTL'e çeviren 2 tranzistor, 5 direnç, 1 diyot, 1 kondansatör ve gösterge LED'lerinden oluşan devre gözüküyor. Sonuç başarılı, böylece elimdeki usb-rs232 dönüştürücüyü kullanmış oldum, Sketch yüklemede zamanlama biraz önemli, üstteki atmega168'i compile işleminin bitmesine yakın zamanda resetlemek gerekli, önceden resetlenirse board boot etmiş oluyor ve uploading boşa gidiyor.
 • @meksefe Güzel çalışma olmuş. yaptıklarını yazı olarak yayınlasana. eldeki RS232 kablolarını kullanmak işe yarar.
 • Yazabilirim tabi, ama sitede nasıl yazı yayınlanır yolunu göremedim, Word'de filan hazırlayıp yayınlanması için birilerine mi göndermeliyim?
 • evet word olarak hazırla, Ahmet'e bildireyim. Seni de yazar yapalım. Ardından yayınlarsın.
 • @meksefe bu tarz tek makaleleri senin adınla yayınlama imkanımız var tabii ki ama yazar olmak için sürekli yazıyor olmak gerekiyor. Proje yazman şart değil, haber de yazabilirsin.
 • merhabalar. ben atmega328 entegresini bozdum :). arduino uno üzerinde işlemci yokkende bootloader yükleyebilirmiyim.
 • arduino uno çalışırken başka bir atmega328 işlemciye bootloader atabilirsin sadece. çevrende çalışan bir uno varsa emanet alıp kendi entegreni programla yada robotistan.com dan bootloader yüklenmiş bir atmega 328 almanı tavsiye ederim.
 • bende usb asp programlayici var. atmel studio kullanarak bootloader .hex kodlarini atmayi deneyecegim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.