lcd kullanımı
  • merhaba, arduinoyla yakın zamanda tanistim. ogrenci oldugum icin maddiyat sıkıntı. dolayisiyla http://www.robotistan.com/Arduino-Super-Baslangic-Seti-Kitapsiz,PR-955.html adresindeki kitapsiz seti alabildim.

kitapsiz setle gelen "16x2 CA1602H LCD" yi arduinoya baglayip kullanamadim kitap olmadigi icin. lcd nin hangi pinini arduinonun hangi pinine baglayacagim ve lcd yi arduino ya nasil tanitacagim konusunda yardimci olabilir misiniz?
    (bunu okuyan ve set almayi dusunenler de varsa kesinlikle kitapli seti alin. ben kitapsizligin sikintilarini yasiyorum suan..)

tesekkurler..
  • Merhaba,
    LCD pinleri sıralı ve Arduino LCD anlatımlarındakiyle aynı sanırım. http://arduino.cc/en/uploads/Tutorial/LCD_bb.png şu adresteki bağlantıları (Potansiyometre 10k olacak.) birebir yaptıktan sonra Arduino programında, File>Examples>LiquidCrystal>HelloWorld seçimini yaptıktan sonra açılan örnek programı yükleyin Arduino'nuza. Yükledikten sonra potansiyometreyi çevirerek kontrast ayarı yapmanız gerekiyor.

İyi çalışmalar.
  • @ibucgun, teşekkür ederim her şeyi dediğiniz gibi yaptım şimdi çalıştı. :)
    ancak kesinlikle lehim kullanılmalı sizin de belirttiğiniz gibi kaan hocam.
    temassızlık oluyor diğer türlü. anında sapıtıyor ekrandakiler.
    ben lehim kullanmadan yaptım delirecektim az kalsın :)

teşekkür ederim yardımlarınız için..
  • ben dün defalarca denememe rağmen çalıştıramadım.. modeli CS1602H.. kontrast ayarını yaptım, kutular göründü.. bi keresinde de garip karakterler çıkartmayı başardım fakat sonuca ulaşamadım maalesef.. belki de lehimlemediğim için olmadı.. hehe lehim yapmayı da bilmiyorum gerçi :)
  • aynen, benim elimde lehim falan yok nasıl yapacağını az buçuk bilsem de. bir de teller lazım heralde lehimlenecek. onlar da yok bende. ama lehimsiz de olsa çook uğraşınca görüyorsunuz karakterleri sağlam bir şekilde :).

ama tavsiyem breadboard'a tutturmaya çalışmayın. o şekilde olmuyor arkası kalın olduğu için. jumperleri direk lcd'nin deliklerine geçirin. sonra arkasından parmaklarınızla tutun tellerin uçlarını.(birbirine değmemesine dikkat edin)
    gördüğüm kadarıyla bu şekilde daha az temassızlık oluyor. şahsen ben böyle başarmıştım ama bunun için bile çok uğraştım.

en iyisi elektronikçiye falan gidip pinlerine tel taktırmak bence. :)

kolay gelsin. :)
  • eğer lehim yapamıyorsanız (havyanız ve lehim teliniz yoksa) çok telli kablo kullanarak temas probleminizi çözebilirsiniz. çok telli kabloyu lcd deliklerinden geçirip sıkıca büktüğünüzde sorunsuz bağlantı sağlar. çok telli kabloyu da artık kullanmadığınız elektronik zamazingoların (eski mouse'ların içindekiler harika) içinden bulabilirsiniz. ben çöpe gitmesi gereken aletleri önce kullanabileceğim malzemeler açısından değerlendiriyor ve kullanabileceğim tüm parçaları söküyorum. böylece kısa zamanda bir çok malzeme temin etmiş olursunuz.
    teknik olarak lehim için bir yazı hazırlamak gerekli demek ki. herhangi bir elektronikçiden 5-10 tl'ye temin ettiğiniz havya ve tel işinizi görür. sonuçta prototipleme için çok yüksek kaliteye ihtiyaç yok. sorunsuz çalışsın yeter.
  • yalnız bu zamazingoları biriktirirken dikkatli olmanız lazım. sadece gerçekten tekrar kullanılabilekcek kısımları ayırıp güzelce malzeme kutunuza koymalısınız. sonra evin bir köşesi çöplüğe döndüğünde evden kovulabilirsiniz.
    http://uykusuzfiratkarikaturleri.blogspot.com/2011/11/teli-atma-ya-tel-lazm-bana.html
  • eğer konu oda düzenine gelmişse bu videoyu paylaşmamak olmaz :)

ardından yaptığı işlere de bakmanızı tavsiye ederim.

dediğiniz gibi lehimleme konusunda makale faydalı olur.

teşekkürler
  • aynı seti ben de aldım lehim şart :) lehimlemeden yapmaya çalıştım 2-3 saatim boşa gitti :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.