kablolu çoklu haberleşme nasıl yapabilirim
  • elimde 26 tane dc motor var her birinden veri almak istiyorum.ilk olarak şunu sormak istiyorum 26 tane motora ayrı ayrı 26 arduino kullanmadan yapabilirmiyim?
    NOT : hepsi için ayrı sensör bilgisi almam gerekiyor.

2. olarak 3-4 veya daha fazla arduinoyu birbiriyle haberleştirmek istiyorum. hepsinden gelen bilgileri ana bilgisayarda toplamak istiyorum en son olarak.
    bu iki konuda yardımcı olabilirseniz bana çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

kablosuz iletişim yapamıyorum titreşim,ses çok fazla.
  • modbus a bir bakın. dc motordan veri almak ne demek?
  • Evet yapabilirsiniz. Ancak motorlardan bilgi almak istiyorsanız bu durumda ne tür bilgiler alacaksınız ve en önemlisi nasıl alacaksınız ? ama birinci sorunuzu biraz daha açmanız lazım.
    2. sorunuza gelince haberleştirirsiniz ama tahminimce hızlı ethernet felan istersiniz diye düşünüyorum. Bunu bir ethernet kartı veya ethernet shield ile yapabilirsiniz.
  • modbus pek ihtiyacımı karşılayamadı yetersiz kaldı. etherneti deniycem.

veri almakla ilgili şöyle geniş anlatıyım.bir üretim için belli şekiller verilmesi gerekiyor sıkıştırma mesafesi ayarlanıcak. 100 cmlik bir alan düşünün.dc motoru sağ sol hareketini zaten ayarladım. max 100 cm sağa gidicek. ekrandan set değeri giricem mesela 60 cm. dc motor ona göre geri gelicek.bir bakıma dc motorun içinde yapılması gerekiyormuş. encoder kullanılmıycak. yani herhangi baz alabilceğim değer ölçen alet yok. tam olarak bu veriyi nasıl alıcam bunuda bilmiyorum açıkçası bunu araştırıyorum. çalıştırma süresi ve hızla doğru orantılı yolu hesaplarım diye düşünüyorum. yani ilk soruma dönersem 26 tane böyle dc motorum olucak. her birinden bu gittiği noktanın değerlerini almam gerekiyor
  • şimdi öncelikle bu iş için kendi üzerinde encoder'i olan ürünler var onları kullanabilirsin. O zaman sorun kalmaz motorların haberleşmelerini birbileri ile bağlarsın onuda Arduino bağlarsın ve bütün işi halletmiş olursun. Ancak maliyetinin ucuz olacağını sanmıyorum.
    Mescal bu ürün gibi http://www.trossenrobotics.com/dynamixel-ax-12-robot-actuator.aspx

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.