çizgi izleyen robot YARDIM LÜTFEN!
  • merhaba, 2 led ve 2 ldr, 2 tane çift güçlendirilmiş motor (dişli), 2 tane 2n2222a, 12v pil ile çizgi izleyen araç yaptım. çizgiyi takip ediyor onda bi sıkıntı yok ama motorların dişlerini çıkarıp normal 5 v luk motor haline getirdikten sonra uçlarına tekerlek bağlayınca araç yerde ilerlemiyor ağırlık sorunu var yani transistorle bile motorlara gelen güç yetersiz bir motora 2 transistor bağlanıp daha çok enerji çekebilir mi?
    videosu:

resim: http://hizliresim.com/9EjAgo
  • Merhaba burak,
    Bildiğin üzere dişli sistemi (bu sistemde) motora binen yükü hafifletmek için kullanılır.
    Sen dişliyi kaldırırsan motora binen yükü arttırmış olursun. Eğer motor dönmüyorsa bunun 3 sebebi olabilir;

1) Motora binen ağırlık arttığı için motorunda buna oranla çektiği akım artacaktır.Seçmiş olduğun pil motorun çekmek istediği akımı sağlayamıyordur.
    Çözüm=Daha yüksek akım sağlayabilen bir pil dene.
    Öneri=Elinde 5 v güç kaynağı var ise doğrudan onu kullan.Böylelikle pilden olup olmadığını anlarsın.

2)Kullanmış olduğun transistör çekmek istediğin akımı geçiremiyordur.
    Çözüm=Daha yüksek akımlarda çalışabilen transistör kullan.

3) Seçmiş olduğun motorun gücü o ağırlığı taşımaya müsait değil.
    Çözüm=Daha güçlü bir motor almalısın.

Bu adımları sırası ile deniyerek çözüme gidebilirsin.

İyi çalışmalar
  • ilginiz için teşekkürler... affınıza sığınarak belirteyim bu konularda yeniyim :) arduino max 12v bağlanabilir diye biliyorum. pillerde 8 tane 1,5 lik pil ve arduinoya jak girişinden bağlı, transistor 2n2222a kullandım bi yerden edindiğim bilgiden anladığım kadarıyla:
    2N2222A SI-N 40V 0.8A 0.5W 300MHz //40 V ise ben 2n3055 mı kullanmalıyım?
    2N3055 SI-N 100V 15A 115W 800kHz

elimde 2 tane 9v luk motor var videodaki değil ayrı bunlar onları kullanmıştım bi fark göremedim yerde gitmiyordu araç yine, bilgilendirmeye ihtiyacım var araştırıyorum ama yine de soru işaretleri kalıyor, hangi adımı izlemeliyim?
  • Öncelikle evet arduino 12v a kadar çalışır(doğru pinden giriş verildiğinde). Çünkü içerisinde bir voltaj regulatoru vardır.Sen 5 v da versen, 12 v da versen arduinoya regulatör sayesinde hep 5 v gider. Yani senin 12v bağlamanın çok bir artısı yok.(arduino açısından). Motorun 9 v ise birkere ona 9v luk bir kaynak sağlamalısın (6x1.5v pil). Motorun datasheetinden veya buna benzer bir yerden ne kadar akım çektiğine bakmalısın. Daha sonra voltaj değeri 9 un üzerinde ve amper değeri senin motorunun amperinden fazla olan bir transistör seçmelisin.
    Örn: Senin motorun sabit 500mA çekiyor ise 40V 0.8A transistör işini görecektir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.