5V ile 12V kontrolü[Çözüldü]
  • Merhabalar yaklaşık 2 A. çekecek ışıklı projem için BD675 kullanarak sürmeyi deniyorum(Arduino ve 12V şaseleri ortak) ama hiç bir sonuç alamadım ama base ucuna 12 V.tan 1 direnç ile tetiklediğimde sorun yok gayet iyi çalışıyor.Sorun ne olabilir.
  • Arduino Pin çıkışına 1k lık bir direnç ile base 'e girip bir dener misin sorunun çözüleceğini düşünüyorum.
  • Zaten o şekilde sürmekteyim.Lakin sorunu giderdim,ben emiter bacağına bağlamıştım sonra kollektör bacağı ile denedim çalıştı ama neden çalıştığını anlamadım.Sonuçta aynı akım yolunda..
  • Akım yolları aynı fakat gerilimleri farklı oyüzden çalışmaz. Şöyle söyliyeyim VBE( base-emiter) voltajı vardır transistörün tetiklenmesini sağlayan VBE voltajı doğrudan emiter toprak üzerine paraleldir. VBE voltajı çoğu uygulamada (silisyum) 0.7 volt olduğundan sen emiter ile toprak(gnd) arasına bir yük bağlarsan o yükün üzerine en fazla VBE yani 0.7 volt düşer. Akım sınırı olmaz fakat gerilim sınırı olur. Yani sen 0.7v ile çalışan birşey koyarsan emiter toprak arasına çalışır ama daha yüksek gerilim gerektiren birşey koyarsan çalışmaz. Umarım anlatabilmişimdir. Görsel olsun diye paintten bişeyler çizmeye çalıştım :) Bir bakabilirsin. Burada demek istediğim 1-2 numaralı noktaların arasındaki gerilim (0.7V), 2-3 numaralı noktaların arasındaki gerilime hemen hemen eşittir. Yani senin yüküne 0.7 volt civarında bir gerilim düşer.

http://hizliresim.com/7Xvvj5
  • Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  • Ekmekci yuk Max. 4.3V olmaz mı ? Vbe:0.7V ise. Arduino 5v olduğuna göre yani max. 4.3v yük üzerinde olmaz mı ?
  • Haklısın alperp kardeşim yük 4.3v civarında olur. Orası dikkatimden kaçmışta burada vurgulamak istediğim nokta gerilimin sınırlı olmasıydı. Uyardığın için teşekkür ederim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.