Aracın hızını ve devrini okuma..
  • Merhaba arkadaşlar,
    Ben arduino ile aracımın devrini ve hızını ölçmek istiyorum, devir göstergesinde 3 bacak var +12, GND, Ve AC bir bacak var(aslında voltmetre ile Dc 2-5v ölçüyorum ama devrede ac işareti var, gaza bastıkca voltaj artıyor.
    100k 10k ile gerilim bölücü yaptım ama bağladığım zaman aracın gösterge çalışmıyor başka nasıl okuyabilirim öneriniz nedir..

Arduino UNO klon kullanıyorum 7809 reg ile besliyorum
    1-5110 lcd
    2-lm35 trans.
    1-ldr
    3-role kullanıyorum
  • ben tam anlamadım :S biraz daha açık anlatabilir misin
  • Aracın devrini arduino ile ölçmek istiyorum.

Tespit ettiğim kadarı ile devir saatine giden 3 kablo var Dc 12v + , GND ve AC akım var.
    12v ve GND'de sürekli elektrik var ama ac ucuna aracın devrine göre elektrik geliyor ac akım geliyor ama multimetreden Dc de ölebiliyorum.

Ac akımı arduino ile nasıl ölçerim.

Bu arada arduinoyu göstergeye gelen aynı akü elektriği ile çalıştırıyorum gerilim bölücü işe yaramıyor... Anlaşılır oldu mu?
  • hence o AC değildir. Değişken olduğunu söylemek için öyle bir işaret koymuş olabilirler. GND ile bu AC işareti olan kabloyu ölçer misin sürekli dğeişen bri DC gerilim var mı ? Varsa en az kaç Volt (araç duruken) ve en çok kaç volt (max. hızda) değerleri nedir ?
  • Araç rolantide iken Dc modda sürekli 2.2v ölçüyorum gaza bastıkca 5-6v kadar yükseliyor.

Ac modda ölçtüğüm zaman gaza rolantide 3.5v gibi gaza bastıkca 9v ye kadar çıkıyor çok gaza basamadım 12ye kadar çıkar gibi.
  • O zaman bir 10k direnc koyarak onu doğrudan Arduino'ya bağlayın değeri arduino analog 0-5 arasında bir pin'den girip programlayın olsun bitsin. Yalnız seri direnc'i akımı sınırlamak için koyduk değerini hesaplayarak koymada fayda var. Arduino Kodu basit eğer sorun olursa örnek gönderbilirim.
  • Doğru Diyorsun da arduino ac akımı okuyabiliyor mu ? diyot koymam gerekmez mi ? ayrıca 5vden fazla gelirse arduino yanmaz mı ?
  • işte o yüzden sordum 5V tan sonrası arduino'ya zarar verir. Arduino Analog Read ile okuyabilirsin. Diyot koyarsan ters polirazyonun geçmesine engel olursun ama 5V'un üstüne çıkmasını engellemeyesiniz. Bunun önüne basit bir gerilim bölücü koyup ordaki değeri okuyabilirsiniz. Sonuç olarak projenizi çok bilerek yazmıyorum bunu lütfen göz ardı etmeyin.
  • peki nasıl sınırlayabilirim bu gerilim hiç bir zaman 5v üzerini göremesin ? var mıdır bunun çözümü
  • bir gereilim bölücü yapıp onun üzerinden okumanız lazım. Yani 2 direnç'i birbine bağlayıp ortasından alabilrisiniz. Ama voltaj zaten 5 volt'u geçmiyordu bu doğru mudur ?
  • gerilim bölücü olmuyor kısa devre yaratıyor, çünkü arduinoyu da araç aküsünden besliyorum... gerilim bölücü yapıp - ucu bağladığımda aracın göstergesi çalışmıyor...
    ben 5v gördüm ama 4 -5 bin devirde daha üstünde denemedim belli olmaz aşabilir de..

aştığı kısmı okumasam da olur 0-5v okusam eğer fazla gelir ise arduinoya 5vden fazlası giremesin gibi bir devre yapılabilir mi gerilim bölücüye gerek kalmadan analog pinlerden okurum o zaman
  • şimdi bu kısım biraz bulaşık sensör değeri sürekli değiken olduğu için çok düşün güçlü bir regülatör vs. bağlayamassın. Saedece seri bir direnç bağla bari akımı sınırlarmış olalım.Aslında bir LM311 kullansak bütün sorun çözülür gibi duruyor.
  • hocam varsa obd üzerinden alsanız veriyi? 1 saniyenin altında bi gecikme problem olurmu?
  • hazır sistemlerde voltaj okuma yapmaya çalıştığınızda araya sokacağınız dirençler çalışan sistemin performansını değerlerini etkiler araya bir opamp ı buffer olarak bağlarsanır devreye yuk vermemiş olur ölçümleri doğru yapmış olursunuz lm358 i deneyin besleme aralığıda 0-30 olduğundan voltaj problemi çekmezsiniz opamp çıkışını ie bir 5.1v zener diyotla sınırlarsanır arduinoyu korumuş olursunuz.
  • Obd 1 var araçta ama okumasını bilmiyorum biliyor musunuz siz?
  • İstediği kadar geciksin eğer odb okuyabilirsem şahane olur
  • Arkadaşlar buldun frekans veriyor bu Kablolar gaza bastıkca frekans artıyor.
    12v verip verip kesiyor led taktım 560ohm dirençle kesik kesik yanıyor gaza bastıkca hızlanıp çok gaz verince kesintisiz hale geliyor
  • hocam odb1 için gerekenleri yazıyorum,

1. arduino
    2. rusça :)

https://www.drive2.ru/l/3456653/

googleda odb1 arduino diye aratınca, baya kaynak çıkıyo aslında
  • Bunları bende buldum ama nasıl kullanacağım anlamadım, bağlantı şeması vs de yok nasıl bağlayacağım bunu hangi pinlere vs

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.