DC MOTOR KONTROLÜ (YARDIM)
  • Malzemeler:
    l293d motor sürücü
    dc motor
    arduino uno
    ır receiver

Arkadaşlar televizyon kumandası ile çalışan bir araba yapmak istiyorum problemim şu motor çalışmadan önce rahatlıkla serial iletişim kurabiliyorum ancak motor çalıştıktan sonra ne dc motoru kapatabiliyorum ne de serial iletişim kurabiliyorum lütfen bilen arkadaş varsa yardımcı olsun

#include "IRremote.h"
    int receiver = 10;
    const int controlPin2 = 6; // connected to pin 2 on the H-bridge
    const int enablePin = 7;

IRrecv irrecv(receiver);
    decode_results results;
    void setup()
    {
    Serial.begin(9600);
    pinMode(controlPin2, OUTPUT);
    pinMode(enablePin, OUTPUT);
    irrecv.enableIRIn();
    }
    void loop()
    {
    if (irrecv.decode(&results))
    {
    translateIR();
    irrecv.resume();
    }
    }
    void translateIR()
    {
    switch(results.value)
    {
    case 0xFF42BD: //kumandadan decode ettiğim yukarı tuşu
    digitalWrite(enablePin, HIGH);
    digitalWrite(controlPin2, HIGH);
    Serial.println("ACIK");
    break;

case 0xFFD22D:
    digitalWrite(enablePin, LOW);
    digitalWrite(controlPin2, LOW);
    Serial.println("KAPALI");

break;

default:
    Serial.println(" baska tus ");
    }
    delay(500);
    }
  • Serial println çıktısı almadan deneyebilirmisiniz
  • http://i.hizliresim.com/W1YM2L.png

LÜTFEN YARDIM AYNI KOD
    Serial olmadanda denedim
  • case serine if kullanarak denedin mi ? Bu durumda seiral varken motor çalıtıktan serial ekranda çıkan mesj nedir ? "baska tus" mu ?
  • baska tus cıkıyor ama if ile denemedim
  • if ile dene pence sorun çözülecektir.
  • DC motor için harici bir güç kaynağı kullan. Motor sürücüsüne elektriği arduinodan çekme.Ama harici güç kaynağı ile arduinonun toprak(-,ground) uçları ortak olsun.
  • Cevaplar için çok teşekkürler. sorun iki dijital pine güç vermemdeymis ikisine high vermiştim ama birisine high diğerine low verdigimde çalıştı
  • iyi günler sizden bir ricam olacak ben model trencilikle uğraşıyorum step motor ile bir hemzemin geçit çalışması yapmak istiyorum bunun içerisinde bazı ses ve ışık eklentileride olacak ve tabiki sensörlerde bunu ingilterede yapan bir yer buldum ama sorun türkiyeye satışı yok linki şu
    http://www.blocksignalling.co.uk/index.php/level-crossing-module-automated-barriers-sound-lcs6

sizden ricam burada kullanılan kartın modelini acaba biliyormusunuz teşekkürler şimdiden
  • Bilmiyorum ancak sizde Bu tarz bişey yapabilirsiniz ne kullandığını ve nasıl çalıştığını anlatmış
  • sorun şu ki bu konuda fazla bir bilgi ve de becerim yok yazılım konusunda sıfır sayılırım

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.