Elektrik Geçirgenliği Sensörü Bulamıyorum
  • Arkadaşlar bana gerekli olan sensörü bulamıyorum sıvılar ile ilgili olan nem ve yağmur sensörleri işimi görmüyor. Bana gerekli olan bir sıvının içinden elektrik akımını geçirdiğimizde onun geçirgenliği hesaplayacak bir sensör. Sensör bana Micro Siemens değerini vermesi gerekiyor. Böyle bir sensör varmı, yoksa basit olarak elektrodlarla bunu nasıl yapabilirim biraz fikir verebilir misiniz?
  • çözümünü yazmışınız aslında sıvıdan etkılenmeyecek bir iletken elektrodun uçlarını adc ile okuyun birde referansınız olsun belli konsantrasyonda tuzlu su çözeltisinde kaç okuduysanız diğer sıvıları buna göre değerlendirirsiniz. arduino ustundaki adc yetmezse daha kucuk değerleri okumak için TL071 gibi bir opampla yukseltıp okumayı denersiniz.
  • Aslında bunun için bir sensör buldum fakat yapacağım proje için bu çok büyük bir boyuta sahip. Uç taraftaki sensör elektrik ile aynı mantığa sahip herhalde ama entegre kartı ne işe yatıyor acaba. Birde TL071 ile micro siemens düzeyinde değerler elde edebilirmiyim.
    http://m.aliexpress.com/item/32481414450.html
  • microsiemens arduino diye google aratınca bişeyler geliyor aradınmı öyle.
  • Dediğimiz gibi ara yaptım bir sitede yine sensor prop u çok büyük olan bir sensör ün arduino ya nasıl entegre edileceğini buldum. Bu benim işime yaramaz çünkü sensör küçük olması lazım. Başka bir sitede kendi yaptıkları bir devreyi direk arduino ya bağladıkları bir proje buldum fakat sensor probunu göremedim vidalı kapak gibi birşey var acaba o mu bilemedim birde siz bakabilirmisiniz.

https://publiclab.org/wiki/555-conductivity-meter
  • resimde r2 15 k direncin olduğu yer çelik problar oluyor devreyi test etmek için problara 15k direnc koyarak kalıbre edeceksin. devre iletkenliğe göre pwm sinyal uretiyor sinyal oranınan gore hesaplama yapıyor. devre hem basit hemde uygulanabilir görünüyor. senın belirttiğin değerleri olcermei bilemiyeceim ama
  • Kalibre işine kafam takıldı biraz neden 15 k ile kalibre ediyoruz onu anlayamadım.
  • her test cihazının bir kalıbrasyon şekli oluyor orada yazıyordu sanırım belli bir orandaki tuzlu su 15k değer olursa eşdeğer oluyor, her vakit tuzlu suyu yanında dolaştıramazsın dirençle devrenin ölçumden onceki doğrulugunu sağlamış oluyorsun. hava sıcaklıgı nem gibi şeyler olcu cihazlarının değerlerini değiştirebilir.
  • Hmm anladım ben bunu süt için kullanacağım ondan dolayı kendi kalibrasyonumu kendim oluşturmam lazım herhalde yanlış anlamadıysam.Ya da aynı kalibrasyonda biraz daha değişiklik yapman lazım.
  • örnek mamulu olçersin o değerler senın test ornegın olur o değerin altı ustu senın kalıte sıkalan olur.
  • Kalibrasyon olayını anladım, şimdi sorun led neden var birde arduino yu nereye sağlayacağız.
  • verdiğin linkteki yazının ilk paragrafından led blink ornegındekı devreden faydalanarak bu devreyı geliştirmişler koymazsanda olur koyarsan havalı durur gozle de geçirgenliği izlemiş olursun. arduinoyu robotistan.com veya direnc.net ten alabilirsin arduinoda orjınal urun 70-80tl gıbı olur klon urunler 20-30 tl cıvarında olur hepsi çalışır(sanırım) klonlarda seriport donusturucu farklı olabılır drıver kurman gerekır klon urunlerı tavsıye etmem ılerıde başka projelerde de uymayan çalışmayan kısımlar oluyor ilk alacaksan orjınal almaya calıs.
  • Aliexpress ten sipariş verdim yolda geliyor clon aldım.Aldığım clon u binlerce kişi almış bir şikayetleri yok inşallah bir sıkıntı çıkmaz. Driver için link vermişler oradan indirip kurarım. Ama devreye arduinonun nereden bağlandığını anlamadım led ın yerine mı bağlıyoruz.
  • 555 in 3 nolu bacağı çıkış gibi görünüyor oradan okuman lazım anladığım kadarı ile sitede biraz saçma sapan bir tasarımda, şema desen şema duzgun değil kodları vermişler şu adreste https://gist.github.com/dwblair/f0baedb7b8e155b804ae deneyerek bakacaksın duruma.
  • 3nolu bacağa led i bağlamış gibi görünüyor ama orası out bacağı büyük bir ihtimalle orası olacak. Birde anlamadığım lm555 entegresi timer, neden kullanıldığını anlamadım.
  • 555 kendi kendine osilasyon yapıyor çıkışdanda pulse uretıyor. pulse genişliğini yada gecikmeyi r2 direnci ayarlıyor yada direnç yerine problu suya sokup sinyalın değişkenliğini iletkenliğe oranlayıp onu ölçüyorlar.
  • Osilasyon yapmasına gerek varmı sonuçta sabit bir değer ölçüyoruz direk prob başında olan direnci ölçmek daha mantıklı değil mi
  • tamam hocam sen öyle ölç :)
  • Lm555 i biraz araştırdım onu kullanmak mantıklı çünkü direnç ölçmek yerine r1 r2 ve c1 e bağlı olarak 3. çıkıştan zaman çıktısı almak daha iyi gibi durdu. Sorun şu ki ardiuno ile 3. koldan zaman ı nasıl alacağım.
  • yukarıda arduino programın linkini verdim zaman olçme için kutuphane koymuşlar onu kullanıyorsun...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.