• Merhaba arkadaşlar ;
    Yaptığımız projelerde kullanmak üzere yurtdışında 8 kanal rf kumanda satın alıyoruz ama fiyatı çok yüksek. Arduino ve xbee ile bu kumandayı kendimiz üretsek çok daha ucuza yapabileceğiz. Ama arduino nun endüstriyel projelerde kullanımı mantıklımıdır ? bu konuda fikirlerinizi paylasabilir misiniz?
  • Doğru kurulum ve yazılımla endüstriyeli bırak daha iyi işlerde kullanılabilir sonucta microcontroller gereken aracı sheild ve komponentleri kullanırsanız her işi yaptırırsınız
  • Xbeeninde daha ucuz alternatifleri var. Ne amaçla kullanacaksınız.? Tavan vinci falan mı kontrol ediyorsunuz? Çok daha fazla kanallı şeylerde yapılabilir kumandaya geri bildirimler alınabilir.

Dezavantajı kumanda tasarımı vasatta kalabilir amatör çalışmalarda stabilite ve reset sorunları sıkça yaşanır.

Şu an rollform makineme uzaktan kumandalı ölçü girip istenilen ölçüde duran bir sistem yapıyorum. Daha önce pic ile hazırladığım kablolu kumandalı sistemde sık sık reset sorunu yaşamıştım. Mcular Pek röle kontaktör seven şeyler değiller malesef.. Snubber faraday kafesi gibi şeylerle haşır neşir olmak gerekiyor =)
  • Cevaplar için teşekkür ederim tavan vinci benzeri bir cihaz için kullanacağım, başarabilirsem iki taraflı veri alışverişi olacak.
    Kumanda gövdesinin pek hoş bir görüntüsü olamayacak ama haberleşmede sorun yaşamaz isek , güzel bir kap ürettirebiliriz.
    Xbee yi çevresel etkenlerden daha az etkileneceğini düşündüğümden seçtim, daha ucuz ve başarılı haberleşme modülü varsa (çift taraflı haberşleme olmalı) onu tercih edebiliriz.

Daha önce Arduino ve Xbee hiç kullanamadım.
  • Başlangıç olarak nrf24l01p modülüyle bazı bağlantı sıkıntılarım olsada şu an oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Kullanımı çok pratik ve kendi içinde hata ayıklama düzeltme gibi bir çok işlemi otomatik yapabiliyor. Kumanda kutusunu temin ettiğim bi yer var şimdi ismi aklımda değil çok çeşitli pil yuvalı kutular aldım. Düşünürseniz modülleri temin edin size bazı kendi hazırladığım komut kalıplarımı veririm kolayca uygularsınız.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.