9 mm bölgede konum algılama
 • İyi günler arkadaşlar;
  Makinemizde 88 mm içerisinde gidip gelen bir kol var. Konumunu algılamam gerekli. 100 mm lik slide pot lar var. Lakin çok pahalılar. 50 tl diyorlar adedine.
  Daha uyguna halledebileceğim bir ürün var mıdır.
  Veya bu ürünü daha uyguna bulabileceğim bir yer biliyor musunuz.?
  Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 • Lineer pot için yüksek bir rakam. Encoder olmasın? Encoderse uygun fiyat pot ise hem pahalı hemde kısa sürede bozulur.kendinde yapabilirsin aslında.
 • yok bildiğimiz pot. aradım bulamadım. bulduklarımda çok pahalı fiyat çekti.Kendim nasıl yapacağım bir öneriniz var mı?
  aklıma 15 tl ye satılan dijital kumpas lar var . veri çıkışıda mevcut. Lakin veri çıkışından nasıl okuyacağım onu bulmam lazım.
  Farklı çözüm yöntemleri tavsiyeniz varsa sevinirim..yada bu ürünü temin edebileceğim bir yer biliyorsanız .
 • Dijital kumpasta güzel fikirmiş.araştırılır bulunur nasıl çıkış verdiği. Kendi yapacağınız biraz zahmetli olur şöyle tafif edeyim. Mouse tekerleklerinde optik sensörler var optocuplorlerin açık türüdür aslında bu sensörün arasında dönen tekerleğin açık ve kapalı ızgara şeklindeki kısınlarda ışının karşıya gitmesi ve kesintiye uğraması şeklinde oluşan hareketi pulse sinyallerine dönüştürür. Mousedaki o sensör ve yuvarlak yapıdaki tekerleğin ızgarasını şerit şeklinde yapacaksınız. Röntgen filminden kesip yapabilirsiniz. Mekanik kısmı biraz zahmetli yazılım kısmıda bildiğimiz encoder okuma şeklindedir.
 • Güzel bir çözüm lakin dediğiniz gibi zahmetli bir iş. Araştırmaya devam ediyorum.
 • 50 tl verip pot alıp denedınızmı çalışıyormu
 • Yok denemedim lakin çalışacağından eminim.altı üstü potu sabitleyeceğim kolunu uzatıp hareketli kola bağlıyacağım potun değerini okuyup 2x16 lcd de gösterecek . Benzer çalışmalarım çok hatta aynı proje için çevirmeli pot kullandım hazırladım denemek için.
 • Slide pot bu kadar pahalı değil. 27 TL civarında..
  http://www.domirobot.com/10kohm-lineer-potansiyometre-pmu1562
 • pot sonucta surtunmeyle çalışan bir mekanızma uzerıne bınecek yuk ortadaki karbon zamanla aşınıp parazitik değerlerde uretebılır.

  bir alternatif manyatik alan ölçen haleffect transistor kullanılabilir transistor sabit durur mile bağlı yere ufak bir mıknatıs bağlanır mıknatısın uzaklığına göre transistor çıkışından uzaklığa bağlı gerilim okursun. allegronun sitesinde böyle çok çeşitli urunler onları bir araştır. ölçeceğin yerde manyetik alan kyullanmak sorun yaratmazsa temassız bir ölçüm yapmış olursun ömürlük olur.

  şu linkte ugn3503 lü olan devre işini görür. radiometrik tip olarak geçiyor.

  http://www.bristolwatch.com/hall_effect/arduino_hall_effect.htm
  http://www.bristolwatch.com/hall_effect/ugn3503.pdf
  direnc.nette fiyatı 3.55 TL
  http://www.direnc.net/UGN3503-Hall-effect-sensor,PR-8596.html?gclid=Cj0KEQiAtri0BRDLoaCF95e7o_sBEiQA_pgRQ34TSH4jq2TuxvCJ9XdesCi-41mscuu-Vtc8_tGA3VYaArc_8P8HAQ

  şuda çalışması

 • sn alperp ilginiz için teşekkür ederim lakin bu kısa kalıyor.
 • sn okoman çok teşekkür ederim bu benim işimi görecektir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.