bluetooth yerine esp8266
  • google sayesinde tesadüfen bulduğum bu site oldukça yararlı bilgiler verdi . emeğiniz için tşkler. elektronik konusunda orta yazılım konusunda ise cahil biri olarak size soracağım soru şu. arduino nano ile bluetooth üzerinden haberleşip andoid üzerinden portları high ve low yapmayı becerdim.portlarada direk ssd (solid state röle bağlayıp prizlere elektrik verip kesiyorum. şimdi aynı olayı esp8266 ile wifi üzerinden yapmak istiyorum. esp8266 elimde. ben bunu alırken bluetooth gibi drek takılıp iş bitecek sandımki. çalışmayınca arayışa girip sitenize geldim.anladığım kadarıyla usb uart diye bir kart gerekiyormuş esp8266 ile ille ilk haberleşmeyi yapıp wifi şifresi gibi tanımları yapmak için. elimde usb uart yok. hayatım boyunca muhtemelen birkez kullanacağım bir alete boşa para vermek istemiyorum. bu komutları direk arduino üzerinden gönderebilirmiyim. usb uart veya benzeri bir kart şartmı acaba
  • usb uart şart değil esp8266 datasheetteki orneklerı arduinoya bağlayıp yap AT komuylarını yollayarak wifi ayarlarını yapacaksın
  • cevap için tşkler. esp nin vcc gnd rx ve tx bağlantılarını biliyorumda başka hangi ayaklarını nereye bağlamam gerekiyor acaba
  • hocamın dediği gibi şart değil ama buyuk kolaylık (özellikle 3.3v olanlar). 1.si espyi arduinoya direk bağlayamazsın rx e gerilim bölucu yapman lazım. 2.si sana tavsiyem arduino idenin 1.6.6 sını kurup, Dosya\Tercihler\Ek devre kartları yazan boşluğa "http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json" yapıştırıp, bi kapatıp açıp, Araçlar\Kart\Kart yöneticisi açıp, Tip Tumu yazan yeri Contributed yapıp esp8266yı seçip - kur (80-100mb civarı) sonra Araçlardan kart seçimi yapıp "Generic ESP8266 Module" seç diğer ayarları hiç elleme, al sana başlangıç için kodlar; #include ESP8266WiFi.h const char* ssid = ""; const char* password = ""; // Create an instance of the server // specify the port to listen on as an argument WiFiServer server(80); void setup() { Serial.begin(115200); delay(10); // prepare GPIO2 pinMode(2, OUTPUT); digitalWrite(2, 0); // Connect to WiFi network Serial.println(); Serial.println(); Serial.print("Connecting to "); Serial.println(ssid); WiFi.begin(ssid, password); while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) { delay(500); Serial.print("."); } Serial.println(""); Serial.println("WiFi connected"); // Start the server server.begin(); Serial.println("Server started"); // Print the IP address Serial.println(WiFi.localIP()); } void loop() { // Check if a client has connected WiFiClient client = server.available(); if (!client) { return; } // Wait until the client sends some data Serial.println("new client"); while(!client.available()){ delay(1); } // Read the first line of the request String req = client.readStringUntil('\r'); Serial.println(req); client.flush(); // Match the request int val; if (req.indexOf("/gpio/0") != -1) val = 0; else if (req.indexOf("/gpio/1") != -1) val = 1; else { Serial.println("invalid request"); client.stop(); return; } // Set GPIO2 according to the request digitalWrite(2, val); client.flush(); // Prepare the response String s = "HTTP/1.1 200 OK\r\nContent-Type: text/html\r\n\r\n<!DOCTYPE HTML>\r\n<html>\r\nGPIO is now "; s += (val)?"high":"low"; s += "</html>\n"; // Send the response to the client client.print(s); delay(1); Serial.println("Client disonnected"); // The client will actually be disconnected // when the function returns and 'client' object is detroyed } wifi SSID ve şifreni gir, http://esp.nin.ip.adresi/gpio/0 http://esp.nin.ip.adresi/gpio/1 yaparak gpio2 yi low, high yapabilirsinn. tek çıkış kullanacaksan arduinoya ihtiyacın kalmaz. yada esp8266-12 modulu kullan 8 çıkışın olsun.
  • verdiğin bilgiler için çok tşkler.
  • bunlarla uğraşmak yerine linkte satılan bir wifi adaptör kullansam rx ve tx bağlantılarını arduinoya bağlayıp toprakları birleştirsem ve wifi adaptörü modeme tanıtsam ilk mesajımda bahsettiğim bluetooth yerine wifi kontrolünü yapabilirmiyim acaba. teknik olarak bu wifi adaptör benim işimi görürmü. elimde var bunun gibi bir adaptör

http://tr.aliexpress.com/item/Mini-2-4G-150Mbps-USB-WiFi-Adapter-802-11-b-g-n-Wi-Fi-Dongle-computer/32349764969.html?spm=2114.020208.3.8.BA34fJ&ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_5_10001_10002_10005_10006_10003_10004_62_61,searchweb201560_1,searchweb1451318400_6150
  • arduino ile usb bişey kullanamazsın arm işlemcili olanlarla belki ama bu usb urunun usb driverini yazman gerek.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.