Arduino X NRF24L01 Kablosuz Modul ile 8 Role Kontrol
  • Merhabalar. Daha önceki projem olan Arduino uno ile sanal gerçeklik yürüyüş platformu çalışmalarımı malzemelerim gelene kadar askıya aldım. Muhtemelen 1 aya kadar malzemeler gelir.
    Neyse başlıktanda anlaşılacağı üzere kablosuz olarak NRF24L01 modülü ile 8 röle kontrolü yapmak istiyorum. internette araştırdım ama benim anladığım kadarı ile Arduino mega haricinde uno veya nano ile 8 röle kontrol edemiyoruz galiba. Alıcı kısmının boyutu önemli değil ama eğer verici kısmındada mega kullanmak gerekiyorsa mega bu iş için çok büyük gibi geldi. Sonuçta kumanda dediğin avuç içine oturmalı. Avuç içi için en minik ve hoş olanı Arduino Nano sanki...
    ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Proje:
    8 adet buton ile kablosuz olarak iki arduino yu haberleştirerek 8 röleyi butona bastığımız sürece açık tutmak, butondan parmağımızı çektiğimizde röleleri bıraktırmak.

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Dipnot:
    Bu sefer kod kısmını sormuyorum :)
    Donanım kısmında sizden yardımlarınızı rica ediyorum.

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Sorularım:
    Arduinonun hangi kartlarını kullanmam gerek?
    Bu iş için hazır 8 kanal röle varmı?
    NRF24L01 kablosuz modüllerde frekans karışırmı, açık alanda mesafe ne kadardır. (500 metre olduğu yazıyor ama nekadar doğru, sağlıklı çalıştıktan sonra açıkçası bana 200 metre olsa kafi.
  • İçimden bir ses kod kısmınıda soracaksın diyor. =)
    Sorular karışık önem sırasına göre cevaplamak gerekirse 1,2 dolarlık nrf modülleri genelde fake dediğimiz türden oluyor 20 mt. Mesafeden çekmiyor. Orjinalini çok aradım geçen hafta harici antenli çifti 17 dolara buldum ama ondan bile 100 mt mesafelerden emin değilim. Sonra hayal kırıklığı olmasın.

Nrf modül 5 pin keypad 1 pin işgal ederse geriye 12 pin kalır yani 12 röle sürmeye müsaittir nanoda unoda. Röle sürmek için mega lükse kaçar. Onewire keypad diye araştır normal 12 tuşlu keypade kadar sağlıklı çalışan analog tek pin kullanan bir yöntem var.

Frekans karışma olayı imkansıza yakın tabi çevrede senin gini 100lerce aynı modülü kullanıp aynı kanal ve alıcı verici komutu kullanan çıkmazsa. Senaryoya göre kanallar çakışırsa komutlar ulaşmayabilir cevap süresi uzayabilir ama röleler başka sinyallerle durduk yere çek bırak yapmaz.

8 kanal röle modülleri var. Ama neyi kontrol edeceğini yazmamışsın. Yüksek akımlara çok dayanıklı olmadıklarını söylemeliyim.

Başlangıç için zahmetli ama sanal gerçeklik platformuna göre kolay bi proje seçmişsin hadi bakalım.
  • Teşekkür ederim windshair. Şimdi ben 2 nano kullanacağım. 1 nanoda 8 adet buton ve nrf modül. 1 nanoda 8 adet röle ve nrf modül. Bu yüzden keypade gerek varmı? Giriş çıkış binleri kurtarmazmı? Kod kısmına biraz uğraşmak istiyorum. :) Çünkü kodlamayı öğrenmedikten sonra bu işin pek bi esprisi kalmıyor. Takıldığım ve sorunla karşılaştığım yerlerde yine size danışırım. Ayriyeten projeyi tamamladıktan sonra resimleri burada sizlerle paylaşmak istiyorum.
  • Yazmayı unutmuşum. Röleler kontaktörleri açıp kapatacak.
  • Windshair şu bahsettiğin harici antenli modülü deneme fırsatın olursa sonucunu yazarmısın. 100 metre açık alan mesafe işimi görür.
  • keypad olayı tercihine kalmış , bana kalırsa keypad pratik çözüm . 4x4 keypadde 8 ayrı buton olayıda 8 pin 8 puldown direnci demek. gerçi keypadi direkt dirençsiz bağlayıp çalıştırmıştım keypad kütüphanesiyle. pic ile yaptığım devrelerde satır ve sutunlara 8 ayrı pulldown direnci gerekiyordu.

takıldığın yerlerde sor çalıştığım yerlerden gelen soruları seve seve yanıtlarım.

röleler kontaktörler oh oh mis :) mcuların bayıldığı şeylerdir. biraz uğraşacağına eminim . ama korkutmasın herşeyin çözümü var.

bahsettiğim nrf modülleri sipariş vermedim . düşünüyorum ama malum şimdi ha desek 20 günü gözden çıkartmak lazım. ama bi arkadaş getirtecekti forumdan yine böyle kontaktörlü plcli kumandalı bişeyler düşünüyordu. bi bakayim napmış acaba.
  • nrf24l01 modüllerim hala elime ulaşmadı. Kodlama yı kafama göre yaptım ama modüller gelmediği için deneyemedim. Sanırım 1 haftaya kadar gelir. Denedikten sonra kodları burada paylaşacağım :D
    Açık alan mesafesinide test edip kaç metrede çektiğini sizlerle paylaşırım.
  • Bu konudan en az 2 hafta sonra bi çift harici antenli sipariş etmiştim en az 2 hafta evvel geldi. Neden bu kadar gecikti takipsiz mi sipariş ettiniz?
  • Şükür geldi modüller.
    Leonardo ile test ettim. Fakat 2 modülü birbiri ile haberleştiremedim.
    Bağlantı şeması:
    http://i.hizliresim.com/g8b3Rb.png

Kodları örnek kod ile denedim. Kendi kodlarımı yazmadan önce deneyip test etmek için ama olmadı.
    Denediğim Kod:

ALICI DEVRESİ KOD:

#include
    #include "nRF24L01.h"
    #include "RF24.h"
    int msg[1];
    RF24 radio(7,8);
    const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL;
    int LED1 = 3;
    int LED2 = 5;

void setup(void){
    Serial.begin(9600);
    radio.begin();
    radio.openReadingPipe(1,pipe);
    radio.startListening();
    pinMode(LED1, OUTPUT);
    pinMode(LED2, OUTPUT);}

void loop(void){
    if (radio.available()){
    bool done = false;
    while (!done){
    done = radio.read(msg, 1);
    Serial.println(msg[0]);
    if (msg[0] == 111){delay(10);digitalWrite(LED1, HIGH);}
    else if (msg[0] == 112) {digitalWrite(LED1, LOW);}
    else if (msg[0] == 113) {delay(10);digitalWrite(LED2,HIGH);}
    else {digitalWrite(LED2, LOW);}
    delay(10);}}
    else{Serial.println("boş");}}

VERİCİ DEVRESİ KOD:

#include
    #include "nRF24L01.h"
    #include "RF24.h"
    int msg[1];
    RF24 radio(7,8);
    const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL;
    int SW1 = 3;
    int SW2 = 5;

void setup(void){
    Serial.begin(9600);
    radio.begin();
    radio.openWritingPipe(pipe);}

void loop(void){
    if (digitalRead(SW1) == HIGH){
    msg[0] = 111;
    radio.write(msg, 1);}
    if (digitalRead(SW1) == LOW){
    msg[0] = 112;
    radio.write(msg, 1);}
    if (digitalRead(SW2) == HIGH){
    msg[0] = 113;
    radio.write(msg, 1);}
    if (digitalRead(SW2) == LOW){
    msg[0] = 114;
    radio.write(msg, 1);}}
  • Nrf24l01p.h kütüphanesini kullan. Kodları daha anlaşılır ve kolay.
  • Kütüphane farkedermi bilmem ama kütüphane dosyası da bu:
    https://yadi.sk/d/iKsexuMSicVCL
  • windshair library e eklediğim bu kütüphaneyi silip dediğin kütüphaneyi mi eklemem lazım.
  • windshair rica etsem nrf24l01 modülünü test edebilmem için 1 buton ile 1 ledi yakabileceğim örnek kod, bağlantı şeması (Leonardo için) ve kütüphane linki gönderirmisin. Herşeyi sil baştan yapıp şu modüllerin sağlam olup olmadığını test etmek istiyorum.
  • Birde ESP8266 ile NRF24L01 aynı modülmü? Farklı kütüphaneler gördüm ikisi için.
    Bana göre sanki görüntü açısından iki modülde birbirine benziyor gibi ama...?
  • Esp8266 apayrı bi dünya. Wifi modülü o. Akşama bi bakayim. Sende leonardonun pin şematiğine bakıver. Spı pinlerini not al. Mosi miso sck ce pinlerini bul unodan farklı olabilir. Nrf24l01 ilk başlarda çok yorabiliyor. Başlamadan önce nrf ile ilgili kütüphaneleri sil. İnternetten Nrf24l01p kullanımı diye arama yap Nrf24l01p.h kütüphanesi kullanan örnek kodları dene. Ve hatalı bir güç girişi seni kısır döngüye sokar bozuk bir modül 2 ayıma neden oldu benim iki defa kontrol et bağlantıları.
  • @vrarduino merakın guzel gayret ediyorsun birşeyler yapmaya ancak şu kodu yaz ve bu kutuphaneyi ver dediğin zaman burada herkes error veriyor. aslında cok temel ornekleri google da aradığında ilk iki seçenek tam işini görüyor burada kod beklemek yerine hemen bunları denesen ve hala olmuyorsa pin bağlantılarınnı yazım hatalarını gozden gecirıp oyle sorsan hep beraber cok zaman kazanırız. eskiden turkçe kaynak azdı şimdi o da var bol miktarda yeterki doğru şekilde arayıp bulmak ve yukleyip denemek.

diğer bir konu wifi (esp8266) ile rf sistemleri(nrf24l01) birbirine karıştırmışsın bunlar aynı frekansta çalışsa da tamamen ayrı konular biri reçel diğeri kıymalı yumurta gibi bir bir şey çalışma mantıkları kullanım yerleri işlevleri tamamen farklı şeyler once ne yapacağını karar ver wifi mi rf mi. her konuda herkesin çalışması olmayabilir birini iyi bilen diğerini iyi bilmeyebilir. daldan dala geçmek çok iyi olmuyor bu ortamda sindire sindire sırayla ilerle bence....

• okoman bey şuan nrf24l01 modülü ile çalışıyorum. internette araştırma yaparken esp modüllerinin bu modüllere benzediğini farkettim. Acaba dedim benim çinli bana nrf değilde esp mi gönderdi yoksa diye bian afalladım. Sonra işin ucunda çin olunca modülümünde bozuk olabileceği aklımdan geçti ve bu yüzden deneyebileceğim basit bir kod rica ettim. İnternette bulduğum kodları denedim ama olmadı. Bağlantılarıda kontrol ettim bağlantılardada sıkıntı göremedim. Hatta internette bulup denediğim kodlardan bir tanesini yukarıdada paylaştım. O kodu yazdığımda alıcıdaki ledin biri kafasına göre bir süre yanıyor sonra sönüyor bir süre sonra geri yanıyor.... Kod içinde delay komutuda yok ama neden böyle yaptı anlamadım. Bunu denerken ledin kendi kendine yanması sönmesi ve gece yarısı olması münasebetiyle fazla kurcalamadım ( Birazda tırstım ).

windshair modülü arduinoya veri transfer pinlerini bağlamadan vcc ve gnd pinlerini bağladığımızda üzerindeki led yanarmı yoksa sadece veri transfer sırasındamı bu led yanıyor. Arduino ile ilgili tüm dosyaları silerim hatta pc ye format bile atarım. Yeterki şu sıkıntıyı bir atlatayım. Akşam galiba biraz geç girerim. Soba kaldıracaz sanırım :D
    1-2 saatimi alır. Sobayı kaldırıp boruları temizledim ettim diyene kadar 23:00 ü bulur. :D

Leonardo Pin diagramınıda buraya yapıştırayım. Burda hazırda dursun. :)

http://i.hizliresim.com/Zkz2Eg.jpg
  • Benim dandik nrf24l01 modülüm resimdekilerin aynısından. Ben çinliden bunun entegrelisini istemiştim bana bunu göndermiş.
    Farklı satıcılardanda siparişim olduğu için tam olarak hangi satıcı bana dandiğini göndermiş anlamadım. Elime geçtiğinde dış paketinide direk attığım için satıcı bilgilerini şimdi bilmediğimden mecbur diğerlerinin günahını almak istemiyorum. Ama diğer satıcıları eleyip sona kalan satıcıyı iyi kalaylamak istiyorum.
    http://i.hizliresim.com/qMN9oq.jpg
  • tx rx yandı ettiye pek bakma. spı iletişimi kurmaya çalışıyor kuramıyorda olabilir. malesef çok dandik bu modüller. yakında olsak alıp bendeki çalışan devre üzerinde denerdik. şimdi olay şu her modül 7 bağlantıya sahip 2 modül 14 bağlantı ediyor 14 ayrı acaba sorusuna müsait. kartların sağlamlığıda şüpheye girdimi şevkin kırılıyor. bendede böyle oldu. benim aldığım ilk modüller replace denilen türdendi . üzerindeki chip nrf değildi. araştırınca ayrı kütüphanesi olduğunu buldum ama uğraşmadım. tabi bunu tesbit etmemde uzun zamanımı aldı. konu uzamasın şimdi benim çalıştığım kodlar bi format neticesi sen sağol. ama şöyle yapalım. kendim zamanında nasıl bulduysam sanada kısayoldan gitmen gereken doğru yolu göstereyim. çalıştığından emin olduğum kod kütüphane bağlantı kombinasyonunda beni neticeye götüren paylaşımı bulup buraya atayim.

http://www.robimek.com/arduino-ile-nrf24l01-rf-modul-kullanimi/

asıl kullandığım örnek kod başkaydı ama aynı kodlar veya çok benzeri var burda. yol haritan

1. eski nrf kütüphanelerini sil paylaştığım örnektekini kur.
    2. bağlantıları yapmadan hangi pin hangi nrf pinine tek tek karşılılı yaz. montajda elinin altında olsun.
    3. bağlantın iki ayrı dişili erkekli jumperlarla olmasın. mümkünse lehimle. paraziti sevmiyor bu modül. garanti olsun diyorsan nrf modülün güç pinlerine 10 mf kondansatör at.
    4.örnek kodu at dene.
  • Çok teşekkür ederim windshair. Aynen dediğin gibi önce şu nrf yi bir lehimleyeyim. Sonrada tüm dediklerini sırası ile tektek yapıp deneyeceğim. Umarım çalışır. Harici antenlisindende sipariş vermiştim ama o henüz gelmedi. Eğer çalışırsa, getirttiğim tüm modüllerde tek tek mesafe testi yapıp burada paylaşacağım.
  • Modülleri lehimledim, eski kütüphaneyi silip yeni kütüphaneyi yükledim, kodları denedim ama gene çalışmadı. :( Bağlantıyı resimdeki gibi yaptım.
    http://i.hizliresim.com/y5pGlN.jpg

NOT: Ledin biri sürekli yanıyor. (Butonlardan bağımsız)
  • butonu falan boşverin.iki arduinoya iki nrf modülünü aynen bağlayın. aşşağıdaki kodu yapıştırın. alıcı olan arduinonun seri monitöründehi ptx im ready mesajı ulaştımı olayınız tamamdır. sizin için örnek kodu düzenleyip basit bi iletişim kurdurdum. ve elimdeki hazırdaki sistemimde çalıştırdım.

verici

include //
    include

nRF24L01p receiver(9,10);//CSN,CE
    String message;
    int iteration=0;
    void setup() {
    delay(150);
    Serial.begin(9600);
    SPI.begin();
    //SPI.setClockDivider(SPI_CLOCK_DIV2);
    SPI.setBitOrder(MSBFIRST);
    receiver.channel(90);
    receiver.TXaddress("Prado");
    receiver.RXaddress("Artur");
    receiver.init();
    delay(3000);
    }

void loop() {

receiver.txPL("Hi PTX. I'm ready.");
    receiver.send(SLOW);
    delay(500);
    }

alıcı

#include
    #include

nRF24L01p transmitter(9,10);//CSN,CE
    void setup() {
    delay(150);
    Serial.begin(9600);
    SPI.begin();
    transmitter.channel(90);
    transmitter.RXaddress("Prado");
    transmitter.TXaddress("Artur");
    transmitter.init();
    }
    String message;
    void loop() {
    if(transmitter.available()){
    transmitter.read();
    transmitter.rxPL(message);
    Serial.print(message);

}}
  • Tamam bunu deneyeceğim. Çok teşekkür ederim :)
  • Şu include lerden sonraki SPI falan neden buraya yapıştırınca görünmez oluyor? windshair includelerden sonra ne yazmam gerek belirtirmisin?
  • SPI.h
    nRF24L01p.h

Html kodları karışıyor =] csn ve ce de hata yapma bağlantını çözemedim.
  • Bu kodlarla denedim gene çalışmadı. Modülleri değiştirdim gene çalışmadı.
    Araya kondansatör bağlamadım. Bundan dolayı çalışmamış olabilirmi?
    10 mf kondansatör kaç voltluk? 3.3 voltlukmu?
    Kondansatör değerlerinden pek anlamam ama modül 3.3 v luk olduğu için öyle olabilirmi diye yazdım. Kaç voltluksa atık olan devrelerin içine bakacam. bulabilirsem söküp takarım bulamazsam çarşıdan alacam.
  • Programlayıcı olarak AVRISP mkII seçili olacak değilmi? yada farkedermi bu?
  • Modüllerdemi bir sıkıntı var karttamı bir sıkıntı var anlayamadım. Bazen kartaldan herhangi birini, bilgisayar görmüyor.
  • Şuan kartların ikisinide görmüyor.
    Birtanesindeki hatayı örnek olması için paylaşıyorum.
    Board at COM10 is not available
    Bu porttaki kartın Rx ledi takılı kaldı. (Az önce yanıp sönüyordu şimdiyse sbit yanık kaldı ve seri portu açmak istediğimde bu hatayı verdi.)
  • Acaba Mega dada bukadar sıkıntı yaşarmıyım. Asıl kullanacağım kart Arduino Mega. O gelene kadar Leonardo üzerinde çalışayım dedim ama inat etti.
  • Rx tx kartla olan serial iletişimi gösterir. Karta veri geliyor oda serial.print komutu sayesinde serial porta veri gönderiyor. Işıkta ondan yanıyor.Verdiğim örnek kod vericiden yarım saniyede bir hi ptx im ready mesajını alıcıya gönderir. Delay 500 komutunu delay 2000 yapıp o ışığı kontrol et bakalım.verici arduinoyu bilgisayardan ayır hariciden besle sadece alıcı bağlı kalsın.
  • Denedim. Yine olmadı. Vericiyi harici besledim. Delay komutunu 2000 yaptım. Seri porttan alıcıya baktım hiç birşey gelmiyor. Sonra vericiyi pc ye bağladım alıcıyı harici besledim. Verici birşeyde göndermiyor.
  • Vericinin bişey göndermediğini nasıl anladın? Bağlantıdan eminsen sorun modüllerdedir. Muhtemelen bahsettiğim replace türündendir. Ona uygun kütüphane bulmak lazım. Bunuda satıcıyla iletişim kurmadan bulman zor.
  • Vericiyi pc ye bağladığımda seri porttan ne gönderdiğini görebilirmiyim acaba diye baktım ondada boş ekran vardı. Dediğin gibi kütüphane farklı olabilir. Dün gece örnek kodları denerken bir tanesinde serial porta baktıgımda alt alta birşeyler yazıyordu. Ama vericinin bağlı olduğu portta yazıyordu. Alıcıyı boşa çıkardığım halde yazıyordu seri porta birseyler
  • Nrf modülündeki IRQ ucunu leonardoda herhangi bir yere bağlamıyoruz değilmi. Örneklerde hep boş bırakılmıştı çünkü. Kapasitörde bağlayıp deneyeceğim.
  • irq boşta olacak herhangi bir şey bağlamayın.
  • Serial.print komutu varsa yazar bişeyler. Paylaştığım koda güvenin. Alıcı bahsettiğim gibi seri monitöre ptx im ready yazdımı iletişim tamamdır. Bu süreç bendede sancılı geçti. Emin olduğum kod kütüphane bağlantı kombinasyonum yoktu. Resmini paylaştığın bağlantı ve benim paylaştığım kod ve kütüphaneden eminim. Olmuyorsa modüllerden bekleyin. Kondansatör bir umut işte. Son olarak onu deneyin. Olmuyorsa diğer kartları bekleyin.
  • Tamam okoman bey teşekkür ederim. Şimdi kondansatör almaya gidecem. Değerleri ne olarak seçmeliyim. Kaç volt ve kaç uf olması daha iyi sonuç verir.
  • 47 uf 63V kondansatör aldım. Elektronikçi olur dedi. Sizce olurmu?
  • volt önemli değilde 10 mf isteyene 47 mf vermekte nedir yahu.bağla bakalım. normalde tavsiye edilen 3.3 mf ve 10 mf arası. oda karttan gelecek dengesizlikleri süzmesi için. olursa olur olmazsa koy kenara :)
  • eveeet. hocam senin yerine kısa bi araştırmayla elindeki kartın incelemesini yaptım. pin bağlantıların değişmiyor ama kütüphane ve çalışma şekli baya farklı. alttaki dosyayı indir örnek kodlar ve kütüphane var. biraz inceledim. modüller çalışıyormu test edilebilir ama üstünde çalışma yapılır mı incele sen karar ver. ben olsam o kartlarla yola devam etmem .

https://www.dropbox.com/s/cwr0n1pv0nr9lkg/se8r01_rx_tx_2Mps.zip?dl=0
  • Çok teşekkür ederim windshair. Bu kütüphane ilede deneyelim bakalım. Dediğin gibi böyle bir modülle çalışılmaz ama en azından bir göreyim şunların çalışmasını.
  • windshair şimdi anladığım kadarı ile bunun içindeki iki dosyanın biri alıcı diğeri verici için olan kodları içeriyor galiba. (Resim1)
    Resim 1 : http://i.hizliresim.com/LAN2gV.png

Şimdi kod içerisinde leonardoya göre bacakları resim 2deki yerdenmi değiştirecez.
    Resim 2 : http://i.hizliresim.com/4rQDMY.png

Kodda herhangi bir değişiklik yapmadan leonardo ya yüklediğimde değişen birşey olmadı.
  • Hocam zaten unoyla bile zor bi işken leonardoda çok daha zorlaşıyor. Ben incelediğimde pinler aynı bağlanıyor yazmışlardı. Ama tanımlamalara bakılırsa evet bağlantıyı orda yazana göre yapmalısınız. İki arduinoyada rx tx 2 mbs kodunu atacaksınız. Sırayla serial monitörde rx mode tx mode yazmalı. Bu arada chipler se8r01
  • arduino uno ve leonardo kullandım. elimde 1 adet uno vardı.
    Pin bağlantıları şöyleyken:
    http://i.hizliresim.com/a3p052.png
    ekran görüntüleri:
    leonardo: http://i.hizliresim.com/j3pjJm.png
    uno: http://i.hizliresim.com/o3p92X.png

Kodun içerisinde yazana göre :

http://i.hizliresim.com/4rQDMY.png

pin bağlantılarını yapınca status=0 yazan yer bir açıyorum E olmuş, bir açıyorum F olmuş değişiyor. Ama pes ettim bu modülle uğraşmam daha fazla. NRF Leri beklicem artık. Umarım onlarda bilinmedik birşey çıkmaz. Şimdi onlar gelene kadar sonar la uğraşırım. Okoman bey : "yeter artık" dicek ama bununla sadece şimdilik vakit geçirmek amacım. Birde keypad getirttim. Sonarı test ettim çalışıyor ve hoşuma gitti. :)

Windshair yardımların için çok çok teşekkür ederim. Hakkını ödeyemem. Adana da bir kardeşin var. Yolun düşerse bu tarafa mutlaka haberim olsun.

Yeni modüller gelene kadar bu konuya ara veriyorum...

• Ahbe kardeşim adanadayım desene başından yakın olsak denerdik demiştim. Nedense mobilden özel msj gönderemedim. Bana özel mesaj gönder.
  • :D sendemi Adana dasın yoksa. Tamam özelden mesaj atıyorum.
  • merhaba arkadaşlar. yeni modül elime ulaştı. NRF24L01 modülü. üzerinde YJ-15008+PA Yazıyor. Harici antenli bir modül. Şimdi bununla nano ve uno yu haberleştireceğim. seri portta değişik değişik karakterler çıkıyor. vericinin enerjisini kessemde bu değişik karakterler alıcıda görünüyor. (pc seri portta) sonra alıcının nrf24l01 modülünün gnd ucunu çıkarınca bu değişik karakterleri almaz oluyor. çevredeki cihazlardan etkileniyor olabilir diye düşündüm.
    şimdi sizden ricam bu yj-15008+pa modülüne hangi kütüphaneyi atmam gerekiyor ve nano ile bağlantısını nasıl yapmam gerekiyor. ce ve csn pinlerini 7-8 bağladım doğrumudur. spı pinleri nasıl olmalı. internette pek güvenemedim şemalara
  • Serial porr 9600 değil mi? Son paylaştığım kodu attıysanız iletişim tamamdır. İdeden seri port hızını 9600 yapıp deneyin.
  • herkez nrf lerle uğraşıyor :D

windshair senin verdiğin kodu çalıştırdım arduino da. alıcının serial monitöründe gözüküyor yazı. Şu an kdların anlamını çözmeye çalışıyom. hangi kodun ne işe yaradığını.

Bu konuda sorun yaşayan vrarduino, eğer arduinoları pcden besliyosan her arduinonun protundan seri monütörü aç o zaman bağlantı kuracak. Yoksa arduino kendini resetliyor sürekli.
  • #include
    #include
    nRF24L01p receiver(7,8);//CSN,CE
    String message;
    int iteration=0;
    void setup() {
    delay(150);
    Serial.begin(9600);
    SPI.begin();
    receiver.channel(90);
    receiver.TXaddress("Prado");
    receiver.RXaddress("Artur");
    receiver.init();
    delay(3000);
    }

void loop() {

receiver.txPL("Hi PTX. I'm ready.");
    receiver.send(SLOW);
    delay(500);
    }

#include
    #include
    nRF24L01p transmitter(7,8);//CSN,CE
    void setup() {
    delay(150);
    Serial.begin(9600);
    SPI.begin();
    transmitter.channel(90);
    transmitter.RXaddress("Prado");
    transmitter.TXaddress("Artur");
    transmitter.init();
    }
    String message;
    void loop() {
    if(transmitter.available()){
    transmitter.read();
    transmitter.rxPL(message);
    Serial.print(message);

}}

Kodlar bunlar evet aynı kodu giriyoruz. Fakat neden benimkiler çalışmadı anlamadım. Akşam tekrar deneyeceğim. yucell cevabın için teşekkür ederim. Vericiyi harici besleyip denemiştim daha önce öylede olmadı. Senin dediğin gibi ayrı portlardan serial ekranını açıp (iki arduino ayrı ayrı)
    denedim yine aynı. Bazen bakıyorsun kafasına göre birşeyler yazıyor bazen hiç birşey yazmıyor falan falan.
    Arduino da kullanabileceğim kütüphanesi belli kodlaması kolay ve kablosuz bağlantıda frekans karıştırmayacak parazit yapmayacak sağlıklı güvenilir bildiğiniz modül varmı başka. Mesafesi açık alanda 200 metre ve üzeri olabilir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.