• merhaba arkadaşlar..
    RS 422 haberleşme protokolü ile bir cihazdan gelen bilgiyi başka iki cihaza yollamamız gerekiyor.. Yani bir noktadan alınan bilgiyi çoğullayıp iki noktaya yollayacağız. Bunu arduino ile yapabilir miyiz? Bu konuda bilgisi ya da fikri olan varsa yazabilirmi lütfen..
  • rs422 interface ile okumayı deneyin önce. arduino uno da sadece bir tane serial interface var. diğer yöne yollyacağınınz verileri unoda soft serial ile yollayabilirsiniz. sadece tx ise paralel bağlayıp hatları yollanabilirmi hat kapasitesini etkilermi denemek lazım lazım. arduino mega2560 da daha fazla serial olduğundan daha kolay yapılabilir projeniz.
  • Peki bu konuda nerelerden yardım alabiliriz(Döküman, site vb.)?
    Ben araştırdım ama benim projeye yönelik pek bişey bulamadım.. Genelde bilgisayar ile seri haberleşme üzerine yapılmış. Fakat RS422 kullanılarak yada bilgiyi iki noktaya yollama ile ilgili pek bişey bulamadım .
    |
  • rs422 de rx ve tx hatları için ayrı ayrı suruculer kullanılmış rs485 de ise tek bir surucu ıle halledılıyor. rs422 fulldublex iletişimi destekler, rs485 halfdublex iletişimi destekler ama rs485 rx tx hatlarını da ayrı ayrı surersen fulldublex iletişim yapılıabilir. senın ıletişim portunda kaç hat var? 4 kablo da olabilir 2 kabloda olabilir. internette buldugun seri haberleşme dokumanları dogru yanı. şurada ornek var http://joey89924.blogspot.com.tr/2013/03/microcontroller-interface-using-rs485.html

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.