Step motor hızı hakkında bilgi
  • Merhaba,
    Arduino ile uğraşmaya yeni başladım. Step motor ile ilgili bazı araştırmalar yaptım ancak aklıma takılan soruların cevabını bulamadım.
    Örnek olması amacıyla step motor ile yapılan bir saatin saniyesini düşünelim.6 derece dönecek ve 1 saniye bekleyecek şekilde kod yazılmalı. Step motor hareketinden sonraki 1sn bekleme problem değil ancak sonuçta step motor dönerken de belirli bir süre geçiyor. yani step motor hareketi artı 1 sn, 1sn den fazla bir süre edecek ve 360 dereceyi 1 dakikadan fazla bir sürede almış olacak. En azından step motorun dönme hızını bilmeliyim ki ona göre bir bekleme süresi ayarlamalıyım. Setspeed kodu ile rpm ayarlamaya çalıştım ancak yazdığım kodla step motorun hareketinin hiç bir alakası olmuyor. Nerede hata yaptığımıda bulamadım. Bu konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  • zamanlamayı motora göre yapma. saniye bazında tetık yapan bir tımer kur timer her oluştuğunda motor hereket etsin, boylece motor hareketıne bagımlı olmazsın
  • okomanın da dediği gibi 1 saniyelik bir timer kur. Kurduğun timer her 1 sanyede bir sana interrupt verecek böylece her interrupta motora 6 derece dön komutu verebilirsin. (motorun 6 derece dönmesi 1 saniyeden kısa sürmeli ki diğer interrupt (1 sanıye sonraki) geldiğinde motor bir önceki interrupttan kaynaklanan 6 derece dönme işini bitirmiş olsun)
    Tek kontrol etmen gereken motorun 6 derece dönmesi için gerekli süre 1 saniyeden az mı değilmi. Az ise timer kullanımını araştır. 1 saniyeye timer kur, her timer aktif olduğunda motor dön de. O kadar

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.