Kültür Mantarı Otomasyon Yapımı
  • Mantar Üretim tesisinde kullanmak üzere,

İç mekan ve dış mekan hava sıcaklığını ölçen,
    İç mekanda havadaki nem oranını ölçen,
    İç mekanda havadaki Karbondioksit oranını ölçen,
    Poşet içinde duran toprağın nemini ve sıcaklığını ölçen,

bu ölçümler neticesinde, 220V ile çalışan,
    Havalandırma,
    Nemlendirme,
    Isıtma (elektrikli ısıtıcı),
    Soğutma (klima),

yukarıdaki cihazları çalıştırıp durdurabilecek bir cihaz.

Böyle bir cihazı yapmak için ne kadar bütçe gerekir?
    Yada bu cihazı komple Arduino ile yapabilecek biri var mı?

Telefon numaram:05338219447
    Whatsapp:05337651973
  • Merhaba,

Aslında söyledikleriniz çok basit internette biraz araştırma yaparak çözebilirsiniz. Bütçe kısmına geldiğimizde siz her bir kompost için nem ve ısı ölçme işlemi yapacaksanız bütçe haliyle yükselir. ben size konu hakkında yapdımcı olurum takıldığınız yeri yazın lütfen

• arduino uno (klon) = 6$
    dht11 x 2 = 2$
    mg811 x 1 = 60$
    ds18b20 x 1 = 1,5$
    toprak nem sensör = 1$
    4 lu role kartı = 2,5$

toplamları 73$, bilemedin 100$ a gerekli ekipmanı yurtdışından alıp, amatör bir duzen kur sonra tekrar foruma konu açıp aldım, bağladım, yazdım(bu kısımda forumdan destek alabilirsin), çalıştırdım, şimdi endustriyel amaçla kullanıcam ne gibi korumalar yapmam gerekir diye tekrar sorarsın. elbet yardımcı olurlar.
  • Merhabalar,
    Kültür mantarı yetiştiriciliğinde nem-sıcaklık ölçümü çok komplike bir işlemdir. Hiç de düşünüldüğü gibi basit nem sensörleri ve Arduino ekipmanlarıyla yapılacak bir işlem değildir. Nedenine gelince, mantar üretim tesisleri, mantarın yetişme koşulları gereği genellikle %90 ve üzerinde bağıl nem değerine sahip ortamlardır. Dolayısıyla piyasada bulacağınız basit nem sensörleri asla bu aralıkta çalışmazlar. (Data sheet lerinde ölçüm aralığı olarak 0-100%RH yazsa bile) Çünkü çok sık kondenzasyon (yoğuşma) meydana gelir ve sensör üzerinde su birikintileri oluşur. Su birikintisi demek %100 nem demektir ve cihazınız sürekli ekranda size kilitlenmişçesine %100RH değerini gösterir. Bu yüzden basit ve ucuz yöntemlerle bu ölçümü yapamazsınız. Burada kullanmanız gereken sensör tipi ısıtmalı nem sensörleridir ki piyasada belli başlı marka transmitterlerde bunları bulabilirsiniz. Isıtmalı nem sensörleri, sensör üzerinde su birikintisini engelleyen bir ısıtıcı mini rezistansa sahiptir, ısıtma işlemi normalde nem ölçüm değerini olumsuz etkiler. Bu olumsuz etkiyi gidermek için sistem ısıtma miktarı kadar düzeltme faktörü oluşturarak nem değerini kompanze ederek verir. Bu sayede gerçek nem değerini size sunar. Bu ürünler de öyle sandığınız gibi 3-5€ ya değil yaklaşık 1500-2000€ mertebesinde fiyata sahiptirler. Çünkü bu ürünün arkasında ciddi bir AR-GE vardır. Yani tek bir kültür mantarı odasının içindeki nemin ölçümü size en az bu rakama patlar. Bizzat 32 lokasyonlu kültür mantarı üretim çiftliği otomasyonu kurmuş biri olarak tecrübelerime kulak verin derim..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.