arduino gps modul ile arac takip sistemi yapmak istiyorum
  • Arkadaslar ben arduino gps modul ile arac takip sistemi yapmak istiyorum gps modulu haritada nasıl gosterebilirim canlı
  • Öncelikle
    Şunları araştır;

Webhosting
    Php html sayfa tasarımı
    Google map api v3
    Gsm gprs modul
    Gps modul

• reseller paketim var php tasarımı hazır api girili sadece sistemi entegresi kaldı

http://fs5.directupload.net/images/160219/bbuugvzd.jpg gprs shield aldım hocam ve
  • GPRS shield dataları göndermek için gerekli.
    Konum almak için birde GPS modül lazım senin aldığın üründe GPS modül varmı ?
    Son 4 ayımı bu modüller üzerine araştırma yaparak geçirdiğim için şunu söyleyeyim eğer harici bir GPS modülün yoksa SIM900 modülün içerisinde GPS modül yok.
  • http://www.directupload.net/file/d/4270/rwq3h8pn_jpg.htm
    bunu soyluyorsan var hocam tek birleştirip kullanmam kaldı
  • Evet bunu soruyorumda. Keşke ayrı ayrı almak yerine tek bir modül alsaydın. Çevresel haberleşmeyle uğraşmazdın hiç.
    Neyse madem almışsın hevesini kırmayalım.
    Gps sistemi NMEA adı verilen kod bloğuyla haber gönderir. Yani sen gps ile düzgün haberleşme sağladığın vakit belirli bir bilgi dizisi alacaksın. Bu gelen dizideki sayı/harflerin anlamını NMEA kod yapısını incelediğinde anlayacaksın.
    Önceliğin gps ile haberleşme ve data almak olsun.sırayla ilerleyelim.
  • hocam gps modul ile gsm shield birleştirdim konum bilgileri geliyor bunu google map ile nasıl göstericem yardımcı olursanız sevinirim
  • bide buna acil butonu nasıl eklerim butona bastıgında arama yapıcak
  • Öncelikle almış olduğun web serverda 2 tane txt dosyası oluştur.
    Birinin adı x, dierinin adı y olsun.

sonra arduino tarafında aldığın kodları 2 değişkene at örnegin xKoor=, yKoor= gibi

koordinatları aldın varsayıyorum.
    Sonra SIM900 ün http komutlarını kullanarak webserver da olussturdugun x.txt dosyasının içine xKoor= degıskenını, y.txt dosyasının içerisine de yKoor= degıskenını yolla.

bunları önce yap sonra devamını anlatırım
  • abi kafam durdu valla ornek varmı suan iptal durumdayım
  • arduinoda yeniyim http komutlarını kullanarak demissin abi ornek bir calısma varmı
  • robimek.com/gps-gprs-modul-ile-gercek-arac-zamanli-arac-takip-projesi/

burdaki kodları kullandım abi ama burda da power on ve powe osms hata veriyor
  • Tamam kardeşim daha basit gidelim.
    Şimdi almış oldugun sim900 modülün bir AT komut sistemi var. İnternette bunun datasheetini bul.
    O datasheet içerisinde bölümler var örneğin bir sms yollamak için hangi AT komutları göndermen gerekiyor, arama yapmak için hangi AT komutlarını göndermen gerekiyor, internete veri göndermek için hangi at komutlarını göndermen gerekiyor gibi. Burada internete veri gönderme komutları HTTP komutları diye geçiyor. Bunlara bi bak önce onları anla. Bu komutların içeriği şu şekilde bir komut GPRS i aktifeder, bir komut tıpkı ceptelefonlarımızda olduğu gibi APN ismini girer, bzir komut datayı göndereceğin webhostu belirler... Bu şekilde bir datayı kendi belirlediğin bir internet sitesine gönderebilirsin.
    Anlaşılır oldumu bilmiyorum
  • linkteki koda baktım. Sende çalışmaması çok normal çünkü orda kullanılan modülün içerisisnde dahili gps var yani adam direk modüle komut göndererek gpsi aktifleştiriyor. sende harici gps var sen onu kendi yönteminle yapman gerek.
  • hocam dedigim gibi ben arduinoda cok yeniyim hatta acemininde acemisi yardımlarınızı bekliyorum
  • Abicim öyle diyosunda, acemininde acemisi isen keşke önce başlangıç uygulamalarından başlasaydın, led yakıp söndürme gibi bu uygulama hem arduino,hem web tasarım, hem gsm/gprs modül içeriyor. Kolay birşey değil zaten. Ben şimdi sana nasıl yardım edeyim ? :D
  • ornek kod falan yok mu abi sende
  • adım adım ilerleyin amaç hem birşeyler yapmak ve bu arada birşeyler öğrenmek olmalı ihityacınız olan adımları arkadaş size anlatmaya çalışıyor zaten verdiği bilgiler iyi, söylediği yoldan yürüyün sizin için daha kolay olur...
  • O zaman en baştan adım adım gitmekte fayda var. Senin bu dediğin projeyi yapabilmen için bir webhostun olmalı. Var mı sana ait bir webhost ? Var ise buraya yaz bakalım adresi
  • www.arduinodestek.com/ forum adresim var abi
  • bu sayfanın admin panelinden bir dosya ekleyebiliyor musun. Örneğin
    www.arduinodestek.com/deneme.php
    gibi
  • evet komple benım abi
  • hatta actım abı

www.arduinodestek.com/deneme.php
  • Sistemi 2 ye ayıralım birincisi alıcı (website), ikincisi verici (gsm modül).Gsm modül veri gönderecek web site ise alacak.
    Bizim alıcı tarafını yapmamız gerekiyor ki gelen bilgiyi alabilelim.
    İçerisinde şu kodlar olan bir php dosya oluştur ve hostuna ekle.
    Bu kodun anlamı şu;
    Senin hostunda 2 tane .txt (notdefteri) açacak birinin ismi x.txt, diğerinin ismi y.txt ve senin dışarıdan kullanacağın bir komut ile senin hostunda bulunan bu x.txt ve y.txt dosyalarının içerisine veri yazmaya çalışacağız. Aşağıdaki kodu "verial.php" olarak dosya oluştur ve sitenin içine ekle.

<?php <br />Deneme merhaba
    $x = $_GET["xKoor"];
    $y = $_GET["yKoor"];
    if(file_exists("x.txt")&&file_exists("y.txt")){
    $dosya = fopen ('x.txt' , 'w') or die ("Dosya açılamadı!");
    fwrite ($dosya,$x) ;
    $dosya = fopen ('y.txt' , 'w') or die ("Dosya açılamadı!");
    fwrite ($dosya,$y) ;
    }
    else{
    touch ("x.txt") or die ("Dosya Yaratılamadı!") ;
    $dosya = fopen ('x.txt' , 'w') or die ("Dosya açılamadı!");
    fwrite ($dosya,$x) ;
    touch ("y.txt") or die ("Dosya Yaratılamadı!") ;
    $dosya = fopen ('y.txt' , 'w') or die ("Dosya açılamadı!");
    fwrite ($dosya,$y) ;
    }

?>
  • olusturdum abi
  • Parse error: syntax error, unexpected '<' in /home/arduinodestek/public_html/verial.php on line 1<br />
    hatası verdi
  • x y dosya yazma izinlerinide verdim
  • Orada Deneme merhaba yazıyor hatayı o veriyor sanırım. onu sil onla işimiz yok.
    Şuan senin alıcı dosyaların hazır gibi. Şimdi alıcın çalışıyor mu diye kontrol edelim.

internet browsverine (www.google.com yazdığın yere) şunu yaz;

www.arduinodestek.com/verial.php?xKoor=15&yKoor=20

Bunu yaz entere bas. Bu yazdığımız satırın anlamı;
    www.arduinodestek.com sitesindeki
    verial.php dosyasında yazılı olan satırları işle ve
    xKoor adında bir değişkene 15 değerini yaz
    yKoor adındaki bir değişkene 20 değerini yaz.

Bu satırı yazdıktan sonra webhostunda bulunan, daha önceden açmış olduğumuz x.txt, y.txt dosyalarının içine bak.
    x.txt nin içinde 15,
    y.txt nin içinde 20 yazması lazım

eğer yazıyorsa alıcı tamamdır.

Vericiye geçebiliriz
  • evet yazdı abi
  • O zaman alıcı kısmın tamam. Şimdi Arduino ile GSM modülünü kullanma üzerine çalışman gerek. Örneğin arduinodan basit kodlar gönderebiliyor musun ?
    Yazılımsal olarak bi sms göndermeyi dene. Sms gönderme bu işin temeli
  • tamam abi sms gonderme yapıyorum
  • Şimdi asıl işleme geçebilirsin o zaman. Datasheetteki TCP bölümünü incele.

GPRS nasıl aktif edilir,
    TCP setup nasıl ypılır,
    TCP ile data nasıl gönderilir.

İncele burası son kısım zaten.
  • abi ethernet modulu yok ki bende
  • Ethernet modülüne ihtiyaç yokki. Gsm modül bu işlemi yapabilir. Sen aldığın ürünün datasheetine bak tcp bölümüne bak

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.