dikey doğrultuda yük kaldırmak, belli yüksekliklerde durup beklemek
  • Merhaba,
    Dikey doğrultuda yük kaldırmak, belli yüksekliklerde yük ile durup beklemek, bu şekilde çalışaçak bir sistem için;
    hangi motor tipi servo, step v.b. gerekli, önemli kısım yükü belli yükseklikte sabit tutabilmesi gerekli?

• hep link veriyorum ama :) Ama belki bu işinize yarar
  • Bide sizin yapmak istediğiniz asansör gibi mi
  • evet asansör gibi? burda asıl ögrenmek istediğim motora sinyal giderken yükü kaldırdı diyelim. sinyal kesildiğinde yükün ağırlığıyla aşagıya doğru hareketi engellemek için kilit mekaznizması gerekir mi? ya da motor bu istenmiyen hareketi engelleyebilir mi?
  • bir kilitleme mekanizması olması lazım.
  • Eğer asansör gibi bir şey yapacaksanız step motor kullanabilirsiniz. Kendi kuracağınız akıllı bir makara sistemi ile de step motorunuzun güç problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Yükü step motora ipler ile bağlayıp makaranızı kullanın.
  • Cevaplarınız için teşekür ederim. Kaldırılacak yük 250gr - 500gr gibi olsa, daha net sorayım step (v.s.) motor mili ( mil yataklarındaki sürtünme ) ne kadar ağırlıkta sabit kalabilir? Yapmak istediğim projede en az 40 adet motor olacak, bu bilgiler ışığında motor seçimi satın almaya geçecem, yanlış bir başlangıç olsun istemiyorum.

Bir de bu motor kontrolleri için ( her biri ayrı ayrı ) gerekli sürücüleri ve microdenetleyici adeti, tek arduino UNO yetmiyecek sanırım, forumlardan anladığım kadarıyla I2C haberleşme ( adresleme ) protokolü gerekecek.
  • Projenizi net açıklamadığınız için net öneride zor. Kaldırma dişli bir düzenek mi halatlı mı. Step motorların tutma torku vardır. Bu tork kendi milinin çapına göre yapılmış bir referanstır bağlı dişli veya makara çapı bu referansı değiştirir. Kaldırma işi hassas bir ölçüde mi yoksa yukarı çıktı limitswitch algıladı durdu mantığında mı? Step motoru sürmek yazılımsal olarak detaylı donanımsal olarakta pahalıya gelebilir. Kaba bi kaldırma işi ise rediktörlü motor iş görür.rediktörlü Halatlı bir düzenek zorlanmadan kaldırabildiği yükü güç kesildiğinde sabit tutabilir.
  • linkteki gibi bir proje
  • şunu baştan koyup bunu yapcam desene be kardeşim dolandırdın durdun bir haftadır.
  • Bunun gibi ve türevleri olacak bir şeyler. Sorduğum sorular yanlış mı bu proje için?
    Step, servo motor hiç kullanmadım da elime geçip kurcalamadım da.
    " windshair " bahsettiği step motor tutma torku değeri. Bu konuyu araştırmam lazım Birde I2C haberleşme ( adresleme ) üzerinde durmam gerekiyor gibi...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.