• Selam herkese;
    Ufak tefek planları olan insanlardanım bende coğu arkadaşımız gibi. uygun fiyata arduino buldukdan sonra hemen edindim bende.ufak ufak bişiler yapmaya calısıtım kendimce( buzzer , ultrasonik sensorler ,sıcaklık,button, gibi bi suru kucuk denemem oldu) sonra Nrf ile calısmaya karar verdim.
    hikaye kısmını geride bıraktıktan sonra asıl dusundugum kısıma gelmek ıstıyorum;
    1 adet uno ve nano var elimde, uno ya sensor koyup. unodan okudugum değeri nrf ile bağlamiş oldugum nanoya aktarmak ıstıyorum.aslında tam anlamı ıle anlatmak ıstersem eğer; uno'daki sensor 100 cm mesafeyi okuduğunda nano da olan titreşim motoru titresin. belki bağlantı belki de kod kısmında sorun yasıyorum henuz kavrayamadım.
    yazmaya çalıştıgım kodları ve devre şekillerini bir sonraki bostumda ekleyeceğim.
    umarım hatamı görmemde yardımcı olabılırsınız.
    Şunu da belirmek isterim post sayımın "0" olmasının sebebi hesap açıp hiçbirşey araştirmadan buraya konu açmak değildir. Yeterli olmadığım konuda yorum yaparak insanların kafasını karıştırmaktansa uzaktan takip edip öğrenebilip doğru sekilde bilgi aktarmak.
    Saygılarımla.
  • Bağlati şeması; http://i.hizliresim.com/BPXL1j.jpg Kodlar; nano; #include <SPI.h> #include "nRF24L01.h" #include "RF24.h" int bilgi[1]; RF24 radio(9,10); // ce , csn const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL; int motor = 3; void setup() { Serial.begin(9600); radio.begin(); radio.openReadingPipe(1,pipe); radio.startListening(); pinMode(motor, OUTPUT); } void loop() { if (radio.available()) { bool done = false; done = radio.read(bilgi, 1); if (bilgi[0] == 111) { digitalWrite(motor, HIGH); } if (bilgi[0] == 000) { digitalWrite(motor, LOW); } } } *********************************** Uno; #include <SPI.h> #include "nRF24L01.h" #include "RF24.h" // int bilgi[1]; // mesaj değişkeni RF24 radio(8,9); //RF24 kütüphanesi tarafından kullanılacak olan 2 pinin 9. ve 10. pinlerin olduğunu belirttik. const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL; // Pipe int trigPin=2; // trigun bağlı olduğu pin int echoPin=3; // ech bağlı olduğu pin void setup() { Serial.begin(9600); radio.begin(); // Kablosuz başlattık. radio.openWritingPipe(pipe); // Gönderim yapacağımız kanalın ID pinMode(trigPin, INPUT); pinMode(echoPin, INPUT); } void loop() { int duration,distance; digitalWrite(trigPin, HIGH); delayMicroseconds(10); digitalWrite(trigPin, LOW); duration = pulseIn(echoPin, HIGH); distance = (duration/2)/29.1; Serial.print(distance); Serial.println("cm"); delay(500); if (distance <10) { bilgi[0] = 111; // bilgi değişkenine "1" yazılsın radio.write(bilgi, 1); //Sonra da bu bilgi gönderilsin. } if (distance <30) { bilgi[0] = 000; // bilgi değişkenine "0" yazılsın radio.write(bilgi, 1); //Sonra da bu bilgi gönderilsin. } }

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.