Arduino İçerisindeki Kodu Görebilme ve Bu Koda Erişimin Engellenmesi
  • Merhabalar, Arduino'yu bilgisayarımıza bağladığımızda Arduino içerisinde yüklü olan kodu biilgisayarımızda nasıl görebiliriz? Ayrıca Arduino içerisinde yüklü olan bu koda bizden başkasının erişimini nasıl engelleriz? Acil olarak yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim
  • ahmet kardeş bu sorunun cevabı forumda abartısız 30 kere verilmiştir. aylardır takip ederim burayı standart sorudur haftada 1-2 kere sorulur.

benimde bu soruyu soranlara bi sorum olacak. "abi ne yazdınız ya bukadar önemli?"
    belki 2 yıldır uğraşıyom çalınmasından korkacağım hiçbirşey koyamadım ortaya :)
  • Merhaba kardeşim, forumda aram yaptım. Koruma bitinin aktif yapılması, okuma sigortaları yada kod koruma kapalı olması belirtilmiş. Ancak intrenette bu bilgiler doğrultusunda arama yaptığımda, buradaki forumda da diğer internet sitelerinde de net bir açıklamaya ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olabileceksen seni dinliyorum. teşekkür ederim.
  • diyorum ya şuana kadar hiç böyle birşeye ihtiyaç duymadım. bu sebeplede konuya hakim değilim ama şöyle yardımcı olayım;

https://github.com/douggilliland/lb-Arduino-Code/raw/master/documents/Hardware/Parts/Processor/atmega big databook doc8271.pdf

28 Bölum (297.Sayfa)

"28.1 Program And Data Memory Lock Bits" kısmı sizin mevzuyu anlatıyor. başarıya ulaşıpta burda banada anlatırsanız çok sevinirim.
  • Teşekkür ederim ilgilendiğin için.
  • Bir ikidir bende bu tür sorulara denk geliyorum. Hadi kodu kitlediniz. Fikirleri nasıl kitleyeceksiniz. Tersine mühendislik diye bişey var çok değerli bulduğunuz kodu siz nasıl yazdıysanız başkasıda yazar.

Arduino lisansı yanlış bilmiyorsam ticari kullanımda açık kaynaklı olma zorunluluğu getiriyor. Ne kadar shield varsa baskı devresine kadar paylaşılıyor.

İlk sorunuz yazdığınız kod derlenip hexe çevrilebilir ama tersi yani hexin cye dönüşmesi bence imkansız.
  • hocam size email göndersem kodu derlemeniz mumkunmu teşekkür ederim email navturk@hotmail.com

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.