Web üzerinden kontrol(yerel ip değil) (çözüldü)
  • Merhaba ben arduino ile yaptığım projemi web üzerinden kontrol etmek istiyorum örneğin basit bir led uygulaması bunu web üzerinden herhangi bir internet bağlantısı ile nasıl yapabilirim?

Forumdaki ethernet shield, no-ip ile webserver kısımlarına baktım. no-ip ile webserver birleştirilince bu mümkün oluyormuş sanırım ama hiçbir yerde bu bilgiye ulaşamadım.

Yerel ipden webserver kurup ulaşabiliyorum başka internet bağlantısından erişebilmek için ne yapmam gerekiyor? Gerekirse ttnet, superonline gibi sabit ip desteği sunan firmalardan sabit ip bile alırım. Benim için çok önemli bunu nasıl yapacağım hakkında yardımcı olur musunuz?

Arduino oluşturduğum webserver için port yönlendirme yapıp verdiğim yerel ip'ye başka internet bağlantısından bağlanmayı denedim başarılı olamadım neler yapmam gerekiyor?
  • Merhaba,

Bence bu projeyi yapabilmek için iki farklı olanak var.
    Birincisi seninde dediğin gibi bir ethernet shield kullanarak sisteminin olduğu yerde bir internet sağlayıcısı olacak bu sağlayıcıyı arduino ethernet shielde bağlayacaksın ve bu şekilde web server üzerinden data alış verişi yapacaksın. Benim bu konu üzerinde çok bilgim yok fakat,

İkinci seçenek; sisteminin bulunduğu yerde bir internet sağlayıcısının olup olmadığını önemsemeksizin bir GSM/GPRS shield kullanarak bu shielde de bir sim kart takarak, içerisindeki sim kartın çektiği her yerde internet üzerinden data alış verişi yapabilirsin.

Birinci seçenekte sisteminin bulunduğu yerde bir internet olmalı ki internete erişim sağlayabilesin.
    İkinci seçenekte tek ihtiyacın olan internet erişimi açık olan bir sim kart.
  • Yorumunuz için teşekkürler.
    Ben birinci seçenekle ilgileniyorum ethernet kablosu ile modeme bağlıyorum orada sıkıntı yok port yönlendirme yaptığım halde farklı internete bağlı cihazlardan webservera ulaşamıyorum ben bu konuda bilgi almak istiyorum hatta aynı modem arayüzüne sahip olduğum
    bu linkteki port yönlendirme işlemlerinin aynısını yapmama rağmen farklı internetten bağlanamıyorum. bu sorunu nasıl çözerim?
  • hocam yerel ağda dediğini yap, sonra modemden 80. porta gelen istekleri yönlendir. olmadı demişsiniz. olmaması için hiç bir sebep yok ya yönlendirme ayarını yapamadınız, ya web serverınız yerel ağdada çalışmıyor, yada aynı bilgisayardan denediniz.
  • yerel ağda çalışıyor, internet shielde 192.168.1.100 ip sini açıyorum örnek veriyorum. yerel ağdan 192.168.1.100 yapınca bağlantı sağlıyorum ve ledi yakıp söndürebiliyorum.
    Videodaki gibi 1024 portuna yönlendirme yapıyorum. telefonumun 3G bağlantısından what is my ip adresindeki modem ip si ile 1024 portuna bağlanmaya çalışınca olmuyor. sayfa görüntülenemiyor

telefonumun 3G internetinden modemipadresim:1024 yazıyorum tarayıcıya web sayfasına ulaşılamıyor.
  • kendin yontemimi soyleyeyim.
    bir websitesine ihtiyacın var.
    arduino duzenli olarak veya internet baglantisi kesildikten sonra siten.com/ipkaydet.php adresine ip sini kaydettirecek.
    siteden arduinoya komut gondereceksin zaten. o yuzden bu yontem bence en iyisi.
    ben akıllı ev projemde boyle yaptım.

• @plastiq sen localde browsera 192.168.1.100:1024 yazıptamı giriyosun? yoksa direk 192.168.1.100 yazıp mı?
  • @nsaryc ilginiz için teşekkür ederim superonline müşteri hizmetlerini aradım kullanıcıların vpn port açması engelliymiş, düzeltip hallettiler şuan açtığım porta yönlendirme yapıyor sorun kalmadı.
  • Superonline kadar dandik engelli bir hizmet gormedim
  • merhabalar tekrardan , huwaie modemden lan ile bağlantıyı giriyorum arkadaşlar bağlı olarak gözüküyor , daha sonra ip rezervi yapıp gerekli ipyi veriyorum. aynı ortamdan shield modeme bağlıyken girebiliyorum lakin yönlendirme yapınca yine girmiyor , müşteri hizmetlerini aramam gerekir mi acaba @plastiq arkadaşımızıın dediği gibi
  • arduino üzerinden siten.com/ipkaydet.php gibi bir sayfaya nasıl istek gönderiyoruz. veya ip adresini nasıl gönderiyoruz? php sayfasına istek göndertebilirsem php ip öğrenme kodlarıyla ip adresini alabileceğim ama arduino içinden bir türlü yapamadım. internettede bilgi bulamadım. yardımcı olurmusunuz?
  • yerel ip değil, modemin ip adresi gerekiyor. çünkü internet sitem ile arduino arasındaki bağlantıyı modemin ip adresi ile sağlıyorum. ama modem kapanıp açılınca ip adresi değişiyor. arduino modem ip adresini almam gerekiyor..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.