Hexapod Örümcek için batarya önerisi?
  • Robotta 18 adet MG995 servo motor kullanacağım robotun 6 bacağı mevcut ve her bacak için 3 servo. Fakat batarya hakkında hiç bir bilgim yok(V ve mAh olarak).Nasıl bir batarya almalıyım.(NOT:robotun son hali 2 kg civarında olacak)

****Motorun özellikleri****
    Tork
    ---------
    8.5 kgf.cm (4.8V)
    10 kgf.cm (6.0V)
    ---------

Hız
    --------
    0.20 s / 60º (4.8 V yüksüz)
    0.16 s / 60º (6.0 V yüksüz)
    -------

Ağırlık
    --------
    Servo motor - 55 g
    Parçalar ile birlikte - 66 g
  • Merhaba,
    Öncelikle şunu belirteyim ki yapmış olduğun cihaz dikey yönde hareket etmeyeceği için ağırlığın çok ta önemi yok (hiç yok demiyorum). Yani bir quadcopter yaparken hesaba kattığın ağırlık parametreleri ile bir örümcek yaparken hesaba kattığın ağırlık parametreleri çokçok farklı. O yüzden bence fokuslanman gereken yer senin kullandığın tüm ürünler içerisinde en yüksek çalışma voltajına sahip ürün hangisi ?

Bataryanın voltajını buna göre belirlemen gerekecek.Ki bu sayede bütün ekipmanların sağlıklı çalışabilsin.

Ampersaat konusu ise tamamen sana kalmış.
    Örneğin senin hesabına göre robotun (atıyorum) 12V ile çalışabilecek ve tahmini olarak saatte 100ma akım tüketecek.

Bu değerlere göre sen 12V 500mah lik bir batarya seçsende sistemin çalışacak,
    12V 5000mah lik bir batarya seçsende sistemin çalışacak. Aradaki fark sadece örümcekle oynama süreni arttıracak.

Benim önerim LiPo pil kullanman. Farklı S (Cell) değerlerinde gerilim sağlamakla beraber tatmin edici akım değerleride sağlamakta.
    Sen ölçümlerini yap ben sana yine yardımcı olurum.
  • Çok teşekkür ediyorum ilginiz için sağolun

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.