NRF24L01'lerim çalışmıyor
  • Merhaba arkadaşlar
    Arduino'da yeniyim ve 2 tane wireless modülü altım nrf24l01. fakat bunları defalarca denememe rağmen çalıştıramadım, pin bağlantılarını defalarca kontrol ettim, kütüphaneleri tekrar tekrar indirip yükledim. youtubedaki videoların aynısını yapmaya çalıştım fakat alıcı vericiden herhangi bir işaret alamadım. Bozuk olduklarını da düşünmüyorum aslında fakat çalışmıyorlar. Bozuk olup olmadıklarını öğrenebileceğim bi yol var mı? serial porttan vs.?
  • nrf lerin configurasyon değerlerini okumaya çalış nrf ile arduino arasında iletişim oluyormu once onu tespit et
  • @okoman merhaba, bunu nasil yapacagimi anlayabilmem icin bi kaynak gosterir misiniz? Cok arastirma yaptim fakat ingilizce olduklari icin ve yeni oldugum icin benim durumuma cozumler mi anlayamadim
  • Beni şimdiye kadar en çok yoran modül oldu nrf24l01. Deneye yanıla giderken kütüphaneler karışıyor. Ben nrf24l01p.h kütüphanesini kullanıyorum. Basit bir kod mantığı var. 2. Püf noktası ekli jumperlar sorun çıkarıyor.mümkünse pinleri kabloları lehimleyin. Ben bi hdd kablosu kullandım soketi tam oturuyor..
  • @windshair hocam zaten lehimli geldi pinleri, o kütüphaneyi de denedim maniacbugınkini de. çalışıp çalışmadığını görebileceğim bir yöntem yok mu başka?
  • Bağlantyı fotoğraf çekip paylaşırsanız görüp üzerinde izah edeyim
  • @windshair hocam şu sitedekinin aynısını yaptım https://arduino-info.wikispaces.com/Nrf24L01-2.4GHz-HowTo
    Tye basınca
    *** CHANGING TO TRANSMIT ROLE -- PRESS 'R' TO SWITCH BACK
    Now sending
    diyor ve kalıyor böylece, bağlantıyı doğru yaptığımı düşünüyorum.
    Hocam az önce denedim 3. veya 7. pini çıkarırsam sinyal gönderiyor anlayamadım. Yani CE ve MISO
  • hocam şimdi led_remote yaptım örnek projelerden modülün birinden aldığım değerler şuanlar: hepsi 0 gözüküyor, diğer modül çalışıyor bu bozuk sanırım.

RF24/examples/led_remote/

ROLE: Remote

STATUS = 0x00 RX_DR=0 TX_DS=0 MAX_RT=0 RX_P_NO=0 TX_FULL=0
    RX_ADDR_P0-1 = 0x0000000000 0x0000000000
    RX_ADDR_P2-5 = 0x00 0x00 0x00 0x00
    TX_ADDR = 0x0000000000
    RX_PW_P0-6 = 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00
    EN_AA = 0x00
    EN_RXADDR = 0x00
    RF_CH = 0x00
    RF_SETUP = 0x00
    CONFIG = 0x00
    DYNPD/FEATURE = 0x00 0x00
    Data Rate = 1MBPS
    Model = nRF24L01
    CRC Length = Disabled
    PA Power = PA_MIN
  • şuradaki arkadaş sitemize uye guzel çalışmaları var turkçe ornek de var bır bakın http://www.robimek.com/arduino-ile-nrf24l01-rf-modul-kullanimi/
  • Bağlantıyı nasıl yapıyorsunuz? bi ucu erkek bi ucu dişi tek kablomu yoksa erkek erkek dişi dişi jumper birleşimimi yapıyorsunuz? Bu modül paraziti sevmiyor. 3.3v çok temiz gelmeli 10 uf kondansatör tavsiye edilmiş denediniz mi?
  • sorunu çözebildin mi ? şu an aynı sorun bende de var. buraya yazarsan herkeze faydan olur.
  • @yucelll maalesef çözemedim, bir iki tane daha aldım.onları da çalıştıramadım, antenli olanları çalıştırdım.
  • https://github.com/aaronds/arduino-nrf24l01/tree/master/Mirf

altındaki kütüphaneleri kullan. Çalışıyor bende Fakat master Arduio client Atmega işlemci bendeki.. Fakat Tek yönlü çalışıyor Sadece gönder yada sadece al diyebiliyosunuz

uint8_t rx_mac[5] = {0x43,0x41,0x41,0x41,0x41}; //Aynısı Karşıda tx olarak tanımlanacak
    uint8_t tx_mac[5] = {0x53,0x41,0x41,0x41,0x41}; //Aynısı Karşıda rx olarak tanımlanacak

setup>>
    nrf24_init();
    nrf24_config(2,4);
    nrf24_rx_address(rx_mac);
    nrf24_tx_address(tx_mac);

send data

nrf24_tx_address(tx_mac);
    nrf24_send(tdata);
  • merhaba bende bu modüllerle cok sıkıntı çekiyorum. bir devre yapıyorum çalışıyor , aynı devreyi 2 ciye yaptığımda haberleşmiyor ve şöyle bir durum farkettim.
    arduino içinde loop duruyor, yani mikro işlemci döndürmüyor kendini sanki kilitliyor.
    csn pin bağlantısını çıkardığımda yada modül enerjisini kestiğimde devam ediyor.

çözüm henüz bulamadım. program yazımında hata olabilirmi diye çeşitli program ve kütüphaneler deneme rağmen aynı sorunla karşılaşıyorum hep.

antenli versiyonlarda bir sıkıntım yok lakin normal modüllerde devamlı bununla karşılaşıyorum.
  • arkadaşlar kaç gündür uğraşıyordum sonunda ÇÖZDÜM
    http://maker.robotistan.com/nrf24l01-ile-uzaktan-kontrol/
    bu sitedeki kodu kullandım
    Tek yaptığım , iki modülüde 5 volta bağladım çalıştı.Sabrım tükenmek üzereydi artık.
    Denemediğim yöntem kütüphane kalmadı hiçbiri bir işe yaramadı.Dediğim gibi 5v bağladım ve ve çalıştı.
  • daha once o 5v yerıne bişey bağlamadınızmı.
  • Modül besleme voltajı 3.6V değil mi?
    5V ile zarar görmedi mi?
  • evt normalde 3.6v,ama çalışmadı
    5v bağlayınca çalıştı
    kaç gündür kullanıyorum bi problem yaşamadım hatta 2 saat boyunca açık kaldı yine bi sıkıntı olmadı videosunu atabilirim.
  • valla ben 3.3 volt ile ilk kurulumda bord üzerinde çalıştırıyorum , lakin pcb üzerine taşıdığımda çalışmıyor sistem. 5 volt ile denemedim daha. ama daha önceden kullandığım devrelerde 5 volt verdiğimde çipin ısındığını ve bozulmaya gittiğine şahit oldum.
    eğer bunlar yeni turkiye ye gelmiş olan nrf24l01 ler ise ve 5 volt ile çalışıyorsa bilemem .

• https://urun.n11.com/diger/8pin-nrf24l01-kablosuz-transceive-icin-soket-adaptor-P187658912?Adet=4&cid=604001&gclid=Cj0KCQiA_JTUBRD4ARIsAL7_VeUzfEbXrnUk7aO37cg632Jz2S-gnPw3RQem_lvyqcXnrEuD47ZEnk8aApVREALw_wcB&gclsrc=aw.ds

merhaba bu adaptörü takip doğrudan karttaki 5volt ile besliyorum şimdilik sorun çözülmüş görünüyor. ama hala bazen çalışıyor bazen çalışmıyor onun sebebini bulmaya çalışıyorum. bağlantılarda temassızlık olduğundan şüpheleniyorum onu araştırıyorum. ama bu aparat ile çalıştığını gördüm. istikrarsızlık nerden geliyor onu anlamadım

bazen çok rahat çalışıyor. bazen boş veri alıyor sürekli
  • Belki sizin modül üzerinde LDO olabilir.

Bir yerde şöyle bir şeyden bahsedilmiş,
    "Modüller arası haberleşme sağlanamıyorsa her iki modülün de vcc ve gnd pinleri arasına 3.3 uF ile 10 uF arası değerde kondansatör yerleştirerek tekrar deneyiniz."
  • ustat bahsettiğin modül zaten 5 voltu 3.3volta düşüren bir regülatör. kondansatörü filan hepsi üzerinde. yani nrf24l01 5 voltla değil 3.3 voltla çalışıyor.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.