hangi motoru seçmem gerekiyor ?
  • Bitirme projesi olarak çayır biçme robotu yapmayı düşünüyorum ama hangi robotu kullanmam gerektiğini bilmiyorum..Güneş enerjisiyle çalıştırmak istiyordum fakat hocam yeterli enerjiyi depolayamayacağımı söyledi bu yüzden benzinli yapmamı önerdi.İlk defa böyle birşey yaptığım için motorlarla alakalı pek bir bilgim yok.Yardım edebilecek veya tavsiyeleri olan varsa paylaşabilir mi ?
  • arduino bu işin hangi kısmında olacak biz o kısımdan anlarız biraz.
  • arduinoyu bıçakları hareket ettirmede kullanacağım zemine göre bıçakların açısı belirlenecek ama bundan nasıl bi motor kullanmam gerektiğini belirmem lazım.
  • Sen en iyisi,Makina Bölümünüz varsa orada ki hocalarla görüşmen daha faydalı olur,Omer Hocam'ın dediği arduino işi tamam ama makina işi patates:)
  • Hocan doğru söylemiş. Yüksek devirli bişeye ihtiyacın var Benzinli bi motor gerekli. Hareket aksamına dc motor lazım. Bütçenizi bilmiyorum ama yerinizde olsam uygun fiyatlı akülü araba bulurum. İnsanlar aküsü bitince bi kenara atıyorlar. Benzinli motor için alternatif çok.

Yanlız bölümünüz ne? Ki böyle bi projeye kalkıştınız? umarım vaktiniz vardır kendimi tartınca araştır harekete geç müspet sonuca ulaşmam 2 ayımı alır.
  • Bölümüm mekatronik müh. vaktim var aslında bu sene sadece dersi geçebilmek için projeyi tasarlayıp rapor yazmamız gerekiyor seneye bitirme olarak kullanacağım için yazın yapmaya başlayacağım ama raporda hangi motoru kullandığımı falan belirtmem gerekiyor..Yapacağım robot çok büyük olmayacak prototip olacak, araziye ve ağırlığına göre motorun gücünü seçeceğimize göre gücü sizce tahmini ne kadar olmalı ? Birde asenkron motor kullansam işimi görmez mi ?
  • Kardeşim sen mühendissin ben basit hobici. Ben olaya böyle bi makineye ihtiyacım varsa elimdeki malzeme ve ihtiyacıma göre bazı kurgular yapar söker takar derner bu zayıf geldi şundan lazım diye deneye yanıla giderim.suyu ısıt Oldu oldu olmazsa çay demlerizciyim.

Bazı fikirlerim var ama felsefe bu. Mesela akıllı bişey yapacağını düşündüm. Çalıştıracaksın makine bahçede uzun çim bırakmayacak kendi kendine biçecek. Böyle bi makinede kablolu olmaz. Haliyle ac motorda olmaz. Projeni tam açarsan bazı fikirler verebilirim. Başta okomanın dediği gibi arduino bu işin neresinde. Basit bir çim biçme makinesinde bıçakların açısını değişmeye gerek yoktur. Zemin neyse gövdede paralel durduğundan bıçakta hep zemine paralel olur mesela. Makine ne boyutta olacak. Bıçak çapı nedir. Dediğim gibi akıllı bişey mi olacak? İlla motor önerisi istiyorsan ac olsun diyorsan 1800 watt elektrikli süpürge motoru 35 40 cm çapında hafif bıçakları istediğin devirde çevirir.
  • Hocam şöyle anlatayım makine akıllı olacak evet..Normal bahçe makinesi gibi düşünmeyin tarımda kullanılacak şekilde yani çayır biçecek şekilde olacak.Birde bıçakları ilk başta benzinli çayır biçme makinelerinde kullanılan sağa sola hareket ederek (yani traş makinelerindeki sistem) kesim yapan bıçakları kullanayım dedim ama onların mekanik aksamı biraz sıkıntılı ve motoru çok yorma, sürücüyü ısıtma gibi problemleri olabilirmiş o yüzden ondan vazgeçicem gibi gözüküyor..Onun yerine pervane tarzı birşey kullanmayı düşünüyorum sizinde tavsiye edebileceğiniz birşey var mı? Arduinoyla makinenin biçeceği tarla boyutlarını girip o sınırları biçme işlemini kontrol etmeyi düşünüyorum.GPSle koordinat alma gibi işlemler olucak..
  • Trimmer güzel fikir. Isınma zorlanma gibi öngörüler yersiz. Kaliteli hwin ray sistemi ve iyi bi tornacıyla bu mekanik sorunsuz kurulabilir. Yüksek devire ihtiyaç kalmaz taşa değdi kırıldı köreldi derdide olmaz. Daha güvenli kontrolü kolay bir olay. Bence bunun üzerinden git. Trimmer için seçeceğin motor dc olabilir güç ve hız seçimi trimmer bıçaklarının uzunluğu ve araç hızına paralel olmalı.
  • ben o bıçak mekanizmasını hazır alsam dc motoru ona bağlarken sıkıntı çıkar mı çok uğraşır mıyım yani sizin dediğiniz hwin ray sistemi hareketi sağlıyo sadece anladığım kadarıyla ama bıçakları ona yerleştir falan bu biraz beni aşabilir gibi geldi..Bu arada çok sağolun yardımlarınız için çok makbule geçiyo inanın...
  • bana bir email verebilir misiniz ordan size resim atsam daha anlaşılır olur belki
  • Hwin raylar cnclerde kullanılıyor. Çok düşük boşluk payları var ondan ilk onu tavsiye ettimm. Bıçakların montajı hatta imalatı bi tornacı gerektiriyor. Bu çok profesyonel bi çözüm ve masraflı olanı. Bi çarede bahçe peyzaj makineleri satan yerlerden servislerini sorman ve servisten ağaçları şekillendirmek için kullanılan makinelerin bıçaklarından sipariş ettirmeyi deneyebilirsin. Hatta bahsettiğüm makineyi komple alıp projene uydurmayıda deneyebilirsin.
  • bi ara arduino da konuşsak gerçi bu projenin en kolay kısmı da arduinodaki taraf
  • Öyle görünüyor =)
  • anladım onada bakayım bi, arduino içinde sorularım olacak ama ilk başta tasarımı oluşturup raporu göndermem gerekiyor..teşekkür ederim yardımlarınız için.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.