Standart Tesisatta ışık anahtarının yanına röle takma + arduino
 • Merhaba,
  Ben Priz yada Işık Anahtarının yanına (duvara Gömülü) kablosuz iletişimle tetiklenecek bir röle bağlamayı düşünüyorum. Kendi enerjisini şebeke hattından alacak (220V). Wireless yada bluetoot ile tetiklenerek ışıkları açıp kapatmasını istiyorum.

  Böyle birşey yapılabilir mi? Yaparsam duvara gömüldüğü için sıkıntı yaratır mı ? ve bu devreyi ne kadar küçük yapabilirim pratikte işe yarar mı acaba ?

  Piyasada satılanlara baktım ya ampulün üzerinde yada prize takmalı mekanizmalar var bu hem kaba hemde çok maliyetliler.

  Fikir ve önerilerini bekliyorum.
 • 220v dan 5v a dönüşüm yapmak gerek trafosuz dönüştüreyim deseniz en fazla 10-20ma akım verir o tip devreler. trafolu veya smps turu devrelerde maliyet var biraz. geriye wifi modul ve arduino ile röle kalıyor. bu tip devrelerin yapılmışı 15usd den androidli telefondan kontrol edileni alibabaexpreess de bulunur sanırım.
 • verdiğiniz linkteki cihazın arduino ve wifi ile alakası yok bu devrenin aynısını istanbulda selanik pasajında 20tl ye bulursunuz zaten
 • Aslında arduino ile iletişime geçse yine yeterli sonuç olarak bu devrenin yapacağı 220v akım kullanan priz aydınlatma vs.. gibi aletlerin açıp kapa işi.

  Şu aşamada ne kadar küçük o kadar iyidir. Ancak komutları arduino ile almalı.

  Birde bu tarz bir röle kullandığım zaman hem uzaktan hemde manuel kontrol etme şansım var mı hattı? En azından arduino ile ışıkları kapatıp sonra manuel düğmeden yakarsam arduino içinden bunu anlaştırabilir miyim ?

  yanıtlar için teşekkürler bu arada :)
 • http://hizliresim.com/ZkXjmg
  http://hizliresim.com/o3XqoQ
  http://hizliresim.com/ljqPmB
  http://hizliresim.com/Va98my
  http://hizliresim.com/nMQ9Z5
  http://hizliresim.com/1v6aqY

  Kolay Gelsin.. Sizin projenizin benzerini kendim kullanıyorum. Kusura bakmayın verdiğim şemada bazı çizim hataları olabilir. Şimdi benim yaptığım sistemde NC röle kullandım. Buat'a gelen fazı buata çok yakın bir mesafeden kesiyorum ardından gelen tarafı 1. Rölenin orta klamensine takıyorum. Kestiğimiz diğer ucu da (şemaya göre) sağa takıyorum. Böylelikle NC rölem sistem çalışmadığı sürece sadece köprü görevi görerek fazı direkt olarak anahtarlara taşıyor. Ama ben 1. Röleyi açtığımda, bu röle fazı Anahtarlardan kesip 2./3. Ve 4.rölelerin orta klamensine aktarıyor. Şimdi de 2./3. Ve 4. Rölelerin sol klamenslerinden lambaların faz kablosuna doğru çıkış alıyoruz. ( şemaya bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsin). Elektrik aktarımı bu şekilde. Şimdi gelelim rölenin kontrolüne: Ben bunun için Arduino Nano yu kullandım. Nanoda "5V, GND, D9, D10, D11, D12" pinlerini kullana bilirsin. Arduino kontrolünde ise kendi tercihine kalmış. Bu projem şu anlık bu kadar. Nanonun içine kütüphaneden düzenlediğim Led Blink örneğini attığımda gayet güzel çalışıyor. Sipariş verdiğim HC-06 BT modülü gelince de mobilden kontrol edeceğim... Umarım yararlı olmuştur. İyi formlar
 • Evet eline sağlık gayet aydınlatıcı oldu. Fakat bir sorum daha var pratikte bunu nasıl monte edeceksin dışarıdan görünür şekilde olacaktır bu proje. En azından 5V adaptörde extradan kullanacaksın anladığım kadarıyla.
 • Birşey sormak istiyorum. Bu yaptığınız sistemde diyelim ki ben bluetooth ile ışığı kapattım. Prizin durumu ne olacak ? yoksa bu sistemde priz olmayacak mı? Bu sistem hem bluetooth hemde priz ile eş yönlü olarak kapanıp açılabilen olsa daha kullanışlı olmaz mı ?
 • @nsevinc Öncelikle teşekkür ederim. ve sorununa gelince her parçayı fotoğraftaki gibi kutu Buat'ın içine koydum. Buatın içinde rölelerden kısa kablo alarak buatın çıkışına klemenslerle aktardım. geriye kalan işlem ise o klemensleri duvardaki buattan kablolara bağlayarak sistemi tamamlıyorsun.. bu yaptığım sistem var olan elektrik sistemine harici olarak bağlanıyor. yani mecburen ortada gözükecek. ama inşaat halindeki bir evde duvar içine gömebilirsin... ve ayrıca 5v adaptörüde; röleyi ve arduino'yu çalıştırmak için mecburen gerekli.
 • Merhaba @ekmekci :D... her iki sistemde çalışacak fakat röle 1'in durumuna göre. eğer röle bir çekilmediyse NC olarak elektrik prize gidecek ve prizden açıp kapatacaksın. röle çekilirse elektrik röleye aktarılacak ve lambaları arduino ile açıp kapatacaksın. :D ama isterseniz röle 1 in işlevini geliştirerek bunu her iki durum içinde otamatikleştirebilirsiniz. İyi formlar
 • Belliki tek yönlü çalışıyor sisteminiz :)
  Demek istediğim şuydu;
  Örneğin odama girdim prizden ışığı açtım.
  Gittim yatağa yattım. ( Işık hala açık )
  Bluetoothtan bağlandım sisteme
  Işığı kapat dedim.
  Kapanacak mı ?

  Eğer kapanmayacak ise dıdııtttttttt olmaz:)

  Bu sistemi vaviyen anahtar kullanarak yaparsanız miss gibi mükkemmel birşey olur.
  Priz ve kablosuz kontrol eş zamanlı çalışır.
  İsteyen istediği yerden prizi açar kapatır.

 • @ekmekci evet aynen öyle. sen odaya girdiğinde 1. Röle NC konumunda olduğu için prizden açabileceksin. ve ardından arduino ya bağlanıp, 1.Röleyi çektiğinde, yatağından lambalarını açıp kapatabilirsin. :D

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.