• Merhabalar,
    Projemde tx-rx haberleşmesi kullanacağım fakat şöyle bi sorunum var.Bluetooh ve dokunmatik ekran kullanacağımdan ikisi de tx rx haberleşmesi yapmakta ve projemde arduino nano kullanmakta olduğumdan nanonun giriş sayısı yetersiz kalıyor mega da 2 tane tx rx var lakin meganın boyuları projeme göre aşırı büyük kaçmaktadır.Acaba farklı bi haberleşme modülü var mıdır ya da ne yapmamı önerirsiniz?
  • Software seriali araştır..
  • aslında aynı tx rxden , dahi yapabilirsiniz.Araya diyot koyarak.
  • Bende merak ettim, diyot olayını, voltaj seviyesine göre mi değerlendirme yapacak veya bu konuyu derinlemesine anlatan bir makale var mı?
  • serial iletişim nrz kodlaması kullanıyor yani herzaman hatta voltaj olması lazım. butun alıcıların tx ve rx leri ortak olacak ve hepsi bir vericinin masterın rx-tx ine bağlanacak yani verici tx---->alıcılar rx şeklinde bir şema düşün. alıcıların bir kodu olacak 1-2-3 gibi verici bir protokolle once kendi kodunu daha sonra alıcı kodunu ve sonra yollamak istediği mesajın uzunluğunu ve sonra mesajını iletecek. mantık bu. buna kabaca modbus protokolu d eniyor ama rs485 hatlarına uygularsan. burada arkdaşın istediği gibi olmazsonuçlar cunku o standart kutuphaneler kullanıyor, bu client-server mimariyi yazması lazım şu an ona vakti olmaz...
  • merhaba arkadaşlar MIT App Inventor de hazırladıgım telefondaki programdan blutut üzerinden gönderdigim 2 haneli sayıları data degişkenine yüklüyorum sorun yok ama 5 haneli sayıları hatalı yüklüyor.
    programda nasıl bir degişiklik yapmam gerekiyor yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

int led=4;//LEdin bağlandığı pin belirtiliyor.
    int data;
    void setup() {
    pinMode(led,OUTPUT);// 4 nolu pin çıkış olarak ayarlandı.
    Serial.begin(9600);
    }
    void loop() {
    while(Serial.available() > 0) // bağlantı kuruluyken
    {
    data=Serial.read();

}
    if(data==21360){digitalWrite(led, LOW);}

if(data==21340){digitalWrite(led, HIGH);}
    data = ""; // gelen veriyi sıfırla

}
  • int data -16384,0,+16384 arası deger alır. long degısken tanımlayın
  • güzel cevap
  • Hocam mrb’lar iyi günler, iki arduino kartından oluşan bir projem var, vericiden diğer arduino kartı olan alıcıya lazer ile LDR arasında bir bağlantı kurup bir resim aktarımı yapmak istiyorum fakat eksiklerim var hem devre kurulumu hemde yazılım olarak, yardımcı olabilirseniz çok memnun olur her aklıma geldiğinizde dua ederim.:)
  • mevcut konuya alakasız şeylerı kaynak yapmayın duzgun başlıkla konu açın.
  • anlamadım hocam
  • forum kurallarını okuyun. bu konu başlığı ıle yazdıgınız istediğiniz şeyin alakasını göremedim.
  • bende iki arduinoyu tx rx ile ve lazer aracılığıyla veri aktarımı olarak düşündüğüm için yazmıştım teşekkürler tekrar kontrol ediyorum.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.