Alarm için buzzer veya farklı çözüm. [Çözüldü]
  • Bu buzzer dan gelen ses en fazla ninni çeker.

Benim istediğim ise yeri göğü inleten insanı uykusundan uyandıracak ve gerekirse alt üst komşuyu rahatsız edecek gerekirse karşı komşu duyacak

Buzzerden elde edilen en yükses tiz sesle mi yetinmeliyim ? Farklı bir buzzer mı denemeliyim ? Buzzer yerine farklı bir çözüm mü denenmeli ?
  • Hayal ettiğin sesi çıkaran şey ile ilgili aklıma önerilecek bi ton şey geldi. Müzik seti en ekstremlerinden. Kamyonlara takılan gerivites kornası, ev iş yerleri için satılan alarm sistemlerinin dış ünitesinde olan buzzerde olabilir. Hiç bişey bulamasan bi megafonla bile yaparsında nedir bu arayışın nedeni?
  • Karbonmonoksit seviyesini ölçüp uyarı veren bir proje üzerinde çalışıyorum. 5 volt ile çalışabilen ve yeterince rahatsız edici bir ses çıkaran şeye ihtiyacım var. Farklı başlıklarda pekde istediğim çözümü göremedim açıkcası. Bu yüzden sormak istedim. Önceliğim 5 volt ile çalışanlar. Daha sonra artık 12 volt ile çalışan buzzer vb varsa bunlara yönelmek. Çünkü insan uykunun en derin anında oluyor. Bazan telefonlarımızın sesi bile sedece rüyamızda giriyor kulağımızın dibinde olmasına rağmen. Yarım saat sonra uyanıyoruz. Bu kadar çok istememin nedeni o. Ben tam projeyi bitirdim derken birde 12 volt ile çalışan bir aparat eklersem biraz zahmet olacak diye düşünüyorum. Zira 5 volt çıkış alıyorum arduinodan 12 v kontrol etmek için araya transistör eklemem gerekecek. Dolayısı ile bir devre daha ilave olacak. Birde bilgisayar hoparlörü gibi birşey eklersem oda çalışır durumda olmak zorunda tam odanın en sessiz anında bi miktar cızırtı çıkaracak. 5 volt ile çalışacak oda ancak arduino dan gelen 5 volt yetmeyecektir. Alarm sistemlerinin dış ünitesindeki buzzer düşüncesi hoşuma gitti. Evimizde doğalgaz alarm cihazı var mesela. Onun buzzer ı bayağı büyük ve doğrudan voltajla çalışıyor olsa gerek. Ama 12 volt ile çalışıyor olabilir. Şuanki düşüncemde elimde bir transistör olmasada 12 volt ile çalışan bu tarz bir şey daha bir tercihim durumunda şuan. Çünkü 5 volt kaynağım mq7 sensörü besliyor ve hoparlör devresi için yeterli beslemeyi yapamayabilir. Aşırı ısınabilir. Yada evdeki doğalgaz cihazının buzzer ını mı söksem diyorum. Aslında yakınlarına mesaj atan veya bluetooth kapsamındakilere uyarı gönderen bir sistem de aklıma geliyor ancak uzun iş ve maliyet artıyor. Vede bir havanlandırma penceresini açan sistem düşünüyorum. Ama şimdilik iyi bir ses ile yetineceğim.
  • Şimdilik buzzer ile yetiniyorum. Evlerde kapı açılınca çalan şu çin malı küçük alarmlardan aldım. 4.5 V ile çalışıyor. Buna doğrudan 4.5 V vereceğim. Ancak ikinci ihtimal olarak ev alarmlarının dış ünitesindeki buzzer veya bu buzzer bir devre üzerindeyse bu devreyi entegre etmek aklıma geliyor. Eğer devre üzerinde değilse doğrudan kullanacağım. Tabiki bu buzzerler daha yüksek voltajda çalışıyor. Ancak sürmek zor olmayacak çünkü 12 V besleyici devre yerleştirdim(220 den 12 ye düşürücü devre). Çok uzun zaman geçmiş ancak yinede cevabı yazayım dedim.
  • Röle ile sürerek yangın ihbar sireni işini görür hemde fiyatları uygun.
  • Aboooovvvv. Valla güzel iş.. Çok sağol..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.