arduino ethernet shield üzerinden ip atama
  • ben arduinoda yeniyim, bu ip atama için xxx.xxx.x.xxx şeklindeki ip adresinin ilk 3 bölüğünü kendi bilgisayarımdaki ip adresine göre yazmam gerekiyormuş ama o son 3 xxx neye göre belirlenecek? yardım edebilir misiniz?
  • yardım alırım diye ummuştum ama..
  • Misafir umduğunu değil bulduğunu malesef.
  • eğer sorunum için bir çözüm yazamayacaksanız boş yapmayın lütfen.
  • Peki madem boş yapmayalım misafirler boş sevmiyormuş. Neyse yine umduğunu bulacaksın sanırım :)

Ip adresleme sistemi xxx.xxx.xxx.xxx gibi çok kombinasyonlun sayılardan oluşur burdaki amaçlardan birisi farklı ağlara farklı yapılara farklı kullanıcılara hitap etmektir.

Örneğin evdeki 192.168.1.xxx gibi bir ip'leme Bir sistemin, altındaki bir sunucunun, altındaki bir kullanıcıyı temsil eder. Yani;
    aynı ağa bağlı iki kişi ( biri pc biri ethernet shield ) bilgisayardakine bakacaksın. kaç yazıyor varsayalım ki 192.168.1.34 yazsın. Sende ethernetindeki ipyi 192.168.1. X
    olarak belirleyeceksin buradaki X, 0 ile 255 arasında 34 den farklı herhangi bir sayı olabilir. Böylece evindeki ağdan bir adreste shielde vermiş olacaksın.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.