Çizgi izleyen robatta arduino UNO ısınıyor ve duruyor
  • Arduino UNO, 8'li sensör ve orjinal arduino motorshield ile yapılan çizgi izleyen robotumuz 800maH LiPo pil çalışmaktaydı ancak çalıştırırken LiPo pilin kutupları birbirine değdi ve LiPo pil hafif alev aldı sonra araba bir gün çalışmadan durduktan sonra başka LiPo pille çalıştı ancak bu sefer de yolda biraz gitti ve durdu. Durunca arabayı elimize aldığımızda arduino anakartının çok sıcak olduğunu farkettik bunun için çözümleriniz nelerdir fuara çıkması gerekiyor görür ve çabuk geri dönüt yaparsanız sevinirim...
  • uno yu değiştir devam et bence
  • UNO yu değiştirdik yine değiştirdiğimiz kart ısındı ve durdu motorları değiştirdik yine aynı ısınma ve durma oldu
  • voltajları olctunuzmu
  • ısınan yer neresi ? Unonun neresi ısınıyor ? Voltaj regülatörü mü, atmega328 mi neresi ısınıyor yani ?
  • Konuya kaynak yapmış gibi olacak ama benimde nano nun voltaj regülatörü çok ısınıyor giriş voltajı 9v bu devrenin sabahtan akşama kadar çalışması gerekiyor 5-10 dakika sonra karta dukunamıyorum çok ısınıyor neyapmalıyım
  • herşey akım çeker tasarımlarınızı gozden gecırın...
  • Devrede 2dısplay ve hc-sr 4 çalışıyor fazla bi akım çekmez diye düşünüyorum
  • Unonun usb girişinin altı ısınıyor
  • Unoyu nereden beslıyorsun? USB den mi yoksa harici güç kaynağından mı, Eğer harici güç kaynağı ise kaç volt ile besliyorsun
  • 11,1 volt lipo pil ile motorshiled i besliyoruz
  • Şöyle bir mantık söyliyeyim, Uno regulatörü 5V çıkış verecek şekilde ayarlı. Yani sen girişine bellir bir aralıkta voltaj verdiğinde çıkış 5 V olacak şekilde çalışır.
    Sen 11.1V veriyorsun Çıkış yine 5V. peki bu 6.1V nereye gidiyor ? 2Seçenek var ya ışık çıkacak ya ısı. Regulatorde ışık olmadığı için doğal olarak ısıya dönüşüyor. Yani şuanki değerler ile oluşan ortam gayet normal. Giriş voltajını lipo pilinin 2 hücresi olacak şekilde besle ( 3.7 x 2 =7.4V ) bak bakalım ısınacak mı.
  • Bendede aynı sorun olmuştu. Bir kere unonun arkasındaki ICSP girişlerinde kısa devre yapmıştım ısınmıştı. Sanırım 1 kere kısa devre olduğu için hasar görmüş olabilir devreniz

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.