arduino da basit olarak takıldıklarım
  • Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 1 aydır arduino ile uğraşıyorum. Şimdilik sizlerin projelerini , kodlarını kullanarak geliştirmeye çalışıyorum. Ancak takıldığım merak ettiğim çok basit mevzular var. Zira elektronik adına alt yapım yok. Yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum.
    -Mesela arduino nun fiziksel sınırları nelerdir. yani megada 50 tane falan sanırım dijital pin var. ben bunların tamamını aynı anda kullanabiliyor muyum?
    -Ya da 15-20 adet ledi arduino üzerinden farklı güç kaynağı olmadan yakabiliyor muyum?
    -Evet motor sürücüler vs var ama örneğin l298d var iki adet dc kullanılabiliyor yanılmıyorsam , 10 tane kullanmak istediğimde 5 tane daha sürücümü edinmem gerekli yada 10 tane için ayrı bir sürücü mü var.
    -Örneğin kaç adet servo bağlayabilirim. mesela 12 adet servoyu doğrudan arduinoya bağlayabiliyor muyum yoksa onun içinde ayrı sürücü kartlarımı kullanmam gerekli.
    -Veya , gezgin robot yapıcaz ve 10 farklı sensör kullanmak istiyorum bunları doğrudan arduinoya bağlayabiliyor muyum.

fazla uzatmadan aslında ilk sorunun içerisinde fiziksel sınırlar nelerdir? Hani 5 v ve pin başına 40 mah (yanlış hatırlamıyorsam) ama her pini bu anlamda kullanabiliyor muyuz.Özellikle bu dört soru açısından neler söyleyebiliriz?
    Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
  • kendi tecrübelerime göre;

mesela tüm sensörleri arduinodan besleyebilirsin. Ya 5v ya da 3.3v oluyor sensörler.
    12 tane servo motor da bağlayabilirsin. Ama hepsi aynı anda çalışacak olursa ardiunonun üstündeki smd regülatör aşırı yüklenme sonucu ısınır ve yanabilir.

DC motor sürmek için de dediğin gibi l298 iki tane sürebiliyor. 4 tane sürmek istersen bir sürücü daha gerekli. Çünkü bu motorlar yüksek akım çekerler.

Aslında bakarsan servo motorlar da birer dc motorlardır. İçlerinde bir dişli sistemi ve mini dc motoru sürmek ve gelen bilgiyi işlemek için de sürücüsü bulunur. İçindeki mini dc motorun çektiği güç ve akım arduinonun kaldıracağı cinste olduğu için sıkıntı olmuyor. Ama 12 tane birden çalıştırmak için ayrı bir 5volt regülatör gerekir.

Bir de geçenlerde bir yerlerde arduino uno ile 24 tane servo motor sürülebileceğiyle ilgili birşey vardı. Ama ayrı bir modül bağlıyorsun arduinoya.
  • yucell in dediklerine ek olarak pin başına 20ma cekilebilir ama toplamda da kaç pin kullanırsan kullan 200ma geçmemen lazım yani 10 pine direnciyle beraber ledler bağlarsan sorun çıkmaz yada ledleri tersyuz bağlayarak 10 pine 60 tane de led bağlarsın tabi bunları dırek surmek yerıne 10ms lik peryotlarla surersin. yeni başlayana gore anlattığım bıraz ılerı burada tasarımla bır suru sorunu aşılabılıyor arduino pini ıle dırek surmek yerıne araya bir transıtor koyun 3-5 amper bıle surersın sorunsuz. burada besleme onemlı toplamda çekeceğin 5v luk regulatrden akım fazlaysa ek bir 5v beslemeyle devam edeceksiniz. ek cihazları bu ek 5v beslemeden bağlayacasın gnd ler ortak olacak.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.