Arduino to Arduino Haberleşmesi
  • Merhaba Arkadaşlar,

iki arduino arasında nasıl bir haberleşme yapmam uygun olur.
    Hangi haberleşme sorunsuzdur.

Göndereceğim veri çok boyutta değil sadece sorunsuz ve sürekli çalışan bir uygulama olmasını istiyorum.

İnternette biraz araştırma yaptım seri haberleşme, I2C ve SPI diye farklı yöntemleri buldum.

bu yöntemlerden bilgisi olan varmı ?

Teşekürler iyi çalışmalar.

• kabloluda en kolayı serial olabilir rx tx ve gnd pinleri yeterli olur arduinolar arasında rx-tx, tx-rx karşılıklı bağlarsan çalışır mesafe olarak kısadır 3-5 metreyi geçme mesafe arttıkça ıletişim hızınnı düşürmen lazım asenkron iletişim şeklidir.

parazitik endustriyel ortamlarda 1-2km ye kadar rs485 de kullanabılırsın sorun yaşamazsın. yine seriale benzer bır yontemle çalışır arada bir max485 diye bir hat surucu entegre olur.

iletişimde half dublex ve full dublex kavramı olur half dublexde biri konuşurken diğeri dinler fulldublexde aynı anda herkes konuşabılır serialde kullanılır ama tercih etme işler karışıyor biraz.

i2c ve spi genelde kısa mesafe 1-10cm mesafe senkron iletşim için kullanılır hızlı çalışan değişik fonksiyon entegre ve moduller için uygun.

• teşekkür ederim hocam.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.