• Merhabalar,

2 tane i2c haberleşmesi ile veri aldığım (saat modülü,ivme sensörü) var.Ama nano kullandığım için tek sda scl girişi bulunmakta.Software i2c kütüphanesi kullandım lakin bi sonuç alamadım,yardımcı olabilir misiniz
  • i2c modulleri ortak clk ve io pini ile kullanabilirsin her ikisinin adresleri farklı olsun yeter. modullerın datasheetıne bak adres kısmında veya a0-a1-a2 gibi pinler vardır bunların adreslerı çoğu bordda sabit lehimlenir o pinlerin adres seçiimini yaptıktn sonra programdada gerekli duzenlemeyi yaparsan yaklaşı 8 adet i2c modul aynı anda kullanılabılır
  • Şuan için nanoda 3 tane io girişi boşta kaldı.Elimdeki modüllerin datasheetlerine baktım fakat ordan adres seçimini nasıl yapacağım bilgim yok maalesef.Adres seçimini nasıl yapıyoruz ve software kullanacak mıyım yardımcı olablir misiniz
  • i2C de ikisinide scanner yapıp değerlerine baktım 0x50 0x68 yazmakta adresleri aynı sanırım,değiştirmeyi datasheetten bakıyorum lakin orda böyle bi adres ile karşılaşmadım
  • io dan kastım scl ve sda pinleri, hepsi ortak olabilir. init ederken i2c cihazı bir adresde verilir her cihaz farklı adresteyse sorun çıkmaz. modullerin neydi data sheet e bakalım. bazı saat modulleri i2c pinnleri vardır ama standart i2c protokolu kullanmaz ozaman işler karışır.
  • ds1307
    lsm303
  • lsm303 datasheet http://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/datasheet/1c/9e/71/05/4e/b7/4d/d1/DM00057547.pdf/files/DM00057547.pdf/jcr:content/translations/en.DM00057547.pdf

sayfa22 de i2c operation kısmına bak. entegre hem spi hem i2c port destekliyor i2c kullannca sdo pini kullanılmıyor orada bu pin i2c operasyonda adres seçimi olarak kullanılıyor diyor.
    slave adres 00111xxb diyor xx leri sdo pinini + veya - bağlayınca değer değişiyor.
    + ya bağlarsan 0011101b, değerini alır
    - ye bağlarsan 0011110b değerini alır.

ds 1307 adresi tek 1101000b imiş. kesişme yok yani beraber kullanabilirsin.

• Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.