çizgi izleyende analog sensör mü dijital mi?
  • merhaba ben bir çizgi izleyen robotu yapacağım. Ancak robotumun sensörünü dijital mi analog mu alayım? Hangisi daha hızlı ve işlevsel çalışır? Bilenlerden yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
  • digital alırsan ya hıgh dır yada low dur. analog alırsan low için eşik değer seçiyorsun. hzdan kastın nedir digitalin tepki suresi 5us ise analoğun değeri okuyup senin bunu bir if le low high diye karar verme süren 2ms surebilir 2ms yetiyormu işin için
  • Ben genelde hızlı çizgi izleyenlerde hep dijital kullandıklarını gördüm bu yüzden acaba daha hızlı mı mı çalışıyor diye merak ettim. 2ms geyet yeterli olur sanırım. Bi de dijital için library açmak gerekiyor mu?
  • sensore gore değişir. almadan once araştırın.
  • Hocam çok teşekkürler bir sorum daha olucak . Acaba arduinodaki analog pinlere dijital sensörün pinini takabilirmiyim
  • takabilirsin interrupt/kesme yaptırcaksan analoglardan ınterrupt yapmaz. external interrupt pinleri en hızlı tepkiyi verir
  • http://www.robotistan.com/arduino-motor-surucu-shield-arduino-motor-driver-shield hocam ben bu motor sürücüyü aldım arduino unoda kullancam. Bu shieldin üzerinde sadece 6 adet analog giriş var. Dediklerinize göre dijital sensör daha yavaş ve gereksiz oluyor. O zaman ben analog sensör alıyım
  • dijital sensorler kesindir yerdekı yansımaya gore anında 1-0 uretir daha once dediğim gibi analogları ıse adc ıle okuyorsun karanlık alanda 400-600 değeri gelirken aydınlık alanda 900-1023 arası değer geliyor diyelim kodun içinde 500 se 0 dğeri getir 800 se 1 diye bir lojik yazıyorsun yada kutuphane boyle dusunuyor. adc okuma ve ıf ler ıcın zaman kaybı var bunu dikkate alın. duruma gore bırını kullanırsın motor surucu ıcın kaç tane boşta bacak kalıyor blmıyorum fıkrım yok. motor surucu yu once alıp duruma bak istersen sensorlerı sonra karar verirsin.
  • motor sürücüyü aldım zaten sensöre karar veriyordum
  • sadece 6 adet analog pin var
  • Analog pinlerle digital sensor okunanilir.
  • hocam ben adafruit motor shield library indirdim. motor sürücü shieldi arduinoya takıyorum . kodu atarken DİKKAT: 'Adafruit Motor Shield library' kütüphanesinde yapmacık bir .github dizini var şeklinde bir hata alıyorum nedeni nedir acaba
  • gördüğünüz gibi .github diye bişey var onu silince erişim engellendi diye uyarı geliyor bu kez de
  • Kutuphaneyi nasil kuruyorsunuz
  • dosyayı arduino içindeki libraries dosyasına atıyorum
  • sizin motor surucunuz kutuphane ıle uyumlu mu emin değiliz şu an. motor surucunun birebir goruntusu şekli linki var mı?
  • Zannediyorum aynı sorunu yaşıyorum. Yani lcd bağlantılarını hello world örneğindeki gibi yaptım fakat :
    DİKKAT: 'DHT sensor library' kütüphanesinde yapmacık bir .github dizini var
    hatası verdi.
  • yetmezmiş gibi birde:
    avrdude: no programmer has been specified on the command line or the config file
    Specify a programmer using the -c option and try again
    bu hata var :(
  • once herşeyi tek tek orjınal kutuphanesınde gelen ornegı ıle çalıştırın bazen kutuphaneler guncellenmesı gerekır arduino versıyonu ılerledıkce kutuphaneler bazen uyumsuzlaşıyor kullanılan kutuphanelerın herzaman son versıyonunu kaynagını bulmaya calısın. açık kaynak yazılımlarda oldugu gıbı kullanmak bazen işe yaramıyor.
  • motor sürücüyü bence yanlış almışsınız shild olandan değilde 6 bacaklı olan iki motor sürücülerinden almalısınız bence. böylece arduinoda size kalır yoksa sizin aldığında sadece analog ve 13. pini kullanabiliyorsunuz.

http://urun.n11.com/diger/l298n-cift-motor-surucu-devresi-P106962496?cid=604001&gclid=Cj0KEQjwhbzABRDHw_i4q6fXoLIBEiQANZKGW04C1VcU6ANtemzx_XcPdi1_Fc5Rb7IuCQUL6dTEZnEaAj0F8P8HAQ&gclsrc=aw.ds
  • http://www.robotistan.com/arduino-motor-surucu-shield-arduino-motor-driver-shield bu motor süücü ile 4 motor ve 2 sensör kullanabiliyoruz bu daha uygun gelmişti bana alırken

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.