4 adet step motoru sırasıyla çalıştırma
  • Merhabalar
    Ben Arduino kullanmaya yeni başladım. pek bir bilgimde yok. Sormak istediğim 4 adet step motoru birbirine bağlı olarak sırasıyla çalıştırabiliyor muyuz?
    Küçük bir sistem yapmak istiyorum masa üzeri kullanabileceğim, birazda hobi amaçlı.
    1. motor dönen bant üzerine ürünü sürecek, 2. motor onu sabitleyecek, burada ürünün geldiğini bir sensör görmesi lazım, 3. motor üzerine kaşe basacak vs... , 4. motor ise ürünü bant üzerinden dışarı atacak.

Bütün bunları Arduino kart ile yapabilirmiyim?
    Yapılabilirse hangi kart ve malzemeler lazım olur?

Teşekkürler
  • Böyle bir düzeneğe arduino olur. Step motor seçimi sanki yanlış gibi. Önce senaryoyu kod mantğına yakşaştıralım sonra malzemeyi düşünürüz.

1. Bant motorunu çalıştır.
    2. Sensörden komut bekle.
    3 komut geldiyse dur.
    4 kaşe motoru çalış.
    5 kaşe basmak için gerekli noktaya ulaştı start sinyali bekle. Burda bi limitswich gerekli
    6 kaşe motoru ters çalış end sinyali bekle burdada bi limit swich gerekli.
    7 banttan çıkarma işlemi ile ilgi motoru çalıştır. Start sinyali bekle
    8 banttan çıkarma işlemi bittiyse ilgili motoru ters çevir. End sinyali bekle.
    9 başa dön.

Burda bazı mekanik çözümlerle kodlama ve donanımda değişiklik olabilsede baz sistem bu 4 limit swich mekanik yüke göre motor seçimi ve sürücüleri. Cisim algılayacak sensör.
  • ''end sinyali bekle'' demişsiniz. motor swicht e varana kadar bunu hangi komutla yapabilirim
  • while endswitch high
    itmemotoru high

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.