ESP8266 AT komutlarına cevap alamama
  • Arkadaşlar merhaba esp8266 wifi modül kullanmaya başladım fakat netteki hangi örneği denediysem AT komutlarına cevap almayı başaramadım.Doğru bağlantı şekli nasıl olmalı? yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar
  • forumun ana sayfada sağ ust köşede arama alanına esp8266 diye arama yapın gelen konuları inceleyin bir.
  • hepsini okudum denedim ama farketmedi,firmware güncellemesini yapmadım esp8266 nın sorun bundan kaynaklı olabilir mi?
  • serialmonitor hızını 115200 yapın rx tx uclarını doğru bağladınızmı kontrol edin
  • benden nacizene öneri esp 3vda çalııyor arduino 5v.

buna dikkat et.
  • baud rate hızını da değiştirip denedim rx-tx uçlarını da her durumda denedim yine de cevap alamadım,arduinonun 3,3 v çıkışını kullanıyorum.Bu arada arduino modelim leonardo atmega 32u4 ile esp çakışıyor diyenler oldu ama yinede bir türlü çözemedim
  • sadece besleme değil arduino pin çıkışı 5v bunu 3v a gerilim bölücü ile düşürmen gerekiyor.

aşağıda örnek var.

http://www.martyncurrey.com/arduino-to-esp8266-serial-commincation/
  • elimde arduino nano var aynı bu örneği denedm az evvel,Ready cevabını alıyorum ardından AT komutu gönderince cevap dönmüyor yine
    Esp8266 yı aynı zamanda firmware update de yapamıyorum güncelleme olmuyor bir türlü
  • bağlantılarınız nedir ?
  • http://www.martyncurrey.com/arduino-to-esp8266-serial-commincation/
    bu örnekteki gibi yaptım bağlantıları ,internetteki bir çok bağlantı türünü de denedim,önerebileceğiniz bir bağlantı şekli varsa onu da deneyebilirim
  • rx-rx
    tx-tx
    arduino reset-gnd
    ch_pd-3.3
    vcc-3.3
    gnd-gnd
  • Arduinonun resetini kendi gnd sine bağlıyoruz dimi bypass amaçlı?
  • yok denedim ve yine sonuç alamadım maalesef
  • Bence esp bozuk olabilir başkasıyla denedin mi?
  • gokhantaysi : loop kısmını aşağıdaki gibi bir denesene ? Serial e Bağlantı sorunu diyorsa ya bağlantı sorunun var ( kablolama ) yada ESP bozuk
    void loop()
    {
    // listen for communication from the ESP8266 and then write it to the serial monitor
    if ( ESPserial.available() ) {
    Serial.write( ESPserial.read() );
    }else {
    Serial.println("ESPserial Baglanti sorunu");
    }
    // listen for user input and send it to the ESP8266
    if ( Serial.available() ) { ESPserial.write( Serial.read() ); }
    }
  • bunu denedim ESPserial Baglanti sorunu mesajı alıyorum serial monitörden
    napmak gerekiyor?
  • sorun çözülmüştür reset-gnd bağlantısı yapıp arduinoyu bypass ettim ardından rx-rx,tx-tx olacak şekilde bağlayıp esp'nin ch_pd,rst ve vcc pinlerini arduino üzerinden besledim gpıo2 ve gpıo0 uçlarını boşta bıraktım esp'nin gnd pinini arduinonun gnd pinine bağladım bu şekilde AT komutlarına baud-rate115200 de cevap alabildim,fakat bunu arduino nano modelinde yapabildim,arduino leonardo ile denediğimde yine sonuçsuz kaldım.Bu arduinonun leonardo modeli sorunlu bir model sanırım
  • ayrıca arduinonun 3,3v pini ile değil 5v pini ile besledim espyi, 3,3v pini ile besleyince de AT komutlarına cevap alınmıyor
  • arduino leonardo modelinde sıkıntı var evet
  • kesinlikle öyle hep bir problem çıkarıyor arduino leonardo
  • özellikse klon ise büyük sıkıntı
  • evet maalesef klon :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.