AKILLI EV OTOMASYONU LÜTFEN YARDIM
  • Merhaba,uzun süredir uğraştığım projemi maalesef gerçekleştiremediğim için son çare olarak buraya sormak istedim.Öncelikle yaptığım proje aşağıdaki linktedir.Projem akıllı ev otomasyonu.Tablet ile bi maket üstündeki evi android bi tablet yardımıyla uzaktan kontrol edicem.Mesela uzaktan ledleri yakıp kapatmak sensörleri harekete geçirmek garaj kapısını açıp kapatmak gibi.Projemde Arduino Uno kullandım.Fakat apk dosyasını bir türlü çalıştıramadım.Aşağıdaki linkteki projede arkadaş bi apk paylaşmış fakat çalışmıyor.3 4 tane farklı apk de denedim lakin olmadı.Arkadaştan apk nın kaynak kodlarını istedim fakat geri dönüş alamadım.Lütfen android programlama bilen biri yardım edebilir mi? Bitirme projem çok zamanım kalmadı ve bu yüzünden mezun olamıyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

http://roboturka.com/2015/06/04/arduino-ile-akilli-ev-yapimi/
  • Kardeş projenin android tarafı çok mu önemli.
    Yani internette bluetotthtan data göndermek için yazılmış hazır android programlar var onlar işini görürse projende yardımcı olurum sana. Eğer görmez ise malesef android bilgim yok :(
  • Yani şöyle önemli...Tabletten kontrol etmem gerekli projeyi.Dolayısıyla apk dosyasız proje bi iş görmüyor her ne kadar Arduino programını derleyip çalıştırsam da..Mesela android programda Ledleri yak butonu olucak ona basıcam sonra maketteki Ledleri yakıcak basit olarak bunu yapıcak örnek olarak...
  • Projenin başında yapman gerekeni sonunda yapmaya çalışıyorsun.. Programı Kontrol yapısı üzerine kurman gerekiyordu. Her zaman söylenir burda önce led yak söndür. Kontrol sistemiyle bi led yakıp söndürmeden olmaz. neyse şu aşamada azmedip app invertor ile başının çaresine bakmalısın..
  • web arayuz de kullanabılırsın tablet veya pc yada cep tlf farketmez hepsinde çalışır sonuçta
  • Anlatamadım galiba..Led yakıp söndürmediğimi kim söyledi? O sadece basit bi örnekti tabiki de ledleri yakıp söndürdüm.Fakat bu projenin içeriği değil..Projenin içeriği röle kontrolü sensörlere komut verildiğinde çalıştırılması gibi şeyler.Donanımını yaptım Arduino kodunu yazdım bunların hepsi zaten çalışıyor.Fakat uzaktan kontrol etmeme yarayan bi kaynak kodu olmayınca bunlar işe yaramıyor.Biraz daha dikkatli okuyup cevap verirseniz sevinirim.
  • Web arayüz evet biliyorum ama onu da nasıl kullanacağım hakkında bi bilgim yok maalesef..Çalışsın da telefon tablet we arayüz hiç farketmez yani
  • web arayuz ıcın ya ethernete bağlı olacaksın yada wifi modul alacaksın esp8266 gıbı hıc bırını denemedıysen hepsi de başlangıçta zor
  • Yani elimde şuan bi tane wifi modül var Arduino için.İşe yarar mı bilmiyorum ama arduino ile bluetooth bağlantısında sorun yaşarsam diye alternatif olarak almıştım
  • Bence projen basit, sen zorlaştırmaya çalışıyorsun.
    En basiti bluetooth, madem bitirme projesi bluetooth çekim mesafesi sana yeterde artar bile. Benim sana sorupta öğrenmeye çalıştığım konu şu,
    örneğin evdeki ledi yakacaksın android uygulamada illa ledyak butonu mu olması gerekıyor. yani, yazı ile "led yan" yazıp göndersen de led öyle yansa olmaz mı ?
  • Evet projenin amacı sistemi uzaktan sistemi kontrol olduğu için kumada gibi bi sistem ile çalışması gerekiyor.Bir de Led yan yazıp nasıl göndericez mesela onu tam anlayamadım
  • bak şimdi genel bir özet yapıyorum.
    Android markette ( playstore ) başkalarının yazdığı hazır programlar mevcut.
    bu programı indiriyorsun telefonuna, bluetooth aracılığı ile arduino ya bağlıyorsun.
    bu bağlantı işlemini yaptıktan sonra artık telefondaki bu uygulamanın içerisinden herhangi birşey yazıp arduinoya iletmen mümkün.

E hal böyle olunca arduino içerisinede yazacağın kod şu şekilde olacak

Örneğin
    if(gelenveri == " motorac " )
    {
    motoru acacak komutlar
    }
    else if (gelenveri == "ledyak")
    {
    ledi yakacak komutlar
    }
    ..... böylelikler istediğin kadar şeyi kontrol edebilirsin
  • O başkalarının yazdığı programlardan bana link atabilir misin örnek olarak...İşe yararsa duacın olurum uzun süredir uğraşıyorum 55 ders verdim bitirme projesini veremediğim için mezun olamıyorum :/
  • Benim kullandıklarım ;
    1) S2 Terminal for Bluetooth
    2) Bluetotth Terminal

play store aynen bu isimlerle yaz ve arat
  • Okuduğunu anlamakla ilgili sıkıntı mı var :) öncelikle siz okuduğunuzu anlayın. Arduino içinde yak söndür iş o değil. İşe başlarken neyle kontrol edeceğine karar verip o sistemle bi led yakma komutu verirsin gerisi çorap söküğü gibi gelir,,, idi

Komutu vermişsiniz ""

Oku iyi anla
    Yardım et
    App yaz bana gönder
    Mezun et ""
  • Yav of kes...bi halt bilmeden burda konuşup canımı sıkma...benim çalıştığım alan haberleşme alanı yazılım benim işim değil zaten o alanda çalışıcak olsam buraya konu açmam.Bitirme projesini de ben değil hocam seçti yoksa bana kalsa ben Jammer yapardım.Mezun olduktan sonra bidaha bu alanla ilgili zaten çalışmıcam.Kimse senden app yazıp göndermeni istemedi bu 1..2 sende zaten o kapasite olduğunu hiç zannetmiyorum.3 programlamaya yardım istemek demek app yazıp yollamak demek değildir.Bu dediklerimi idrak ettikten sonra yavaşça konumdan çıkıp kendi çöplüğünde ötebilirsin.Ya gerçi ben kime laf anlatıyorum ki...apk dosyasındaki muhtemelen çok ufak bi sıkıntıdan projeyi çalıştıramıyorum adam diyo ki app yaz bana gönder :) Neyse ülkenin eğitim seviyesi bu işte ne diyim ki.
  • Sen kendini kasma bence piyasada bu işi para ile yapanlar var orada yaptir
  • Byzero nickin gibisin. Vakit kaybı. Konunun tapusunu verin arkadaşa çit çekip işine gelene giriş yetkisi versin. Ülkenin eğitim seviyesinden şikayet edeceksen bitirme projeni gereksiz bulup burda o gereksiz şey için çırpınma. Hatta hocana söyle bu proje gereksiz haberleşme işi için yazılım gereksiz. Ben diplomayı alayim etiketim olsun, ilerde gerekirse birilerine yazdırırım. Şu forumda mysql db üzerine sensör verilerini yazdırabilen 3-5 kişiden birine iot için app hazırlayan birine posta koyuyorsun. Üstelik sana derdini kısa yoldan çözebileceğin ipuçları verdim. Okuduğunu anla derken sana onu kastettim.Sen amatör telsizci ol iyisimi yazılım belki gerekmez. Daha fazla vakit ayıramam sana....
  • Hey maşallah konu nerelere gelmiş. Bir de adres verin birbirinize gidin kavga edin. Bi o kalmış...
  • Dangalak adamsın öyle bi konuşmuş ki gören sanır ki Google'da yazılım mühendisi olarak çalışıyor.Ülkenin eğitim seviyesinin somut göstergesisin.Yazma arkadaşım benim konuma yazma istemiyorum.Senin ipucunu da istemiyorum sen git 'iot' için app hazırla hahahaha
  • Ekmekci hocam ergenlerle uğraşmak zor iş. Okoman müdahale etmeyecekse bu forumda böyleleri çoğalır.
  • Allahım hala yazıyor yazma diyorum yazma kıt mısın nesin he tamam ergenim şimdi en kibar ifadeyle defol git konumdan adama türkçe yazıyorum gene basmıyor beyni
  • güzel kardeşim buraya senin gibi kimler geldi kimler geçti . bitirme projesinden türlü türlü ödevlere kadar varsa bildiğimiz yazdık yoksa okuduk geçtik. ev otomasyonu benim ilgi alanım ve üzerinede hobi olarak çalışıyorum. parmak ucuna sığacak esp8266 modülünü programlayıp sensör verilerini iot ortamına atıp bu verileri yorumlama aşamasındayım. bu verileride android üzerinde kontrol etme ve gelen yorumlanmış veriyi okuma için app invertorla hazırlıyorum. bir bildiğimiz var anlayacağın. highend değilsede bu hobiye değer katan bir bilgi seviyesine sahibim. ki ev otomasyonu için yardım istemiş birine yardım maksatlı bu konuya girip yazdım. evet hataymış . sırf senin yüzünden bu huyumdanda vazgeçecek değilim. bu foruma girdikçe yorumum altında bi yorumunu gördükçede yazarım. önce istemeyi bilecek mütevazilikte olup sonra uzattığın ele layığıyla uzanan el olduğu içinde burda cevap yetiştireceğine önemli olan ödevine yoğunlaş. ki türkçe yazılmış bi çok yardımıda dikkate bile almamışsın. almış olduğunuda basan beyninle yorumlayamamışsın. ülkenin eğitim seviyesine değer katan güzel kardeşim biraz daha bana laf yetiştirerek başka arkadaşlardan olabilecek minimum yardım ihtimalini dahada azaltma. yazma demeyle olmaz bu işler yazmamayla olur..
  • Doğru haklısın sert çıktım kendi adıma kusura bakma biçok kişi projemde yanlış yönlendirdiği için gerginim biraz.Apk yı çalıştıramıyorum adam benden kaynak kodları istiyor zaten apk hazır apk yazılımla aram iyi değil..Kusura bakma tekrar
  • windshair sizinle nasıl iletişime geçebilirim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.