Arduino Due - Incremental Rotary Encoder
  • Merhaba Arkadaşlar,

A.mega’ya bağladığım 1600 pulse artımsal enkoder gayet sağlıklı çalışıyor. Tam turda 1600 pulse görüyorum. Fakat projede 6 adet enkoder var dolayısıyla A.mega’nın kesme pinleri yetersiz kalıyor. Bu sebeple A.due ile devam etmek istedim. Fakat bu seferde parazitlenme meydana geldi. Yani ben düzeneğe elimi yaklaştırdığımda enkoder pulse veriyor.

1. Bu parazitlenmenin önüne nasıl geçerim.

2. Due’da olan parazitlenme Mega’da neden olmuyor.
  • enkoderin power gnd ucları arasına 100nf ve 1uf lık kondansatorler koyun.
  • cevap için teşekkür ederim. lakin elektronik bilgim yukarıda yazdığınızı anlayacak kadar gelişkin değil yani "power gnd ucları arasına 100nf ve 1uf lık kondansatorler koyun." cümlesi bende karşılık bulamadı.

rica etsem ufakta olsa bir basit bir çizimle anlatır mısınız ?

ilginiz için tekrar teşekkür ederim.
  • dediğim kondansatör şudur http://www.direnc.net/100NF-63V-SERAMIK,PR-2619.html
    enkoderin + ve - bacaklarına bağlayın
  • maalesef olmadı. yalnız şöyle bir şey dikkatimi çekti. karta hiç bir bileşen bağlı değilken bile A.due'ye dokunduğumda sayaç başlıyor. kartın bozuk olma ihtimali varmıdır sizce ?
  • bağlantılarınız duzgun olması lazım. besleme devreniz de stabil olmalı

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.