Arduino Mikrofon'dan alınan sesi bilgisayara kablosuz aktarma
  • Hocalarım 3 sorum olacak:
    1- Gerçekzamanlı olması için ne yapmalıyız? Dosya olarak değil de direk bilgisayar mikrofonu gibi davranması yani.
    2- Bunun için neler gereklidir?
    3- Nasıl yapabilirim?

Yapmak istediğim bir kablosuz mikrofon yani :) (Basit düzeyde arduino ile çalıştım ama pek zevk vermedi :/)
  • Daha önce kullanmadım ama okuduğum kadarıyla bu işlem için rf modülünü kullanabilirsin (RF 315/433 MHz Transmitter-receiver).

5V ile çalışabilen resimdeki gibi bir mikrofona (https://store.donanimhaber.com/2f/03/bf/2f03bf73a59016428c6bfba7bd69b022.jpg) Vin girişinden 5V uygula. GND çıkışını da analog bacaklardan biri ile okuyacaksın.

RF modülü ile dijital işaretleri iletebilirsin. Ama okuduğumuz işaret analog. İnternetten araştır analog işareti yazılım ile dijital işaretlere çevirebilirsin. Hatta işin mantığını anladıktan sonra kendi algoritmanı bile oluşturabilirsin bu çevirim için. Sonra dijital işareti RF modülü ile kablosuz olarak iletir, iletilen işreti tekrar analoğa dönüştürüp bir analog bacaktan çıkış vererek bilgisayarın mikrofonuna iletebilirsin.

Yok dönüşümle uğraşmak istemiyorum o kadar algoritma bilmiyorum diyorsan analog işareti dijital işarete dönüştüren entegreler mevcut bunu kullanarak direk mikrofondan gelen veriyi dijital olarak okuyabilirsin. sonra dijital olarak iletir dijital işareti tekrar analoğa dönüştürür bilgisayara aktarabilirsin.

Bu yazdıkların tamamen teorik bilgilerdir pratikte bir çalışma yaparak büyük ihtimalle bu şekilde gerçekleyebilirsin.
  • ses kalitesine bağlı olarak veri transferi yapmanız lazım. anlaşılır bir ses için en az 4kb/s veriyi transfer etmeniz lazım. rf433 moduller ile 1kb veriyi anca ıletebilirsiniz (kayıplarda ccabası). wifi için olabilirmi denemek lazım. ses ornekleme için arduino pek ıyı sonuc vermeyebilir. paketlerin hata koruma kurtarmayı da sağlaması lazımki kesintisiz bir ses elde edilsin.
    muhendıslikte hesaplama esas.
  • evet ben ses kalitesini düşünmemiştim.
  • ben bu modülü fm transmitter ile yapmasm nasol olur sizce?
  • ses kalitesi daha iyi olmaz mı rf'den
  • arduino bunun neresinde olacak? saniyede 4k (ki bu konuşma sesi için muzik dönüşümü için en az 12k) analog sinyali adc veya başka bir dekoderle dijitale çevirip sonra bunun tekrar ses oluşturacak şekilde dönüştüreceksiniz. bu konularda bilginiz varsa yapın.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.