ds18b20 sıcaklık sensörü
  • Herkese iyi akşamlar;
    Sıcaklık ölçümü için ds18b20 sıcaklık sensörünü kullanıyorum. İlk ölçümü yaptım sıcak suyu -1000 olarak ölçtü. Ondan sonraki ölçümlerde hep -1000 di . Bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir . Nasıl halledebilirim bu sorunu . İnternette de herhangi bir bilgiye ulaşamadım . Yardımcı olursanız sevinirim .
  • bağlantılarınızı ve direnç değerlerini kontrol edin
  • kontrol ettim ama hala aynı değeri ölçüyor..
  • ds18b20 sorunsuz bir sensordur kodunuzu bağlantınızı iyi test edin bir ornek bulun şemesıyla beraber değişiklik yapmadan deneyin
  • Merhaba yeni başlık açmak istemedim.
    Detaylı şekilde kodları ve arduino yapısını incelemeden soru sorduğum için şimdiden özür diliyorum. Ufak bir sorun yaşıyorum ve tam detaylı incelemek için vaktimi ayıramadığımdan örnek kod kopyalayıp sensör verilerine ulaşmak istiyorum. Yardım eden herkese teşekkür ederim..
    Ds18b20 sensörü verisini 0,5 hassasiyetle alıyorum örneğin ;

8.00
    8.00
    8.50
    8.50
    9.00
    ve bulup kullandığım kod da şu ;

#include < OneWire.h >
    #include < DallasTemperature.h >

#define ONE_WIRE_BUS 2
    OneWire ourWire(ONE_WIRE_BUS);
    DallasTemperature sensors(&ourWire);

void setup() {
    delay(1000);
    Serial.begin(9600);
    sensors.begin();
    }
    void loop() {

sensors.requestTemperatures();
    Serial.println(sensors.getTempCByIndex(0));
    delay(2000);
    }

İstediğim ise hassasiyet 0.1 lik bir detaya kadar insin
    8.00
    8.10
    8.20
    8.30

bu nasıl mümkün olabilir ?
    SAYGILAR...
  • bunlar basit google araması ile bulabilecek şeyler aslında . tabii ki arkaplanda ingilizce de olması gerek.
    ds18b20 nin çözünürlük ayarı vardı çözünürlük arttıkça okuma hızı yavaşlıyordu. en yüksek çözünürlükte 750ms gibi bir süreye ihtiyaç duyuyordu. hassasiyet ise 0,0625santigrad derece gibi değer olabiliyordu.
    soru ile benzer konu
    http://forum.arduino.cc/index.php?topic=165627.0
  • Ds18b20 sensörünün şu geçirmez olanını temin ettim. Videolarda dirençsiz kullanıyorlar dı. Herhalde içinde vardor diye tahmin ettim. Denedim -127 rakamı çıkıyor. Acaba nedendir. Datasheet de 4.7k ohm kullanın diyor . Acaba kabloyu 1 metre daha artırsam direnci değiştirmeli mıyım. https://www.robotistan.com/su-gecirmez-ds18b20-dijital-isi-sensoru kendi bünyesinde 1 metre kablosu var.
  • bu kabloda direnc yok direnci baglayın siz. mesafeyı uzatacaksanız direnc değerini düşürürsunuz. -127 degeri sensorle ıletısım yok demek. kullandıgınız port ıle yazılımdakı aynımı kontrol edın data hattını gnd yi ve power kısmını kontrol edın tekrar hatalı baglamayın. bu sensorun kutuphanesı eklımı bılmıyorum arduıonda onu da ekleyın

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.