silecek motoru kontrolü
  • Arkadaşlar merhaba
    Bir proje için şu şekilde bir sisteme ihtiyaç var.

Silecek motoru kullanılacak. Motor standart bir 9 voltluk adaptör e bağlanacak, adaptöre de bir buton bağlanacak. Butona bastığım zaman motor 360 derece dönecek ve duracak. Butona tekrar bastığım zaman motor yine 360 derece dönecek ve duracak. Ortalama 15-20 kez basılacak butona.

Süre çok önemli değil 10-12 saniyede turu tamamlasa yeterli. Yük aşağı yukarı 3 kg.

Butona bir de sayıcı devresi eklenecek. Yani gün içerisinde Butona kaç kez basıldığı net olarak bilinmeli.

Yardımlarınıza ihtiyacım var. farklı bir Forumdan bir arkadaş şunu önerdi.

Alıntı

Motorun elektriğini kesecek şekilde limit switch koyacaksın. Tepeye geldiğinde switch tipi düğmeye basınca elektrik kesilecek.

Bu işi butonla yaparsan birde basit mantık devresi gerekir. 2 bit sayıcı olarak bulabilirsin. Sonuna bir transistör ile röle takılmalı.

Switch olur, arduino olur. Bu hafta içinde kurulması gerekli devrenin.

Yardım eden etmeyenden allah razı olsun şimdiden.
  • silecek motoru fazla akım çeker röle ile kontrol edersin. motorun miline veya hareket eden sistemde durması gereken yada tur bittiğinde duracağı yere bir limit switch gerekli.
  • Hocam mevzu şu. Durması gereken yere limit switch koyarım. Ama bu limit switch e dokunacak motor mili. Sistem duracak. Butona bir daha bastığım zaman devre, basılı duran switch yüzünden açık halde kalacak ve sistem çalışmayacak.
    Yani o limit switch i geçmesi gerekmiyor mu motor kolunun? Yoksa butona bastım. Kol bir tam tur döndü switch e dokundu. Switch anlık olarak mı akımı kesiyor? Butona bir kez daha bastığım zaman motor yine dönecek mi?
  • Hocam yabancı bir forumda sordum aynı soruyu.
    Adam şöyle bir şey dedi.
    Anlık kontakt anahtarı alıp devreye bağla. Silecek motoru zaten kendi ana pozisyonunda duracaktır.
    Yani ona göre anlık kontakt anahtarı alıp devreye bağlayıp bir kez bastığım zaman motor bir tam tur atıp durur. Silecek motorunun özelliği budur yazmış.
  • silecek motorundaki mekanizma durması gerektiği yerde durmaz sadece bir pals uretir onu kontrol eden sistem bu palsi izler palsten sonraki ilk anda motor durdurulur.
    bir motor alın ölçün başka turlu anlayamazsınız.
    yada benim dediğim gibi yaparsan zaten motor kontrolu sende olacak limit anahtarında tetıgı algıladıgında veya tetıgın urettıgı palsde motoru durdurursun değişen birşey olmaz. bu dunyayı sen kuruyorsun istediğin gibi kurgularsın.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.