7 Segment Saat Çalışması Problem Nedir?
 • Aşağıda videodaki hataları gidermek istiyorum. sevseg kütüphanesi, arduino uno ile contur kodları yüklü.
  ortak anot digitler 4 adet bc547 ile sürüldü. digital pinden 1k direnç ile base'ye giriş yapıldı. yine base'den 10k ile eksiye bağlandı. segmentler dirençlendi. arduino ve 9v adaptörün eksileri birleştirildi. Videoda görüldüğü üzre alakası olan olmayan ledler yanıyor. segmentlere de transistör taksam bir çözüm olur mu?
  Yardım edeceklere teşekkürler. nokta ile beraber 132 led kullandım. segment ledleri paralel bağlı.

 • ortak anotlar ve segmentler doğru pinlere takılımı? programda sıralaması doğru yapıldı mı? ortak anotlar HIGH segmentler LOW ile yanacak şekilde mi?

  önce tek digit üzerinde denemler yapın.
 • en az 20 kere teker teker taktım. blink kodunu çoğaltıp yüklediğimde çok güzel çalışıyorlar. ama 7 segment kodu yükleyip çalıştırdığımda ledler çıldırıyor. hepsi kafasına göre yanıp sönüyor. Bazı sitelede pic işlemciler için büyük 7 segment sürülürken transistör yerine ULN2803 ve UDN2981 entegreleri tavsiye edilmiş. onları çinden sipariş ettim. bir yandanda bu çalışmayı devam ettiriyorum. selamlar.
 • https://cdn.instructables.com/FG3/ETFQ/H5EDV3FS/FG3ETFQH5EDV3FS.LARGE.jpg
  şu şemaya göre 4 digit olacak şekilde aşağıdaki kodlar çalışırmı? veya saat verisini 7 segmente nasıl çevirebilirim?

  https://yadi.sk/d/FJmOOqTFwNSkd
 • arduino uno, ds1302 zaman entegresi, 4 tane hc595 entegresi ve 132 led kullanıldı. saat ve dakika arasındaki noktalar şimdilik çalışmıyor. bağlantı hatasından dolayı. bağlantıyı ayarlayınca son halini tekrar yüklerim. yapmak isteyenlere kolay gelsin. yapmak isteyenler ara noktayı saatin onlar basamağına bağlarlarsa kodlama daha kolay olacaktır.
  projenin bitmiş kodlarını paylaşıyorum. şema yakında gelecek. şema yukarıdaki linkin 4lüsü. zaten kodlara bakınca şemaya pekte gerek kalmayacak.
  ek https://yadi.sk/d/cIL7f9RzxEicP
  video:
 • devreye ait çalışan son halinin dosya paylaşımında bulunabilir misiniz.
  tebrikler

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.