Pololu servo controller & Arduino mega 2560
  • Arkadaşlar merhaba;

Arduino mega 2560 ve yanında servoları sürmek için 12 kanal pololu servo kontrol kartı kullanıyorum.
    Kartın üzerinde kendi dahili entegresi ve usb portu bulunmakta bu sayede arduino olmadan programını kurdugunuz takdirde usb port üzerinden bağlayıp kolayca kontrol edebiliyorsunuz her kanalı.

Benim yaptığım şey usbyi kullanmadan arduinoyu ve kartın üzerindeki rx ve tx pinlerini kullanarak servoları kontrol etmek..
    Arduino ve Pololu kartlarını arduinonun tx1 servo kartın rx pinini kullanarak başarılı bir şekilde haberleştirdim ve tüm kanalları sorunsuzca kullanabiliyorum.

Sormak istediğim şey şu arduinomda rx1 tx1 rx2 tx2 diye pinler mevcut servo kartımda ise tx pini boş kaldı.

1-Haberleşme için 1 adet tx 1 adette rx pini yeterlimidir?
    2-Şayet arduinomda tek 1 rx ve tx pini olsaydı ve elimde mesela 3 adet shield olsaydı tek 1 rx tx portundan,3 shieldi'de kullanma şansım olacakmıydı?
    3-Son olarak bu kartın kütüphane yazılımına bağlı kalarak çalışmak zorundamıyım örnek vermem gerekirse setup kısmında ve değişkenler kısmında özel değişkenler kullanılmış bunları kodumun başlangıcına her zaman eklemelimiyim?Yani aşağıda linkini vereceğim kodda

#ifdef SERIAL_PORT_HARDWARE_OPEN
    #define maestroSerial SERIAL_PORT_HARDWARE_OPEN
    #else
    #include
    SoftwareSerial maestroSerial(10, 11);
    #endif

böyle bir ifadeye yer verilmiş.Kütüphaneyi eklemek zorundayız bunu biliyorum ancak diğer define,yani yanlış bilmiyorsam bunlar sabitler oluyor bunu kullanmadan kod yazarsam kullanmak da sorun yaşarmıyım?

KULLANDIĞIM SERVO KARTIN LİNKİ;
    http://www.hobbytronics.co.uk/image/cache/data/pololu/micro_12channel_servo_controller_2-500x500.jpg

KARTIN EXAMPLE KODU 3.SORUMU BUNUN ÜZERİNDEN SORDUM;
    https://github.com/pololu/maestro-arduino/blob/master/examples/SmoothServoControl/SmoothServoControl.ino

Biraz uzun ve karmaşık oldu,türkçem pek iyi değil kusura bakmayın cevap veren herkese teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.