arduino nun telif hakkı var mı ?
  • arduino ile bir otomasyon sistemi tasarladım ve birkaç iş bagladım gibi ama biraz çekincelerim var. Arduino nun telif hakkı var mı ? bu tür işlerde sistem içerisinde kullanılmasında bir sakınca var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim.
  • kodunu da paylaşman gerekiyor ve belirtmelisin. ileride iş buyurse birileri bir gun kapını tıklayabılır. yada yaptığın iş bir yere zarar verirse sorumluluğu ustlenecekmisin kutuphanelerın guvenli oldugundan nasıl emın olabılıyorsun. program hiç olmadık bir zamanda durdugunda durun yenı versıyonu bırılerı yazsın o zaman bakarız mı dıyeceksın
  • Okoman bey açıkçası ben şu mantıkla düşündüm bildiginiz gibi sanayi otomasyonlarinda plc sistemi kullanılıyor .. Plc sistemi de mikroişlemcilerden oluşan bir sistem bildiginiz gibi onların da farklı farklı markaları var . Kullanılması sıkıntı olmaz diye düşündüm ve su videoyu izledim
    bu video izlersiniz sevinirim .. Bu videoda biraz bahsedilmiş telif hakkı olaylarından ama sizin dediğiniz gibi kütüphane olayını hiç düşünmemiştim . Acaba kütüphane yenilendiği zaman tasarladığım sistem takılır mı ?
  • mevcut kutuphaneler bıle çok sağlıklı değil ticari ürün geliştirdiğinizde hem elektriksel endustriyel ortamlara uygun korumaları uygulamalısınız. plc yerine bir cnc makıneyı yonetıp de bır ıletşim sorunu anında işi bozarsanız bunu kimseye anlatamazsınız. yada projeyi yapacağınız yere bunu baştan anlatın dusurt olun bilerek alıyorlarsa alsınlar. endustriyel plc yerıne kullanabılısınız ama aynı şey değil. birtek sızın aklınıza gelmiyor boyle şeyler, siz gene projenızı yapın ama cok guvenmeyın.
  • Çok teşekkür ederim sağolun soylediklerinizi dikkate alacağım @okoman
  • @sauerkrautpie beyfendi sanırım arduinoyu projemizde kullanmak bir sıkıntı yaratmaz.
  • @sauerkrautpie çok teşekkür ederim sağolun bilginizden dolayı :)
  • @sauerkrautpie o zaman diyinsenize kendi kartınızı tasarlamaya şimdiden başlayın diye :)
  • https://www.arduino.cc/en/Main/FAQ

"Can I build a commercial product based on Arduino?" Başlığı altında gerekli bilgi mevcut.

Arduino bir çok bileşenden oluşuyor ve farklı kısımlar için bir çok ayrı linsaslama mevcut.

Arduino kartını birebir kopyalayıp satacaksanız mesela "Creative Commons" lisansı şartlarına uymanız gerekiyor.

Sanırım Arduino'nun orjinal kütüphaneleri "LGPL" lisansına sahip.

Arduinonun IDE'si ise "GPL" lisansına sahip.

Özel bir kütüphane kullanacaksanız genelde lisans bilgisi kaynak kodları arasında bir .txt belgesi içinde size sunulur.

Birisinin geliştirdiği bir algoritmayı kullanacaksanız nadir de olsa algoritma dosyasının içinde yorum satırında lisans ile ilgili bilgilendirme bulunur.

Doğru düzgün araştırmadım konuyu, adım atmadan önce bakınmanız sizin yararınıza olur :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.