Arduino ile robot kontrolü
  • Herkese Merhaba Arkadaşlar..
    Ben gezgin robot yapmak istiyorum ve robotta zigbee ve rfid etiket okuyucu kullanmam gerekiyor..Benim sorum şu olacak robotun ana kontrol devresinde (motor sürücü ve sensör devreleri haricinde) Arduino kullanabilir miyim?? Kullanırsam hangisini önerirsiniz?
    Şimdiden Teşekkür Ederim...
  • Bu konuda bilgisi olan yok mu arkadaşlar!..yardım eder misiniz?
  • Arduino tabiki kullanabilirsiniz. Ne tip sensörler kullanacaksınız? Projenizden biraz daha bahsederseniz bilgisi olanlar daha çok yardım edebilir
  • Tabiki..Robotta ultrasonik ve cny70 sensörlerini kullanmayı düşünüyorum(sumo robot misali) belirli bir alan içinde ve bunlarla alacağım engel bilgisini zigbee ile pc ye göndermek istiyorum..şimdi benim sorum robotun ana mikroişlemcisinin bulunduğu kontrol devresinde arduino kullanabilir miyim?? ve motor sürücü ile sensör devresini kullanacağım arduinoya bağlayabilir miyim??
    Teşekkür Ederim...
  • Merhaba,

Arduino Uno kullanabilirsiniz. Uno'nun üzerine protoshield alıp, motor sürücü ve sensör devrelerini oraya yerleştirdikten sonra Arduino ile çok rahat haberleştirebilirsiniz.

Projenizin en zor yeri engelleri PC'ye ne olarak göndereceğiniz. Yani Zigbee ile problemsiz olarak çok rahat gönderirsiniz ama belirli bir alan içindeki konumunu mu, size olan uzaklığını mı tipini mi göndereceğiniz sizi zorlayacak.
  • Merhaba,
    Projede amaçladığım belirli bir alan içindeki konumunu bildirmeyi düşünüyorum ama onunda en büyük sıkıntısı alanı tanıtmak!...Arduino Protoshield'i araştırdım dediğiniz gibi işime yarar. Çok Teşekkür Ederim tavsiyeniz için..Peki Arduino Uno'da kullanılan mikroişlemciyi hangi program ile programlayabilirim?? Bide ben önce pic16f877a kullanmayı düşünüyordum sonradan arduino'yu buldum, pic'i kullanmaktan vazgeçtim.Bu değişiklik bana işlemci hafızasında sıkıntı çıkarır mı??
  • Arduinodaki işlemciyi programlamak için ayrı bir programlayıcı almanıza gerek yok.

Arduino IDE(http://www.arduino.cc/en/Main/software)'sini indirip, Arduinoyu bilgisayarınıza taktıktan sonra IDE'yi açarak kodlarını yazmaya başlayabilirsiniz. IDE'nin üzerinde sağı gösteren bir ok var. Onu tıkladığınızda yazdığınız kod Arduino'ya yüklenir.

IDE'yi açtığınızda menüde "Examples" var. Onu tıklayıp hazır yazılmış kodlarla deneme yapabilir, onları editleyip işinize yarar hale getirebilirsiniz.

İşlemci hafızası meselesine gelince; Arduino'ya ne yaptıracağınız önemli. Sadece algıladığı konumları bilgisayara gönderecekseniz çok rahat yapar. Konumları Arduino üzerinde işlemek ve işlem yaptırmak istiyorsanız bu pek mümkün değil.
  • Konum tanıtması olarak rfid etiket kullanmayı düşünüyorum, araştırmaktayım halen..Yani rfid etikette en basit olarak görünüyor şu anda..Rfid etiketteki bilgiyi gönderip ona göre yapacağına karar verdirsem robota bunu arduinoyla yapamam mı??
  • Alanın büyüklüğüne göre nasıl bir RFID kullanacağınız değişir. Yani bu kartlardaki, kimliklerdeki RFID etiketler işinize yaramayabilir. Sparkfun'ın ID20 diye bir okuyucusu var, mesafe 8 cm. Siz sürekli okumayı uzak mesafeden yapmak istiyorsanız aktif RFID kullanmanız gerekir ki çok pahalıya gelir ve işin içinden çıkamazsınız. Bu çözüme hiç girmeyin derim.

Başka bir çözüm olarak encoderli motor kullanmayı düşünebilirsiniz. Alanı modellersiniz, motorun başlangıç noktası da belli olur. Hareketine göre nerede olduğunu bilirsiniz.
  • Kare alanın içine düzenli bir şekilde rfid etiketi yerleştirip(rfid etiketler birbirini etkilemicek şekilde) daha sonra robotun altınada okuyucusunu yerleştirip ona göre bilgiyi pc ye zigbee ile göndermeyi ve pasif RFID yeterli olur diye düşünüyorum.
    Bu şekilde yapsam arduino yeterli olur mu?

Teşekkür Ederim...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.