Arduino değerleri düzgün okumuyor Yardım
  • Öncelikle arduinoya(arduino uno) başlayalı çok bir zaman olmadı temel bilgileri öğrendikten sonraki ilk projem otomatik sulama sistemi oldu ilk başta stabil çalışan sistem daha sonra stabilliğini kaybetti sensörleri değiştirdim arduino kartını değiştirdim ancak sonuç değişmedi. ben de yardım almaya karar verdim sizlerden. özetlersek sorun toprak nem ölçme sensörünü(LM393) bir bardak suya koyduğumda okunan değer 0 okunuyordu çıkarıp kurutunca 1024 değeri ancak şuan kafasına göre bi yerlerde direnç mi oluşturuyor diye denemediğim yol kalmadı kodlarda da değişiklik yapmadım. kullanılan kodlar;
    void setup()
    {
    pinMode(2, OUTPUT);
    Serial.begin(9600);
    }

void loop()
    {
    int nem = analogRead(A0);
    if (nem <= 250)<br />{
    Serial.println("Toprak ideal nem seviyesinin cok ustunde");
    digitalWrite(2, HIGH);
    delay(2000);
    }
    else if (nem > 250 && nem <= 350)<br />{
    Serial.println("Toprak ideal nem seviyesinin ustunde");
    digitalWrite(2, HIGH);
    delay(2000);
    }
    else if (nem > 350 && nem <= 450)<br />
    {
    Serial.println("Toprak ideal nem seviyesinde");
    digitalWrite(2, HIGH);
    delay(2000);
    }
    else if (nem >450 && nem <= 550)<br />{
    Serial.println("Toprak ideal nem seviyesinin altinda ve sulama sistemi devreye girecek");
    digitalWrite(2, LOW);
    delay(2000);
    }
    else
    {
    Serial.println("Toprak ideal nem seviyesinin cok altinda ve sulama sistemi devreye girecek");
    digitalWrite(2, LOW);
    delay(2000);
    }
    delay(2000);
    }

şimdiden cevaplar için çok teşekkürler
  • toprak nem sensorun ucundakı metal yada kaplamada zamanla ıyonla doluyor ve ıletım bozuluyor proba pwm den frekansla besleme yapmak lazım o zaman ıyonlanma olmaz. biraz araştırın ınternetten profesyonel sistemler probun ucunda 40-80khz cıvarında frekans uyguluyorlar

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.