Arduino Harici EEPROM Sorusu ve EEPROM Omru Hakkinda
  • Arkadaslar ben projemde harici eeprom kullanmak istiyorum ama eeprom`un hizi ve ustune yazma omru hakkinda tedirginim

simdi kullanacagim harici eeprom 24LC256. bu eeprom icine sadece char veri tipinde degerler aticam yani 256kbx1024 toplam 262,144 tane char veri yazabilirim. simdi merak ettigim sey eeprom`un yazim omru her bir hucre icin mi gecerlidir yoksa tek yazmada tum eeprom hucreleri etkilenir mi? ayrica tek bir hucre bozulursa yani yazma omru biterse nasil bir seyle karsilasirim? kulaga biraz komik gelebilir ama gercekten merak ediyorum

benim icin bir diger problem eeprom ne kadar yavas? saniyede kac byte veriyi icine yazabilir, veya ayni sekilde okumak istersem bu verileri ne kadar surede okurum
  • eprom omru hucre bazında pratıkte en az 100bın yazmaya dayanır. epromda verının kalıcı olması için belirli peryotlarla hucredekı verının okunup yenıden yazılması olumlu fayda sağlar yazma işleminden sonra hemen okuma işlemi yapılacaksa bu hereketlerin arasında 5ms bır bekleme suresı olması verının bozulmasını onler veya doğru okunmasını sağlar. verilerin toplu olarak doğrulugunun test edilmesi için tum epromu okuyup toplam değeri epromdakı ornek son hucreye yazın. arada bir kontrol edersınız.
  • cevap icin tesekur ederim, cevabinizi onceden gormustum simdi yazdigim soruda bir yanlislik fark edince duzelteyim dedim

24LC256 256kbit, yani kbayt diyerek yanis bilgi vermisim, chip icine 32,768 byte veri sigdirilabilir

http://www.hobbytronics.co.uk/arduino-external-eeprom

kullandigim kaynak

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.