Ultrasonik sensör filtreleme çalışması. Filtreleme çalışmıyor.
  • Merhaba arkadaşlar, aşağıdaki çalışmamda ultrasonik mesafe ölçümü yaparak servonun dönme açısını ayarlayacak bir kod tasarladım. Ultrasonik sensör verileri stabil olmadığı için "calculatedistance" fonksiyonunun içine 5 veriyi alıp ortalamasını alacak bir "for" döngüsü yerleştirmeyi denedim ancak stabilliği aşırı derecede azalttı bu durum. Sensörün verileri çok mu dengesiz yoksa yazdığım filtreleme mi hatalı tam anlayamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Ayrıca sensör filtresi yaparken izlediğim bu yol için alternatifler önerebilir misiniz ?
    İyi Çalışmalar.

// KOD

http://pastebin.com/vGxTSS7N
  • aslında sensörden aldığın son 5 verileri eeprom'a kaydetsen, sonrasında bu verileri okutup ortalama alsan daha mı stabil olur acaba.
  • calculatedistance() fonksiyonundaki filterdistance[] dizisi zaten kaydediyor kendi içine, ama uzun süreli bi belleğe atmak gereksiz değil mi? Zira önemli olan fonksiyonun verdiği ortalama mesafe verisi.

Yardım edebilecek kimse yok mu ?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.